כך תפתרו את בעיות השינה

16/01/2018
איכות חיים


למה אנחנו לא ישנים?! מי לא מכיר את זה... כל הבית כבר ישן מזמן. הרחוב דומם וחשוך. אתם מסתובבים במיטה, ומשעמם לכם בטירוף. השעון מראה שעוד שלוש שעות אתם כבר צריכים לקום לעבודה – ולא ישנתם אפילו דקה. מה עושים? אם זה קורה לכם פעם בשנה, אין לכם מה לדאוג. אם זה קורה לכם לעיתים קרובות, אם אתם לא מצליחים להירדם, אם אתם מתעוררים באמצע הלילה ולא מצליחים להירדם שוב – זו הכתבה עבורכם. חוסר בשעות שינה משפיע על הריכוז, על מצב הרוח, על מערכות הגוף השונות ואפילו על יכולת החיסון הטבעי של הגוף. אז... לילה טוב?

(צילום: PEXELS)

להימנע מפעילות ספורטיבית סמוך לשעת השינה

פעילות ספורטיבית היא מבורכת בכל זמן ושעה, חוץ מאשר לפני השינה. הספורט משחרר אנדורפינים שמתורגמים כאדרנלין, וזה בדיוק מה שאתם לא צריכים לפני שאתם הולכים לישון. יחד עם זאת, פעילות ספורטיבית בשעות הערב, כמה שעות לפני השעה בה אתם נוהגים ללכת לישון, היא דווקא מומלצת. זה הזמן לפרוק עצבים ומתחים שנאספו בגוף במשך היום, וגם לשחרר עודפי אנרגיה ומרץ שנאגרו משעות ארוכות של ישיבה מול מחשב. אם אתם נוהגים לבצע את הפעילות עם חבר, זה הזמן לפרוק דברים שיושבים לכם על הלב, לספר על אירועים שקרו במשך היום ועוררו בכם רגשות שליליים. אחרי שיחה כזו תרגישו הקלה ולא תסחבו מטענים רגשיים אל תוך הלילה, מה שיסייע לחסוך לכם נדודי שינה.

להימנע מצפייה בטלוויזיה לפחות שעה לפני שהולכים לישון

צפייה בסדרות, תוכניות ריאליטי וסרטים היא העיסוק העיקרי והמהנה של רובנו לפני השינה, וחלקנו גם נרדמים מול התכנים האלה. אין שום בעיה להמשיך לצפות בטלוויזיה אם אין לכם בעיה של הירדמות אבל במידה וכן, נסו לכבות את הטלוויזיה כשעה לפני שעת השינה. במקום טלוויזיה מצאו עיסוק אחר כמו קריאת עיתון או ספר, פתירת תשבץ, או כל עיסוק אחר שאינו ויזואלי או מרצד מדי. יכול להיות שזה יעזור לכם לגלוש להירדמות מהירה יותר.

לאכול מזונות מרגיעים
מדי פעם מתפרסמים מאמרים שונים על מאכלים שמכילים חומרים מרגיעים מסוגים שונים, העוזרים להירדמות. למשל, בננות או גרגרי חומוס בעלי חומצת האמינו טריפטופאן שעוזרת להירדמות מהירה, חסה שמכילה לקטריום המרגיע את הגוף, ומאכלים העשירים בוויטמין בי, הידוע כיוצר רגיעה בגוף, ואפשר למצוא אותו בכמות גדולה בעדשים, בבטטות ועוד. אתם צריכים לבדוק מה עובד לכם - עבור אנשים מסוימים דווקא מאכלים שנחשבים מעוררים כמו שוקולד יכולים "להפיל" אותם לשינה מיוחלת, ומאכלים שאמורים להשרות שינה לא עושים עבורם כלום. בכל מקרה נסו לא לאכול סמוך לשעת השינה, כדי לא להכביד על הקיבה ולהפריע לתהליך ההירדמות.

ליצור אווירה נעימה בחדר השינה

חדר השינה שלכם צריך להיות היכל שינה מענג ונעים, מסודר ומפנק. פרגנו לעצמכם מיטה טובה עם מזרון זוגי איכותי שיאפשר לכם שינה עמוקה וטובה ויקיצה ללא כאבי גב או צוואר. עצבו וסדרו לכם סביבת שינה נקייה ושקטה: חדר שינה עמוס, מבולגן ולא אסתטי לא עוזר לכם לגלוש לשינה מתוקה ומהירה אלא מכניס לכם מתחים מבלי שאתם אפילו מודעים לכך. אל תציבו תמונות מלחיצות על הקירות. גם אם הן מאד מגניבות באור היום, ואל תתקינו פוסטרים או תמונות עם היבהוב – בלילה הדברים האלה מאד מציקים. בנוסף, השתדלו לשמור על תקינות של מכשירים ומתקנים בחדר השינה, במיוחד אם צמוד אליו חדר רחצה. ברז מטפטף יכול להדיר שינה, כמו גם מכשיר חשמלי מזמזם או מהבהב.

הימנעו ממשקאות משתנים או מעוררים

תה וקפה לא ממש תורמים להירדמות מהירה מאחר והם מכילים חומרים מעוררים כמו קפאין, ובנוסף גם משתנים, מה ששוב פוגע בתהליך השינה. אם תעברו לתחליפים נטולי קפאין אתם אולי תחסכו את החומרים המעוררים, אבל לא תחסכו את הקימה לשירותים. מאותה סיבה נסו להימנע גם מאכילה של פירות המכילים הרבה מים כמו אבטיח, מלון, תפוז, פומלה ועוד.

בכל זאת ערים בלילה? אל תילחצו
כשלא מצליחים לישון בלילה, בידיעה שמחר צריך לקום לעבודה כרגיל, זה מלחיץ, וברגע שאנו נלחצים אנחנו עוד יותר עירניים. נסו לא להילחץ ולא לחשוב על השעות שעוברות. קומו, עשו סיבוב בבית, אל תילחמו בנדודי השינה אלא זרמו עם העירנות. יש לכם עבודה להשלים? השלימו אותה כעת. מיילים לשלוח? דוחות לשלם באמצעות האינטרנט? זה הזמן לנצל את נדודי השינה למשהו מועיל.

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...