יוסי מרעננה ומלחמתו בסוחרי העתיקות ב eBay

10/08/2014 | גיל נוילנדר
חדשות


כאחד מאתרי הקניות הגדולים והוותיקים ביותר ברשת, eBay  עלול למשוך אליו לא מעט נוכלים ואיומי אבטחה כאלה ואחרים. כך למד על בשרו יוסי מרעננה - שאיסוף, קנייה ומכירה של עתיקות הם חלק מתחביביו הרבים.

את תחביב איסוף העתיקות אימץ יוסי כבר בצעירותו, תמיד ריתקו אותו חפצים ישנים כמו מקלטי רדיו, פטיפונים, שעונים ישנים ועוד. במהלך השנים הוא הספיק ליצור לעצמו אוסף מרשים מפריטים שרכש בארץ ומחוצה לה - בכל הזדמנות שבה ביקר בארץ זרה. אך בין עשרות ומאות העסקאות שביצע בחייו, עיסקה אחת הוא בטוח לא ישכח.

במהלך חיפושיו אחר מציאות ברשת, נתקל יוסי בפריט מעניין – שעון כיס עתיק שמקורו בגרמניה של סוף המאה ה- 15 במחיר זעום של כמה מאות שקלים. לאחר עיון של כמה דקות, שלף יוסי את כרטיס האשראי ורכש את השעון. לאחר מספר שבועות של המתנה קיבל יוסי את החבילה שלה ציפה והתאכזב לגלות שהשעון שקיבל היה לא יותר מחיקוי זול שאינו מזכיר אפילו שעני כיס מקוריים. רק לאחר מלחמה של כמה חודשים, והתערבות של הנהלת eBay, הצליח יוסי להגיע לפשרה עם המוכר ולקבל חלק מכספו בחזרה.

יוסי הוא אינו היחיד שנפל קורבן להונאות כאלה ואחרות ב eBay וכדי להימנע מאותן הונאות וכדי לבצע קניות ב eBay  בראש שקט כדאי להקפיד על כמה כללים פשוטים: 

1. שלמו ב PayPal  בלבד

כלל בסיסי לרכישה מקוונת בכלל וב eBay בפרט, הוא לשלם באמצעות שירות  PayPal בלבד ואף פעם לא לרכוש כלום אם נותבתם אל מחוץ לאתר במהלך תהליך הרכישה. השירות אותו מציעה Paypal הוא חינמי ומהיר ובדומה למדיניות של חברות האשראי תוכלו תמיד לקבל את כספכם חזרה במקרה מוכח של הונאה. אבל היתרון המשמעותי בשימוש ב PayPal לרכישות מקוונות הוא שהמוכר לעולם לא נחשף למספר כרטיס האשראי שלכם או לפרטים פיננסים נוספים כמו מספר חשבון הבנק שלכם וכו'.  

2. קראו את הפידבקים שנכתבו על המוכר

מלבד התמונות שמופיעות בדף המכירה, לא תוכלו להתרשם פיזית מהפריט שאתם רוצים לרכוש ב ebay. דבר זה מאלץ אתכם לסמוך על המוכר יותר ממה שהייתם צריכים לסמוך על מוכר בחנות רגילה. כלי אחד שנועד לעזור לכם במשימה זו הוא מערכת התגובות והפידבקים שבאתר, בנוסף גם היסטורית המכירות יכולה לעזור לכם לקבל פרטים נוספים על המוכר - אך קחו אותה בעירבון מוגבל, כיוון שלמוכרים יש דרכים לעשות מניפולציה להיסטורית המכירות שלהם.

3. אל תוותרו על השוואת מחירים מול מפרט המוצר

העובדה שמוצר מסוים מופיע ב eBay לא בהכרח אומר שזוהי העסקה המשתלמת ביותר. מומלץ לבצע סקר שוק ולחפש את המוצר באתרי השוואת מחירים כדוגמת Price Runner, Kelkoo או זאפ. חשוב גם לבדוק את מפרט המוצר לעומת המחיר, דגמים שונים של אותו מוצר יכולים להשפיע על המחיר, לכן וודאו שאתם יודעים מה אתם רוכשים ואל תקליקו אוטומטית על המחיר הנמוך יותר.

4. קראו את האותיות הקטנות

לפני ביצוע הרכישה, חשוב לקרוא את מדיניות הזיכוי וההחזרה של המוכר ואת כל ה"אותיות הקטנות" שימנעו מכם עוגמת נפש בעתיד. שימו לב אם יש איזהו 'פטור מאחריות' שייתכן שמסתתר לו אי שם מתחת לתיאור המוצר ורכשו אותו רק כאשר אתם מודעים לתנאי הרכישה ומסכימים איתם.

5. עקבו אחר המשלוח

לאחר ביצוע ההזמנה אתם תקבלו לתיבת האימייל שלכם הודעת אישור המכילה מידע אודות הרכישה ומספר המעקב של המשלוח. המידע הזה הוא חשוב והוא יעזור לכם לוודא שהמוצרים שרכשתם אכן נמצאים בדרכם אליכם או לאתר אותם במידה ומסיבה כלשהי הם לא הגיעו.

 

הסיפור מבוסס על מקרה אמיתי – השמות והמקומות האמיתיים שונו.

גיל נוילנדר - מנכ"ל ESET ישראל

 ESETאודות

חברת ESET הינה ספקית בינלאומית של תוכנת האנטי וירוס NOD32 וחבילת האבטחה ESET Smart Security לארגונים בגדלים שונים וצרכנים פרטיים. החברה מיוצגת ברחבי העולם כולו ביותר מ-180 מדינות וסניפיה המרכזיים ממוקמים היום באנגליה, ארגנטינה, סלובקיה וכמובן ארצות הברית. בישראל, מיוצגת ESET באופן בלעדי על ידי חברת קומסקיור, המפעילה בארץ מרכז פתרונות ותמיכה טכניים בשפה העברית.

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...