טקס הענקת פרסי חיים לאמנים ותיקים

18/02/2016
חדשות

אמש התקיים בהיכל התרבות העירוני בפ"ת טקס פרסי איגוד השחקנים (אמ"י) - הענקת פרס מפעל חיים לאמני ישראל.

את הטקס כיבדו בנוכחותם שרת התרבות והספורט הגב' מירי רגב, יו"ר א.מ.י יענקל'ה מנדל, ראש העיר פ"ת איציק ברוורמן, סגן רה"ע איתי שונשיין, מ"מ רה"ע איציק דיעי, יו"ר ההיכל אבי בלושטיין, מנהלת מינהל התרבות דרורית גור אריה, מנהל ההיכל אריה ימיני מיוזמי האירוע, אמנים רבים ובני משפחותיהם, אורחים וקהל רב.

בטקס המסורתי המתקיים בהיכל התרבות ע"י עיריית פתח תקוה כבר למעלה מעשר שנים בשיתוף של איגוד אמני ישראל, הוענק פרס מפעל חיים לעשרה יוצרים ואמנים: ליוצר דובי זלצר, לרקדנית והכוריאגרפית שרה זורב, לשחקנית רבקה גור, לזמר וליוצר שלמה בר, לשחקן אלכס פלג, לזמר וליוצר אריאל זילבר, לכוריאוגרף ולרקדן יונתן כרמון, לשחקן גדי יגיל, למלחינה וליוצרת נורית הירש ולסופר והיוצר יהונתן גפן.

יזהר כהן, איציק ברוורמן, יונתן כרמון, השרה מירי רגב, דובי זלצר ואלכס פלג

במהלך הטקס אף הועלתה מצגת שזכתה לתשואות רמות בה הוזכרו האמנים שהלכו השנה לעולמם, בין היתר הוזכרו גדעון זינגר, אורנה פורת, רמה מסינגר, מוטי קירשנבאום, הנשיא לשעבר יצחק נבון, יענקל'ה בן סירא, ענת דולב, גבי שושן ועוד.

השרה מירי רגב אמרה בדבריה: "אנחנו מחויבים להעניק לכל יוצר, מכל מגזר ואוכלוסייה, את הזכות לצרוך תרבות. מדינת ישראל לא תמיד מצטיינת בהכרת תודה. מכניסתי לתפקיד גיליתי שבמשך שנים רבות המשרד הנציח מדיניות שחיזקה את החזקים והחלישה את החלשים. מדיניות שבגללה חלקים שלמים בחברה מצאו עצמם מופלים או מודרים מהשיח הציבורי, אך ורק בשל מוצאם, זהותם ועמדתם. אף מוסד תרבות הוא לא מעל לחוק. נקודה!". בהמשך אמרה לאמנים: "תודה שאתם שותפים לעיצובה של התרבות הישראלית".

יענקל'ה מנדל, יו"ר א.מ.י, אמר: "אני קורא למימסד לדאוג ולשמור על הנשמה של האמן. בימים אלה אנו שוקדים על הכנת פנסיה לאמנים", ואף הזכיר לשרה רגב שיחה שהם קיימו ביניהם בה היא הבטיחה כי משנה הבאה הכלות והחתנים של א.מ.י יקבלו במסגרת הפרס גם מענק כספי משמעותי.

להקת המחול הייצוגית של העיר פ"ת

ראש העיר המארחת איציק ברוורמן אמר: "בימים בהם קיים שיח על מקומם של האמנים הוותיקים במרחב התרבותי בארץ ובעשייה האומנותית, עיריית פתח תקוה והיכל התרבות העירוני, גאים להיות חלק מיוזמה והפקה מבורכת זו של איגוד אמני ישראל שיחד מקיימים כבר למעלה מעשר שנים את אירוע ההצדעה והענקת פרס איגוד אמני ישראל למפעל חיים לוותיקי האמנים הפועלים בארץ... האמנים שמקבלים הערב פרס על מפעל חיים, מקבלים פרס על עשייה בזכות ולא בחסד. הזכות היא גם שלנו, ליהנות מהעשייה התרבותית הפורה והמרגשת שלהם, מהעושר שהם מציעים, מההנאה שהם מסבים לנו".

במסגרת הערב המרגש מקהלת הקונסרבטוריון העירוני, בניצוחה של שלומית מדר לוי, שרה מחרוזת משיריו של דובי זלצר, שרה זורב אשר רקדה 51 שנה בלהקת ענבל, רקדה בקלילות על הבמה, שלמה בר שר וסחף את הקהל, גדי יגיל הצחיק את הקהל, שר ורקד. אריאל זילבר אשר זכה למחיאות כפיים סוערות מהקהל, שר את השיר "ברוש" ואמר לקהל: "מעולם לא התכוונתי לפגוע באף אחד. אני רוצה לומר שלא המדרש הוא העיקר אלא המעשה". רקדני להקת כרמון לדורותיהם רקדו בקלילות על הבמה מחרוזת ריקודי עם והעניקו ליונתן כרמון זר פרחים. נורית הירש אשר הייתה נרגשת מאד מהמעמד, הפסיקה את השיר והתחילה מחדש... שרה לזכרו של אהוד מנור את השיר הראשון שכתבו יחד "הבתים שנגמרו ליד הים", יחד עם יזהר כהן, שלאחר מכן ביצע את השיר "אבניבי". לסיום עלה לבמה יהונתן גפן שסיפר כי נפגע מזמרת מסוימת שאמרה שהיא בזה לו בגלל שהוא תומך בזמר מסוים, עוד הוסיף: "אנחנו חיים בתקופה מתלהמת ואנחנו חייבים לשמור על חופש הדמוקרטיה". אביב גפן הפתיע את הקהל ועלה לבמה לשיר את השיר שכתב אביו "מקום לדאגה".

מירי רגב ניצבת בין האב לבן

הערב המרגש הסתיים לקול תשואות הקהל שנהנה מהערב הקסום והודה לאמנים הוותיקים על פועלם ותרומתם לאמנות הישראלית.

מנחה הערב יורם רותם, התזמורת אלי בן-שושן על התופים, יאיר מיכאל על הגיטרה החשמלית, אילן אביב על הבס ועל הקלידים, העיבודים והניהול המוזיקלי – אילן שס. יואל ליבה המנהל האמנותי של הערב, גיל לוין הכין את המצגות, הסרטים והווידאו ארט, אריה ימיני יזם והפיק, צוות היכל התרבות סייע יחד עם הנהלת אמ"י.

(התמונות באדיבות לשכת דובר עיריית פ"ת)

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...