טיפים לתחזוקת מצבר לרכב

28/09/2016
בריאות ובטיחות


מצבר הוא חלק מהותי וחשוב בכל רכב ורכב. ללא המצבר, הרכב לא יוכל לנוע. תפקידו של המצבר הוא להניע את הרכב ובמידה והמצבר לא תקין, לא תוכל להניע את הרכב עד שתחליף את המצבר המקולקל במצבר חדש או שתתקן את הבעיה הכרוכה במצבר הנוכחי. אורך חיוו של כל מצבר נע לרוב בין 4-5 שנים,  אולם, חשוב לזכור שפרק הזמן הזה הוא אורך חיוו המרבי של כל מצבר, אשר ניתן להגיע למימושו רק על ידי תחזוקה נכונה של המצבר. ללא תחזוקה נכונה של המצבר, המצבר יכול להתקלקל ולדרוש את החלפתו עוד בתום פרק הזמן המסמל את אורך חיוו המרבי של המצבר.

מהו מצבר?

מצבר הוא חלק ברכב, אשר תפקידו להניע את מנוע הרכב. קיבולת החשמל של המצברים לרכב  נמדדת ביחידות של אמפר/ שעה. רכבים קטנים יזדקקו לרוב למצברים בעלי כוח של 45-55 אמפר ואילו רכבים גדולים ידרשו מצברים בעלי כוח משמעותי יותר של 70-90 אמפר. לכל רכב צריך להתאים את סוג המצבר המתאים לו ביותר על פי סוגו, השנתון שלו ונפח המנוע שלו.

מה חשוב לדעת על המצבר?

המצבר הינו חלק אשר יכול להיחלש, בעקבות צרכן חשמל כלשהו הפועל ברכב, כאשר הרכב אינו מנוע כגון: אורות דולקים, רדיו או דיבורית. במידה והרכב מונע, ישנו חלק אשר מטעין באופן תמידי את המצבר, אך כאשר הרכב אינו מונע והאורות שבו לדוגמא נשארים דולקים, הם יגזלו את החשמל של המצבר, עד כדי כך שלאחר פרק זמן משמעותי שהם היו דולקים, לא יהיה ניתן להניע את המצבר. הפתרון במקרים מעין אלו הוא להטעין את המצבר, על ידי כבלים המחוברים בין המצבר ברכבך למנוע של רכב אחר. הטענת המצבר מחדש, תאפשר למצבר לשוב ולפעול בצורה תקינה. אורך חיוו של מצבר לרוב נע בין 4 ל5 שנים, אולם, בכדי שהוא אכן ימלא את תפקידו בצורה הטובה ביותר, מעבר לכך שלא כדאי לשכוח משהו דולק באוטו שיכול לגזול את כוחו ולרוקן אותו, חשוב לתחזק אותו בצורה נכונה.

כיצד לתחזק את המצבר בצורה נכונה?

בכדי לתחזק את המצבר בצורה נכונה וראויה, כדאי שתלמד כמה טיפים לתחזוקת מצבר לרכב: במשך כל  זמן השימוש במצבר ש לנקוט במספר פעולות שונות ושגרתיות. ראשית כל, כל מצבר, מכיל פקק פלסטיק בחלקו העליון. יש לפתוח את חלק הפלסטיק הזה מדי כמה שבועות ולבדוק את נוזל האלקטרוליט במצבר וכמותו. הנוזל אמור לכסות את הלוחות שמצבר. במידה והנוזל לא מכסה את הלוחות, יש צורך לדאוג להוספת מים מזוקקים למצבר, עד לכמות הרלוונטית. הכמות הרלוונטית אמורה לכסות את לוחות המצבר ולא מעבר לכך,. חשוב מאוד להשתמש אך ורק במים מזוקקים ולא במי ברז שכן, מי ברז יכולים לגרום נזק למצבר. חשוב מאוד בבדיקת מצבר לרכב מדי פעם בפעם, לבדוק כי חלקי המצבר לא מכילים קורוזיה, במידה ואתה שם לב כי קוטבי המצבר מכילים קורוזיה, שנראית כמו אבקה לבנה- כחלחלה, ניתן לפרק את קוטב המצבר ולשפוך עליו מעט מים פושרים, בכדי לאפשר למצבר להתנקות מהקורוזיה שנצברה בו. חשוב מאוד לבדוק את תקינות המצבר בחורף וכן, לגשת לאנשי המקצוע הרלוונטיים לאחר  3 שנים בערך, כאשר ידוע שחיוו של המצבר מתקרבים לסופם, בכדי לבדוק מה מצב המצבר.

חשוב לעשות בדיקה תואמת גם עבור מצבר לאופנוע מסוגים שונים.

טיפים לתחזוקת מצבר לרכב הם חשובים, בכדי לשמר את המצבר לאורך כמה שיותר זמן בצורה תקינה.

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...