טוב או רע? פעילות הותמ"ל הוארכה בשנה

11/03/2018
חדשות מקומיות


במסגרת דיון שנערך בוועדת הפנים היום (ראשון) בהארכת פעילות הותמ"ל, הוחלט להאריך את פעילות הועדה בשנה בכפוף לשינוי של הדברות עם הרשות המקומית לפני הכרזה על תוכנית.

במסגרת הדיון נדונה גם תוכנית סירקין שצפויה להביא לתוספת של 12,000 יחידות דיור לעיר פתח תקוה ולהגדיל את אוכלוסיית העיר בכ-20% ראש עיריית פתח תקוה, איציק ברוורמן התעמת עם יו"ר ועדת הפנים ויו"ר קבינט הדיור והביע התנגדות חריפה, לתוכנית מתחם סירקין: "אנשים לא צריכים לישון בשקי שינה כדי לצאת מהעיר בבוקר. אנחנו רוצים תשתיות וכבישים".

ועדת הפנים של הכנסת המשיכה היום את הדיון משבוע שעבר בנושא הארכת פעילות הותמ"ל בשנה נוספת, והחליטה לאחר הצבעה להאריך את פעילותו בכפוף לשינוי של הידברות בת שבועיים עם הרשות המקומית לפני ההכרזה על תוכנית חדשה במקום רק יידוע של הרשות המקומית על תוכנית חדשה כיום.

יואב קיש, יו"ר ועדת הפנים הצהיר בתחילת הדיון כי "לדעתי הותמ"ל הוא טוב למדינת ישראל, ואם הייתי חושב שהוא לא היה טוב, לא היה עוזר שום דבר". חברי הכנסת מהרשימה המשותפת הביעו תמיכה גדולה בהארכת הותמ"ל. ח"כ אחמד טיבי אמר כי "הרשימה המשותפת כולה תומכת בהארכת הותמ"ל ולא בכדי. מי שהכי סובל מההליכים הבירוקרטיים הנוקשים הם הרשויות הערביות. המצב של הרשויות הערביות מבחינה תכנונית הוא רע. אז נכון שהותמ"ל לא מושלם הוא לא הכי מהיר אבל המצב יותר טוב מבעבר ומסייע לקיצור תהליכים". חברת הכנסת פארן הביעה התנגדות להמשך פעילות הותמ"ל וטענה כי השינויים שהציעו להכניס בותמ"ל אינם מספקים. הותמ"ל היא ועדה דורסנית שעוקרת את התכנון הקודם. צריך שינוי הרבה יותר מהותי".

נושא מתחם סירקין שוב הוביל לעימות חריף. איציק ברוורמן, ראש עיריית פתח תקווה אמר כי "בעתירה שהגישה עיריית פתח תקווה נגד תוכנית מתחם סירקין ציינו השופטים כי התוכנית תהיה בכייה לדורות, צריך לשבת עם העיריות ולהגיע להסכמות איתן. יש מקומות שהותמ"ל עובד מצוין אבל במקומות כמו סירקין בהם תהיה בכייה לדורות יש להגיע להסכמות".

אביגדור יצחקי, יו"ר קבינט הדיור השיב כי לתוכנית סירקין תתווסף התוכנית להתחדשות עירונית של עיריית פתח תקווה לותמ"ל. ברוורמן השיב כי "אנחנו לא מוכנים להכרזה של יצחקי ואנחנו לא מבינים מאיפה היא מגיעה. אנשים לא צריכים לישון בשקי שינה כדי לצאת מהבית. צריך תשתיות וכבישים".

רועי סער, חבר ועד כפר סירקין הביע תמיכה בברוורמן ואמר: "אני לא מומחה גדול לתכנון ובנייה אבל לא ייתכן שלגוף דורסני כמו הותמ"ל לא יהיו חסמים ובלמים". גם חבר הכנסת, עומר בר לב מהמחנה הציוני התייחס לנושא סירקין: התכנון התחבורתי בסירקין לא מתיישב עם היוזמה לבניית מגורים. כששאלנו על הנושא, קיבלנו תשובות של 'יהיה בסדר'. אנחנו בסוף נשאל איך הגענו למצב הזה". יו"ר הוועדה יואב קיש אמר כי הוא מבין שנושא סירקין הוא בעייתי מבחינה תחבורתית ולכן לא תהיה התקדמות בתוכנית סירקין ללא פתרון תחבורתי. בתגובה התפרץ, ברוורמן וצעק כי "יש להחזיר את התוכנית של סירקין לוועדה המחוזית, אתם מתעלמים מהצרכים של התושבים ורק רוצים להגיד הנה בנינו דירות חדשות".

ראשי הערים של יקנעם ולוד הביעו תמיכה בהמשך פעילות הותמ"ל. ראש עיריית לוד, חיים רביבו אמר ש"הותמ"ל הוכיח שאפשר גם אחרת. יש לו"ז ברור לקבל החלטות ודברים פשוט קורים. ראש עיריית יקנעם, סימון אלפסי אמר ש"הותמ"ל הוא הדבר הנכון למדינה כרגע. התכנון נעשה בתיאום איתנו. צריך להאריך את הותמ"ל ולתת לישובים להתפתח".

תוכנית סירקין היא אחת מתוכניות הדגל של ועדת הוותמ"ל. בחודש יוני 2017 החליט קבינט הדיור על אישור מהיר של 12,000 יחידות דיור במתחם סירקין בעיר בשני מתחמים: המתחם הראשון בשטח של כ-900 דונם שצפוי לכלול כ-4,000 יחידות דיור באזור הסמוך לשכונת עמישב בעיר ויכלול שטחי מסחר, שטחים עבור מבני ציבור ושטחים ציבוריים פתוחים.

המתחם השני בשטח של כ-2,100 דונם וצפוי לכלול כ-8,000 יחידות דיור, שטחי תעסוקה, תעשייה ומסחר לצד שטחי ציבור. השטח של שני המתחמים נמצאים כעת בשימוש של מערכת הביטחון (מחנה סירקין) שצפוי להתפנות במסגרת ההסכם לפינוי מחנות צה"ל ממרכז הארץ לעיר הבה"דים. השלב הראשון של הפינוי צפוי עד סוף השנה.

עיריית פתח תקוה ותושבי העיר מתנגדים לתוכנית סירקין עקב מחסור חמור בתשתיות, הגדלת הצפיפות הצפויה בעיר ובעיקר עקב עומסי התנועה הצפויים, שכבר כיום הם קשים מאוד והתושבים נאלצים לבלות זמן רב בפקקים בכניסה וביציאה מהעיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק פ"ת נטו

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...