חשבון הנפש של העסק

03/08/2014 | נטע שי זילברפרב
חדשות


אנו ניצבים בערב ט' באב. השנה יותר מתמיד, בעקבות המלחמה הזו אנו נדרשים לחשבון נפש. או אם אדייק יותר - לחשבון ולנפש. זהו טור עיסקי לגמרי על מיתון, חשבון נפש וציפיה להתחדשות.

בעיתות כאלה על בעלי העסקים לבחון הן את החשבון והן את הנפש. אכן, אי אפשר להתעלם, כפי שציינתי בפתיחת דברי, מקורות השבועות האחרונים. המצב הבטחוני, מצב הרוח הלאומי, הדאגה לחיילים ולמשפחות משפיעים גם על הרגלי הצרכנות של כולנו, ורבים מאיתנו חווים ירידה משמעותית בהיקף העסקים.

מטבע הדברים יש להיערך למצבים אלה מראש - בבחינת איזהו חכם הרואה את הנולד, ולהכין תכניות עבודה ליום סגריר. אבל ביננו, מי באמת עובד כך עם תכניות מגירה? יתרה מכך, גם אם יש תכניות כאלה בעלי עסקים רבים לא מעדכנים אותן ו/או שולפים אותן ומשתמשים בהן במידת הצורך.

בימים אלה, לעסקים רבים קיימת "מידת הצורך".

תוכלו להתנחם בכך שמחקרים הורו ומורים שרוב זמנם של מנהלים מוקדש לפעילויות שמוגדרות ככיבוי שרפות. סדר גודל של 90% ומעלה! מה שלא מותיר הרבה זמן ואנרגיה לפעילות החשובה באמת של הכנת תכנית פעולה/עבודה מסודרת ועדכונה מעת לעת. בעלי עסקים רבים "מתגלגלים". זה פשוט לא מספיק טוב! נכון, כשהמצב טוב, לא שמים לכך לב, אבל כשהמצב לא טוב, ישנה בעיה ומבינים זאת מהר מאד.

אך גם כעת, ניתן למצוא דרכים להתמודד עם המצב בצורה אובייקטיבית ואפקטיבית, שכן ייתכן ודווקא הצורך להצטמצם, לקבל החלטות קשות, אולי אפילו לפטר עובדים - יתכן שדווקא הם יתגלו בהמשך הדרך כנקודות ציון משמעותיות חיוביות בהתפתחות העסק. פשוט כי עכשיו איך ברירה וצריך לעשות בדק בית. יתכן אף כי תוצאות התהליך שהעסק שלכם עובר כעת יגרמו לכם לבחון אפיקים עסקיים חדשים, שותפויות חדשות וגם לא עלינו, ייתכן שבחינה מדוקדקת של העסק בעזרת איש מקצוע טוב תביא לסגירתו, כי אין לו היתכנות כלכלית עוד טרם חירחורי המלחמה וההאטה שחלה בעקבותיה.

אל תמעיטו בחשיבות הנפש! עוצמתה ויכולת העמידות שלה היא שתסייע לכם בזמנים קשים. 

אל תקלו בכך ראש, קחו את הזמן, פנו אותו, שבו וענו על השאלות הבאות, בכתב!

שאלות אלה יסייעו בידכם להגיע חשבון, לנפש ולציפייה להתחדשות:

שאלות החשבון

1. האם יש לי תכנית עסקית מסודרת?

2. האם אני מבין אותה?

3. האם אני פועל לפיה ומעדכן אותה מעת לעת?

4. מהם חמשת הדברים שאני בוחר לעשות בחודש הקרוב לקראת רווחיות/הגדלת הרווחיות? ומתוכם מהו הצעד הראשון שאני בוחר לבצע מחר בבוקר?

שאלות הנפש

1. מהו היעוד שלי ושל העסק והאם הוא ממלא את יעודו?

2. מה היעד שלי לשנה הקרובה (לא כספי)?

3. האם ניהול העסק ועבודתי עולים בקנה אחד עם הייעוד והיעד או האם ישנה סתירה?

4. אם ישנה סתירה, מהם שני הצעדים שאני בוחר לבצע כדי לצמצם את הסתירה?

חשוב להיות מפורטים ככל הניתן ולבחור פעולות שניתנות לביצוע - פרטים רבים יתבהרו כאשר תהיה מולכם רשימה מסודרת שמעידה איפה אתם היום ולאן אתם מעוניינים להגיע, ברמה עסקית ואישית.

בהזדמנות זו, אבקש לאחל לכולנו שנראה את הימים האחרים! ושלא נשכח שאהבת חינם היא, היא הכח האמיתי שלנו!

צום מועיל לצמים!

 

נטע שי זילברפרב, M.S.P.C

ייעוץ, אימון, מנהיגות עסקית

ספוטלייט מנהיגות בע"מ

 

   

Spotlight Leadership Israel

הזמנה למפגש היכרות עם A+ ART
שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...