חומרי עיכוב בעירה - כך תתכוננו לשריפה הבאה

12/02/2017
איכות חיים


אין זה משנה עד כמה אנחנו נזהרים או מקווים שיהיה בסדר, המציאות מראה שמספיקות מספר שניות של חוסר תשומת לב, בלאי נקודתי או אפילו מעשה זדון כלשהו כדי להביא לשריפה, שעלולה לגרום לפגיעה ברכוש או בנפש. התפקיד שלנו הוא לעשות מה שניתן כדי למנוע את השריפה, אבל גם לצמצמם את נזקיה כאשר היא מתרחשת.

חומרי עיכוב בעירה נכנסים לתמונה בנקודה הזו בדיוק, כאשר ניתן לראות שחלק ניכר מהמוצרים שמקיפים אותנו עשויים מהחומרים האלה. בסוף המאמר תבינו בדיוק מדוע.

מהם חומרים מעכבי בעירה?

חומרים מעכבי בעירה, ברמת ההגדרה, הם חומרים (שאינם מים) שמאפשרים להפחית את הדליקות של דלקים שונים, או לחלופין – לעכב את קצב הבעירה שלהם. רוב החומרים מהסוג הזה פועלים על בסיס כימי, ומביאים להקטנת השריפה בדרכים שונות. החומרים מביאים ליצירת תגובות כימיות שמצידן מקררות את הדלק, יוצרים שכבת בידוד שמביאה לכך שהפריט עצמו לא יישרף וגם עשויים לדלל את הרדיקלים החופשיים בלהבה, מה שיתרום לכיבוי שלה. החומרים למעשה מביאים לאטימה של הפריט עליו הם אמורים להגן, כך שאוויר לא יוכל להיכנס ולהגדיל את ההתלקחות. סוג אחר של חומרים מעכבי בעירה נועד לפלוט פחמן דו חמצני עם ההתחממות שלהם, מה שמביא לכך שהחמצן נדחק מאזור הבעירה, ולכן השריפה מצטמצמת. כל הפעולות הללו מקלות מאד את מאמצי הכיבוי של השריפות, ולא פעם הופכות אותם בכלל לאפשריים.

כיום יש מספר סוגים נפוצים של חומרים מעכבי בעירה, שיכולים להשתלב או לבוא במגע עם חומרי גלם מגוונים. פייברקס הוא נוזל מקובל מאד למטרה זו, שעה שניתן להשתמש בו עבור עצים (הדוגמא המובהקת היא רהיטים או מבנים מעץ), עבור שטיחים וכיוצא באלה. בעוד שבעבר חלק ניכר מהחומרים לעיכוב בעירה היו רעילים במידה מסוימת עבור האדם, כיום נעשה שימוש בחומרים ידידותיים הרבה יותר. חלק מהחומרים אינם כוללים כלל רעילות, למשל חומר בשם ארלי גרד.

איפה תמצאו חומרים מעכבי בעירה?

בהתחשב בחשיבות התפקיד של חומרי עיכוב בעירה, אין זו הפתעה שמכניסים אותם לאינספור מוצרים בהם נעשה שימוש על ידי האדם – למשל מוצרי טקסטיל או פלסטיק דוגמת רהיטים, בדים, בגדים, אוהלים וכן הלאה. זאת ועוד, אפשר לראות כיום שמבנים רבים מוקמים תוך כדי כך שמכניסים לתוכם חומרים מעכבי בעירה, למשל כאלה ש"צובעים" על גבי קירות המבנה. השימוש בחומרי בעירה עבור עצים, כאמור, הוא מקובל מאד, כשמנגד לא ניתן ליישם חומרים לעיכוב בעירה על גבי מתכות.

כשרוכשים מוצר מסוים בעל פוטנציאל דליקות או כשמקימים מבנה מאפס, מומלץ לכן לבדוק מה המענה שניתן לו מבחינת בטיחות האש. בהרבה מאד תחומים מוצרים הכוללים חומרים מעכבי בעירה חייבים לקבל עדיפות. בדקו מה התקן הספציפי של המוצר, או לחלופין פנו לחברות המספקות חומרים מעכבי בעירה וראו איזה פתרון אנשיהן יכולים לספק עבורכם.

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...