התשובה של עם ישראל

07/10/2016 | רם פז הכהן
חדשות


פרשת השבוע שלנו, "וילך", קשורה קשר עמוק ליום הכיפורים מפני שבתוכה נמצאת פרשת התשובה של עם ישראל - נתבונן קצת על תחילת הפרשייה הזו.

לאחר שעם ישראל גולה הוא אומר: "הלא על כי אין אלוהי בקרבי מצאוני הרעות האלה". זו אמירה השייכת למי שחוזר בתשובה. הוא מכיר במציאות הלא נורמלית שאליה נקלע ורוצה לתקן אותה. אך התגובה של הקב"ה לא צפויה: "ואנכי הסתר אסתיר פני ביום ההוא."

למה? אבל הם החליטו לחזור בתשובה???

הרמב"ן נותר תשובה מדהימה - הוא מסביר שמדובר על דור שכפר בע"ז של חו"ל ובכך עשה תשובה (ואני מוסיף ועלה לארץ). אך עדיין לא התוודה וידוי גמור. לשם כך ה' מסתיר מהם את פני הגאולה עד שיתוודו וידוי גמור.

כיצד עושים תשובה בלי וידוי? הווידוי הוא פריטת החטאים מול הקב"ה. כדי להתוודות לפני ה' צריך להכיר בו ולהיות מוכן לעמוד מולו. הסתרת הפנים היא מציאות חיים - ברגע שעם ישראל ירצה להכיר בקב"ה חזרה ויתוודה וידוי אמיתי מהלב, תחזור הקרבה.

הסתרת הפנים מאפשרת לעם ישראל לעשות את התהליך של התשובה בעצמו עם כמה שפחות התערבות גלויה של הקב"ה על מנת שהתשובה תהיה אמתית ומליאה ברצון.

אנו עומדים לפני יום הכיפורים. עומדת לפנינו הזדמנות לעשות את הצעד האמיץ, לעמוד לפני אבינו מלכנו - להתוודות בלב שלם לא סתם לגבב מילים אלא להכיר בפני מי אנו עומדים, לתת ללב להיפתח ולנשמה להשמיע קולה. הניקיון הנשמתי הזה נכון גם מול האנשים הסובבים אותנו. נתפלל על אחינו בית ישראל שגם ליבם ייפתח להוריהם, לבן זוגם, לילדיהם, למשפחתם ולבוראם.

גמר חתימה טובה לכל עם ישראל!

שבת שלום ומבורך!

לעמוד הראשי של פ"שנטו


שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...