השגרירה הצעירה של פתח תקווה בארגנטינה

21/05/2017
חדשות


עדי בלמס מפתח תקווה היא רק בת 23 וכבר מייצגת את ישראל כ'שגרירה עם מוצ'ילה' מטעם המחלקה לפעילות בתפוצות בהסתדרות הציונית העולמית.

שגרירים צעירים מכל רחבי הארץ ארזו את המוצ'ילות ויצאו ל"פרויקט מוצי'לרוס" בדרום אמריקה במטרה לחזק את הקשר של קהילות יהודיות קטנות ומבודדות לישראל ולציונות.

גוסטי יהושע ברוורמן, יו"ר המחלקה לפעילות בתפוצות בהסתדרות הציונית העולמית, יזמה נציגות ישראלית ציונית וצעירה שתגיע הישר אל הקהילות היהודיות בדרום אמריקה שמעולם לא הוצב בהן שגריר רשמי מטעם המדינה.

עדי, בת 23 מפתח תקווה, היא שגרירת המחלקה לפעילות בתפוצות בהסתדרות הציונית העולמית בקהילה היהודית במנדוסה - אחת הערים היפות והמתויירות בארגנטינה. בקהילה לא מוצב שגריר רשמי אחר מטעם מדינת ישראל, כך שעדי מהווה את הקשר הישיר של חברי הקהילה לישראל ולציונות.

את הרעיון לחבר בין המוצ'ילרוס הישראלים, היוצאים "לטיול הגדול" שאחרי הצבא לדרום אמריקה, לקהילות היהודיות הקטנות ביבשת, העלתה גוסטי יהושע ברוורמן, יו"ר המחלקה לפעילות בתפוצות, בהסתדרות הציונית העולמית. המוצ'ילרוס שוהים מספר חודשים באחת הקהילות הקטנות ביבשת, בהן אין שליחים קבועים של המוסדות הלאומיים, מעבירים פעילויות ציוניות לילדים, לנוער ולמבוגרים בקהילה כאשר עצם נוכחותם מהווה משב רוח ישראלי ציוני לחברי הקהילה.

עדי בלמס היא חיילת משוחררת ששירתה כמדריכת תותחנים, ו'שגרירה עם מוצ'ילה' בקהילה היהודית של מנדוסה.

במהלך שהותה בקהילה, נוכחה עדי כי חברי הקהילה בוחרים באופן אקטיבי ביהדותם ולא רואים בה כמובן מאליו: "יש כאן חיי קהילה שהם בוחרים, כי הם יהודיים בתוך חברה ארגנטינאית. גם בין הילדים - כולם משחקים עם כולם ולא מבדילים בגילאים כי מה שמאחד אותם הוא עצם היותם יהודיים."

על השליחות עדי מספרת: "בעיני, כשאדם נותן מעצמו במסגרת של התנדבות כמו שליחות, הוא מקבל יותר ממה שהוא מעניק. אני יהודייה שחייה בישראל וטסה כשליחה לקירוב לבבות, לחיזוק ושימור הפעילות היהודית בתפוצות. מבחינתי אצליח בשליחות אם הקהילה תהיה מרוצה ממני ותרצה שאמשיך, או לסירוגין תיישם פעילות או אירוע משמעותיים שאני הייתי חלק מהעשייה שלהם. הצלחה בשליחות תתבטא גם בקשר שאצור עם הקהילה והחיבור שאליו אני שואפת להגיע, שהוא חוצה גבולות - כי הרי המנטליות של שתי המדינות שונה לגמרי אבל כולנו יהודים."

לפרויקט 'מוצ'ילרוס' נרשמה עדי כיוון שהיא אוהבת לטייל בעולם, להכיר מקומות חדשים ותוך כך - את עצמה. היא נהנית משליחותה ומעבירה פעילויות חינוכיות וציוניות לחברי הקהילה מכל הגילאים. הקהילה במנדוסה היא קהילה קטנה שמעוניינת 'להישאר על המפה', שומרת על בית ספר יהודי עם הרבה תלמידים יחסית לגודל הקהילה, ממשיכה את המסורת היהודית ומביאה רב מהבירה בואנוס איירס כדי להמשיך עם התפילה בקבלות שבת. עם התפתחות העיר ופתיחת אוניברסיטאות, יותר צעירים נשארים בעיר על מנת ללמוד ופעילים בקהילה.

מיזם "סיירת מוצ'ילרוס" חותם את שנתו הראשונה בהצלחה יתרה, אחרי שיגור של שני מחזורים, וכבר מגייס את המוצ'ילרוס הבאים. גוסטי יהושע ברוורמן, יו"ר המחלקה לפעילות בתפוצות בהסתדרות הציונית העולמית, מספרת: "פרויקט מוצ'ילרוס מצליח להגשים את החשוב שביעדינו - חיזוקו של העם היהודי היושב בתפוצות וחיבורו לציונות. אנו בוחרים ומכשירים בקפידה את הצעירים המשתתפים בפרויקט ומאמינים ביכולתם להוות שגרירים לכל דבר בקהילות בהן הם מתארחים. בשנה הבאה, הפרויקט ימשיך ויתרחב לקהילות יהודיות ולמדינות נוספות, ואני מעודדת צעירים חדורי מוטיבציה, שמחפשים חוויה שונה ומאתגרת, דוברי ספרדית, להירשם לפרויקט ולהמשיך את הקשר הייחודי שנבנה בין המחלקה לפעילות בתפוצות בהסתדרות הציונית העולמית לבין הקהילות היהודיות של דרום אמריקה."

למעוניינים בפרויקט מוצ'ילרוס, ניתן להירשם באתר:  izionist.org.il/mochileros

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק פ"ת נטו

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...