הרבה יותר מבית אבות

16/09/2014
עזרה לקהילה

כמה מכם יודעים שברחוב איינשטיין בקריית מטלון פ"ת, קיים קמפוס שמשתרע על 7 דונמים, ובו מתנהל מרכז גדול של הקהילה היהודית הסלוניקאית?

המרכז עצמו, שקיים בזכותם של הרבה תורמים ואנשים טובים, כולל:

בית אבות – דיור מוגן לאוכלוסייה מבוגרת

מרכז מורשת – מוזיאון להנחלת מורשת יהדות סלוניקי לדורות הבאים.

עולם הלאדינו – מקום לקיום אירועי לאדינו, השקות, הפקת יצירות וציון חגים יהודיים.

בית האבות הוקם בשנת 1956, אך מאז התרחב מאוד, וכאמור מעבר לאיכלוסם של מאות דיירים, הוא מספק שירותים רבים ומגוונים, ויש כמובן תוכניות נוספות להרחבה ושיפור בהמשך.

המקום גם מהווה "בית" להרבה ארגונים וולונטריים, כגון: "ליונס", "בני ברית", בתי ספר לחינוך מיוחד, קבוצות גמלאים ועוד. כל אלה מקיימים במקום אירועים ופעילויות. על דוגמה לפעילות שכזו סיפרנו לכם ביום הזכרון לשואה ולגבורה ("קלפים של תקוה").

מרכז המורשת

רוני ארניה, מנכ"ל בית ליאון רקנאטי, מספר לפורטל פ"ת: "מדובר במלכ"ר שמנהל קשר עם כל מקום בעולם שיש בו קהילה דוברת לאדינו. אנו מקיימים אירועים מסוגים שונים לרווחת קהילת הלאדינו. למעשה כמעט בכל עיר בארץ יש חוג לאדינו. כמו כן ישנם דיירים שנקלטים במקום ללא תשלום".

הועד המנהל של העמותה כולל את בכירי הקהילה הסלוניקאית, כולל את ליאון רקנאטי בעצמו. "אנחנו הרבה יותר מבית אבות", מוסיף ארניה. "בנוסף למרכז המורשת ולעולם הלאדינו אנו מקיימים במקום פעילויות רבות עם משפחות הדיירים, כגון: 'שישי משפחתי' – שבו מגיעים הנכדים לבלות במתקני הקמפוס".

במקום מתקיימת כאמור פעילות חברתית ותרבותית נרחבת. אחת הדיירות במקום היא מתילדה כהן-סראנו, בעלת בלוג קבוע בפורטל פ"ת. מתילדה – סופרת, חוקרת ומחיית שפת הלאדינו, מעורבת בפעילויות רבות במקום, וממשיכה מתוך החדר לזכרו של בעלה אהרון כהן ז"ל, שנמצא בתוך מרכז המורשת, לשמר את מורשת יהדות ספרד.

מידע נוסף על המקום ניתן למצוא באתר.

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...