הקרב על הסמל של פתח-תקוה

13/01/2017
חדשות


עץ הדר ומחרשה, או עיגולים של כלום? דורון גיסין, צאצא למייסדי המושבה בקריאה נרגשת למועצת העיר לא לוותר על המורשת.

אין פתח תקוואי שלא מכיר או שמע על משפחת גיסין. רחוב גיסין, ואפילו קבוצת הכדורגל של מכבי פ"ת, קרויים על שמו של אבשלום גיסין, מראשוני מגיני העיר שנהרג בפראות תרפ"א. דורון גיסין, אחד מצאצאי המשפחה, תושב העיר מיום היוולדו דור שמיני לילידי הארץ, כבר מסתובב תקופה ארוכה עם בטן מלאה על העובדה שהסמל האמיתי של העיר – עובד אדמתו ישבע לחם – הולך ומוצנע, עד כמעט ונעלם, ובמקומו תופסים את הבמה 3 "עיגולדים" כמעט חסרי משמעות.

לאחרונה פנה גיסין במכתב נרגש לכל חברי מועצת העיר בבקשה לא לשכוח את ההיסטוריה. לפני כחמש שנים החליטה מועצת העיר ליצור סמל חדש למיתוג של פ"ת בצורת שלושה תפוזים משולבים. "התוצאה של מעשה זה הייתה מכת מוות לסמל העיר הישן", כותב גיסין. "שלשות העיגולים הם הסמל בכל מקום - ברחובות, בשלטים, בפחי אשפה, בספסלים, במכתבי העירייה... ובכל המקומות האלה הוצנע סמל העיר הוותיק, הוקטן וטושטש. לפני כשנתיים החליטה מועצה זו להוסיף חטא על פשע והכשירה את השרץ ביצירת סמל משולב חדש/ישן שהבליט את סמל המיתוג והקטין את סמל העיר עד היעלמו".

בהמשך כותב גיסין: "קיים רק סמל אחד לעיר וכל השאר זה מיתוג. אני קורא לחברי מועצת העיר להשיב למקומו הראוי את סמל העיר. אין עוד עיר או מושבה בישראל שיכולה להתגאות בעברה כמו פ"ת. בעוד כמעט שנתיים נחגוג 140 שנה לפ"ת... יהודים שהראו כי יש עתיד ליישוב הארץ עוד בטרם הוגדרה וקמה התנועה הציונית... תחת סמל העץ והמחרשה חסו עולים חדשים ותושבים ותיקים ביודעם שהעץ יגן עליהם בצילו והמחרשה תפער עוד תלם באדמה.. על כל המורשת הזו אתם מוותרים".

גיסין מסיים את מכתבו בקריאה נרגשת: "חובה על כל חבר מוצעה באשר הוא, לזכור רק דבר אחד – יום אחד תמצאו עצמכם עומדים תחת סמל מיתוג שכולו שלושה עיגולים שאינם אומרים דבר".

שתף ב-

תגובות

שמירת המורשת
דורון צודק. גם אני, ילידת פתח-תקווה, בת 74 מרגישה קשר עמוק ל"עובד אדמתו ישבע לחם". יש לשמור על המורשת.
אדיבה (וקס) בני. - 14/01/2017
שתף ב שתף ב
לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...