הקנייה שהסתבכה

27/07/2014 | גיל נוילנדר
חדשות


לאסתר יש אומנם מחשב בבית, אבל היא לא נוהגת להשתמש בו הרבה. "היא לא מבינה במחשבים" לדבריה, אבל כשהיא נתקלה בהצעה מפתה היא חרגה ממנהגה ושלפה את כרטיס האשראי. למזלה, ועם קצת עזרה, היא הצליחה למזער נזקים.

אסתר גרה בגפה בישוב מרוחק בצפון הארץ, הבנים שלה כבר עברו למרכז הארץ, התחתנו והולידו לה נכדים. יום אחד אחד הבנים שלה הגיע אליה עם מחשב חדש – "זה כדי שתוכלי לראות את הנכדים", אמר לה והדריך אותה כמיטב יכולתו, איך להשתמש במחשב ואיך הם יכולים לערוך שיחות וידאו דרך האינטרנט.

וכך, מעבר לשיחות וידאו עם הילדים ומשחקי סוליטר, אסתר מיעטה לגעת במחשב ולא עשתה בו שימוש רב. אך יום אחד היא קיבלה פרסומת שהבטיחה לה מתקן מים חדיש במחיר מצחיק של 200 ש"ח. אסתר, שכבר מזמן אינה בחורה צעירה, מתקשה עם סחיבת הבקבוקים והחליטה שהגיע הזמן להתקדם. וכך, מבלי לקרוא את האותיות הקטנות, היא הקלידה את מספר כרטיס האשראי שלה.

כמה ימים מאוחר יותר הגיע טכנאי לביתה והתקין את מתקן המים ואסתר הייתה מרוצה. אך רק כעבור כמה חודשים, כאשר עברה על פירוט חיובי האשראי שלה, היא הבחינה שהיא עדיין מחויבת בסכום של 200 שקלים לחודש לאותה חברה אלמונית למתקני מים. בירור לעומק שנעשה בעניין גילה שאותה חברה מספקת מכשירי מים שיעילותם מפוקפקת וגובה מכירים מופקעים עבור "שירות תיקונים" והחלפת המסנן פעם בשנה. חרף ניסיונותיה, אסתר לא הצליחה לבטל את העסקה ורק לאחר התערבות של גוף חיצוני היא הצליחה להגיע לפשרה עם החברה, להחזיר להם את מתקן המים ולבטל את העסקה.

הונאות ברכישה דרך האינטרנט

המקרה של אסתר היא רק דוגמה אחת להונאות השונות האורבות לרוכשים דרך האינטרנט. לכן הכנו עבורכם מספר טיפים לרכישה בטוחה:

1. כל קניה במחשבה תחילה – לפני שאתם שולפים את כרטיס האשראי שלכם יש כמה דברים שאתם צריכים לוודא – האם תוכנת האבטחה שלכם בתוקף? האם היא מעודכנת? ומה לגבי הדפדפן? מתי בפעם האחרונה עדכנתם אותו? למשתמש ותיק הדברים האלו אולי יישמעו טריוויאליים, אבל אתם תתפלאו איזו עוגמת נפש יכולה להיחסך מכם אם תקפידו על דפדפן ותוכנת אבטחה מעודכנים. 

2. אל תדברו עם זרים – כולנו קיבלנו את העצה הזו כשהיינו קטנים, וכנראה שאמיתות הן אמיתות, ולא משנה מתי הן נאמרו ומי אמר אותן. כשאתם עושים קניות ברשת השתדלו לעשות אותן רק באתרים של חברות מוכרות ובעלות מוניטין, שמספקות תיאור מדויק של המוצרים שהן מוכרות ואת כל תנאי העסקה בצורה גלויה. חשדנות היא תכונה בריאה באינטרנט, על אחת כמה וכמה כלפי חברות אלמוניות שאינכם מכירים, ושלא מספקות פרטים ליצירת קשר כמו כתובת ומספר טלפון.

3. זהירות דיל מדהים לפניך – כלל הזהב ברכישה מקוונת אומר- "אם זה נראה טוב-מדיי-מכדי-להיות-נכון זה כנראה באמת טוב-מדיי-מכדי-להיות-נכון", ובמקרה הזה הייתי עושה פניית פרסה. דילים כאלה עלולים להיות מפתים, אבל זה יהיה בטוח יותר לשמור מהם מרחק ולא ללחוץ על שום קישורים במודעות כאלו. אין זה אומר שכל המבצעים בעולם הם בהכרח הונאות, אבל הקונה צריך להיות ער לכך שהסיכון קיים. אם אתם רוצים להיות בטוחים, כדאי לנסות להצליב מידע, ליצור קשר ישירות עם החברה או לברר ממקורות נוספים.

4. אלטרנטיבות לכרטיס אשראי - הדרך היעילה ביותר למנוע גניבה של מספר כרטיס האשראי שלכם היא פשוט להשאיר אותו בארנק! אלטרנטיבות טובות לשימוש ישיר בכרטיס האשראי שלכם ברשת הוא כרטיס חיוב כמו ויזה נטען שניתן לרכוש בדואר.וכמובן, ניתן להשתמש בשירות כמו PayPal לרכישה מקוונת באתרים שמאפשרים את זה.

5. חורים ברשת האלחוטית  אנחנו ממליצים תמיד להימנע מקניות ברשתות אלחוטיות (wi-fi), במיוחד כשמדובר ברשת אלחוטית ציבורית בבית קפה, בשדה התעופה וכו'. אם אתם חייבים מסיבה כלשהי לרכוש ברשת אלחוטית, ולא יכולים לדחות את הקנייה לזמן שתהיו בבית, ודאו שהרשת מוצפנת ומוגנת בסיסמא ולא פתוחה או חינמית. עצתנו היא לעולם לא למסור פרטי כרטיס אשראי או לגלוש לחשבון הבנק ברשתות חינמיות ואפילו להימנע מהתחברות לרשתות חברתיות או חשבון הדואר האלקטרוני שלכם בכאלה רשתות. לא תאמינו כמה זה קל לגנוב את הפרטים שלכם כך.

6. פירוט חיובי האשראי  חברות האשראי מחויבות על פי חוק לבטח את הלקוחות שלהם למקרה שבו הכרטיס נגנב או נוצל לרעה על ידי מישהו אחר. למרות שבדרך כלל זו עלולה להיות משימה לא פשוטה, מעבר על טופס החיוב יכול לתת לכם את הרמז הראשון לכך שמספר הכרטיס שלכם נגנב. ככל שתגלו על זה מוקדם יותר, כך הסיכוי שתקבלו את כספכם חזרה הוא גבוה יותר.

 

הסיפור מבוסס על מקרה אמיתי – השמות והמקומות האמיתיים שונו.

גיל נוילנדר - מנכ"ל ESET ישראל

 ESETאודות

חברת ESET הינה ספקית בינלאומית של תוכנת האנטי וירוס NOD32 וחבילת האבטחה ESET Smart Security לארגונים בגדלים שונים וצרכנים פרטיים. החברה מיוצגת ברחבי העולם כולו ביותר מ-180 מדינות וסניפיה המרכזיים ממוקמים היום באנגליה, ארגנטינה, סלובקיה וכמובן ארצות הברית. בישראל, מיוצגת ESET באופן בלעדי על ידי חברת קומסקיור, המפעילה בארץ מרכז פתרונות ותמיכה טכניים בשפה העברית.

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...