הפקת ספר משפחתי

25/04/2022
יחסים


ספר משפחתי

אחד הרעיונות המוצלחים שעולים מדי פעם במשפחות רבות הוא להפיק ספר משפחתי. המטרה היא לכלול בספר זה את כל הסיפורים המשפחתיים החשובים, המעניינים וגם הפיקנטיים וזאת כדי להשאיר מורשת משפחתית לדורות הבאים. קו החשיבה הוא שבני המשפחה המבוגרים אוצרים בתוכם המון מידע והרבה סיפורים אשר דור ההמשך לא יכיר, כיוון שלא יהיה מי שיספר זאת. הפתרון לכך הוא לאגד את כל המידע בספר, כולל תמונות אותנטיות מתקופות שונות וגם אילן יוחסין מפורט אשר רואים בו את כל השושלת המשפחתית על פני כמה דורות אחורה וגם את דור ההווה באופן מפורט ביותר.

כאשר מקבלים החלטה ברוח זו, יש לבצע אותה באופן מקצועי ביותר ולכן האופציה המומלצת להכנת סיפור אישי היא באמצעות סופר צללים אשר מתמחה בעבודות מסוג זה. ספר משפחתי כולל הרבה נתונים ולכן מתאמים מראש אילו פרקים יופיעו בו ובאילו נושאים יעסוק כל אחד מהם. העבר המשפחתי משתנה ממשפחה למשפחה ולכן יש לתת דגש לכל הנושאים החשובים שהילדים ישמעו עליהם וידעו את העבר של המשפחה.

ספר משפחתי על זקני השבט

המידע הראשוני של ספר משפחתי מתחיל בדורות שעליהם יש ידע היכן הם חיו, באילו מקצועות הם עסקו, מה היה אורח החיים שלהם, ההרכב המשפחתי ועוד. בדרך כלל מספרים על כל אחד מהדורות סיפורים שמאפיינים אותם, כדי שמי שקורא את הספר ינסה לחוות את החיים שחוו הדורות הקודמים.

החיים בגלות ובישראל

מדינת ישראל קלטה עוד לפני הקמתה כמויות עצומות של עולים חדשים שהגיעו מכל העולם. לכן גם בפן של ספר משפחתי יש סיפורים על בני משפחה שהגיעו ארצה ממדינות שונות. לא אחת השושלת המשפחתית מתחילה מבן זוג שהגיע ממדינה באירופה לבת זוג שהגיעה ממדינה אחרת בכל מקום אחר בתבל. השילוב של כל הגלויות הללו יוצר מרקם משפחתי יוצא דופן בכל הסיפורים.

זו הסיבה שסופר הצללים שנפגש עם האנשים המבוגרים מזכיר להם תקופות שונות ומיקומים שעשויים לעורר אצלם זיכרונות לגבי דברים שקרו בעבר. בדרך זו הוא מרענן את הזיכרון שלהם ומדרבן אותם לספר סיפורים שחלקם לא סופרו אף פעם.

המתנה לדורות הבאים

כך נרקמים בזה אחר זה כל הסיפורים ולאט לאט מצטברים עוד ועוד פרקים. לא אחת המבוגרים מעוניינים להוסיף פרט מסוים שנזכרו בו על אחד מבני המשפחה כיוון שלדעתם הוא חשוב. בתום הליך זה, סופר הצללים מעביר עותק של ספר משפחתי כדי שהאנשים המבוגרים יקראו את המלל ויביעו את דעתם על כל אחד מהפרקים, אם יש להם מידע נוסף או הם מעוניינים לגרוע משהו שנכתב.

לאחר העריכה הסופית, מחליטים על הכריכה המתאימה ומדפיסים את הספר בכמות העותקים הנדרשת. אחת ההנאות של בני המשפחה המבוגרים היא לחלק ספר משפחתי לילדים, לבני הזוג שלהם, לנכדים, לנינים וגם להשאיר עותקים לדור ההמשך שיצטרף בעתיד.

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...