העיט לא פרש כנפיים מהקן

16/09/2014 | ניסים קלדרון
חדשות

מעטים, אם בכלל, יודעים או היו עדים לדרמה שהתחוללה בתחילת שנות התשעים מאחורי הקלעים. הפועל פתח-תקוה, בגלל החלטה מוזרה, עמדה לאבד את מוטי ("העיט") קקון, אחד מגדולי השחקנים שגדלו במחלקת הנוער שלה, ולשחררו להפועל אשקלון, אותה אימן הפתח-תקוואי משה מאירי. פורטל פ"תנטו והמוזיאון חושפים היום לראשונה את הדרמה, הדמויות והמכתב שהביאו למהפך בהחלטה השערורייתית. "הנער מעמישב" גדל וחונך במחלקת הנוער, שם התגלה כסקורר אמיתי. נער שהגיע לשיאו בטורניר הנוער הבינלאומי שנערך בעיירה "בלודנס" באוסטריה, שבסיומו פנו נציגי "אייאקס" ההולנדית בבקשה להתחלת הליכים לקנייתו של מי שהצעיד את קבוצת הנוער לגמר הגביע בטורניר היוקרתי. בטורניר השתתפו מלבד "אייאקס" גם קבוצות ממועדוני הפאר באירופה כדוגמת: "פיינורד", "איינדהובן", "גראסהופרס", "פרטיזן בלגרד", "גלטאסראי" ו-"מילאן". כמובן הבקשה נדחתה על הסף ע"י ראשי המשלחת - גדעון מרקוס, עבדכם הנאמן והמאמן יעקב בוז'יקובסקי.

מסתבר שאת מה שראו מאמני הקבוצה ההולנדית שבשורותיה שיחקו כוכבי העתיד של הכדורגל העולמי, כמו דווידס ורייזכר, לא השכיל לראות הגאון שאימן בפ"ת, אברהם גרנט, שלא מצא לו מקום בסגל הקבוצה. התעקשותו של מנהל מחלקת הנוער גדעון מרקוס, שגידל דורות של שחקנים במועדון הכחול, הביא למפנה לאחר החתמתו של זאביק זלצר כמאמן הקבוצה. מוטי היה כבר עם רגל וחצי מחוץ למועדון, בדרכו להפועל אשקלון, כאשר גדעון מרקוס שלח מכתב לחבר העמותה וגזבר המועדון שמואל בייגל ז"ל. במכתב הוא הביע את התנגדותו הנמרצת לשחרור הטאלנט. הדברים הובאו בפני המאמן זאביק זלצר, שהטיל וטו על שחרור הנער - החלטה שהביאה בעקבותיה לגלי הערצה כלפי הכוכב החדש, מוטי "העיט" קקון. במשך 14 עונות בהם שיחק 320 משחקי ליגה כבש 134 שערים, וגם הוסיף למאזנו 9 שערים ב-20 משחקים במסגרת גביע המדינה ועוד 49 שערים במשחקי גביע הטוטו.

המכתב שהביא למפנה

מוטי נמצא במקום השני מבין כובשי השערים הגדולים של הפועל פתח-תקוה בכל הזמנים. המחשבה שכישרון כמו "העיט" היה חומק מהקן הפתח-תקוואי, ומי יודע כמה כישרונות הגדלים במחלקת הנוער עדיין נעלמים בגלל עיניים לא ערניות, מחזקת את דעתי מדוע הפועל פ"ת לא מסוגלת לשחזר את עברה המפואר, שהיה כולו על טהרת ייצור וגאווה מקומית.

המאמן והמנהל גדעון מרקוס

 

העיט וההיסטוריון חוגגים מימונה

(התמונות באדיבות המוזיאון של ניסים קלדרון)

שתף ב-

תגובות

העיט מלך הכדורגל
אחלה כתבה ההיסטוריון ענק
אשר גולדבר - 16/11/2020
שתף ב שתף ב
לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...