הסברה אומנותית

09/08/2014
חדשות

תמי שניידובר ויעל חננאל, חברות ב- 'מדיה תקשורת פ"ת' החליטו להתגייס למערך ההסברה הישראלי במבצע "צוק איתן", ויזמו פרויקט שמדגיש את חשיבותה של האומנות במערך ההסברתי של המדינה - במלחמה שנכפתה עלינו, ועדיין לא ידוע אם ומתי תסתיים.

הפרויקט קורא לאמנים להצטרף למערך ההסברה. בפנייתן לאמנים הדגישו תמי ויעל שחשוב להאיר לעולם את העובדות - שבשעה שאנו כואבים את הקורבנות שלנו במבצע "צוק איתן", והצבא שלנו ממשיך לתפקד כצבא מוסרי והומני, אך ניתקל בחמאס, שמטרפד את כל היוזמות ההומניטאריות שלנו, והופך את אזרחיו כולל ילדיו לחומה המגנה עליו, התקשורת העולמית מושפעת מצילומים המתארים את אזרחי עזה האומללים ואינה נותנת דעתה גם לאזרחינו הסובלים, מאחר וקשה להמחיש עם הנלחם על קיומו, ולהסביר את דריכות תושביו גם בשעות הפוגה, את אילוצם לתפקד בקרבת מחסה, אם בכלל יש כזה, במיוחד בדרכים, בפגיה, בבתי חולים, בגני הילדים וכדומה. קשה ומסוכן גם לנכים ולקשישים, קשה גם בעסקים ועוד.

קשה להבין אם לא מתנסים, ואפילו העורף שלנו התקשה להאמין שזו הייתה מציאותם של יישובנו בגבולות במשך שנים (זו אחת הסיבות שאנו מתקשים לגרום לשינוי בתודעה העולמית, למרות הטילים ששרקו ברחבי המדינה והתרחיש המפלצתי ש"חמאס המנהרות" בנה - ושאיים על תושבי המדינה). רבים בעולם אינם מבינים שהסיבה שעזה לא התפתחה היא משום שהתרומות השונות הושקעו בחפירת מנהרות וייצור טילים, במקום להפנות את המשאבים לרווחת התושבים.

לפיכך טוענות תמי ויעל שחייבים היום יותר מתמיד להמשיך למצוא דרך שתמחיש לעולם סיטואציות אותן אנו חווינו וחווים, בדרך שכל אזרח בעולם יבין, ויתמוך במיגור ארגון החמאס וארגוני טרור נוספים, המסכנים אזרחים בכל מדינה בה ארגונים כאלה מתמקמים. ודי להזכיר את ה- 11 בספטמבר כדי להבין שהיו דברים מעולם.

"כאמניות אנו יודעות שדימוי ויזואלי יכול להעביר תחושות ומסרים כאלה בצורה קליטה יותר מכל שפה", מסבירות תמי ויעל לפורטל פ"ת, "ולכן יזמנו פרויקט שמזמין אמנים נוספים להצטרף למערך ההסברה".

הראשון שהצטרף והתגלה גם כמקור להשראה הוא זיוי קיווי - יוצר שהוא גם פעיל חברתי למען המדינה. "אנו מקוות שיוזמתנו לחשוף אדם ויוצר כמותו תעודד אומנים נוספים להתגייס למען המערך ההסברתי של המדינה".

זיוי קיווי, אמן בלונים וקוסם לילדים, אשר באופן טבעי כמו עצמאיים נוספים, נפגע עסקית עם פרוץ מבצע צוק איתן, כשטווח הרקטות הגיע לרוב חלקי הארץ, בעוד כללי הבטיחות המחייבים קייטנות / אירועים, לרוב לא אפשרו התקהלויות של ילדים. לכן גם זיווי החל לקבל ביטולים, אך במקום לסבול בשקט, החליט זיוי קיווי להתנדב וירד דרומה לשמח ילדים במקלטים.

זיוי: "את הישוב הראשון מצאתי בזכות קבוצת פאפזון בפייסבוק. ביקשתי את עזרתם במציאת מקלט שישמח לקבל מופע קסמים. תוך עשר דקות קיבלתי טלפון ממועצה אזורית בני שמעון, וכבר למחרת הופעתי שם בשני קיבוצים. אושרם של הילדים וההורים גרם להחלטתי להמשיך בכך במשך כל תקופת המבצע. כל יום הופעתי בשלושה עד חמישה מקלטים ובערב לפני השינה המשכתי לחפש סרטוני הסברה למען ישראל, אותם שלחתי לתפוצה כדי שאזרחים בעולם יבינו אותנו, בתקווה שגם יתמכו".

"המופעים תואמו עם מועצות אזוריות בני שמעון, באר טוביה ושפיר והעמותות "תרבות לישראל" ו"הקרן לצדיק" (עמותה ירושלמית חרדית שמסייעת במשך כל השנה לנזקקים, ובזמן המבצע החליטה לתרום להופעות דווקא בקיבוצים, כשלשם כך נעזרו בתורמים יהודים אמריקאים). התשלום נועד לכיסוי הוצאות בלבד, וגם זה לא תמיד. כמושבניק, חילוני, מהצפון התרגשתי שבחרו בי. הרגשתי שבאמת כולנו אחים".

זיוי משחזר: "באחד הימים בקיבוץ יד מרדכי ( 15 שניות בין התראה ל 'בום'), בסמיכות לתחילת המופע שלי, היו שלוש אזעקות רצופות. זה הלחיץ, פחדתי שמישהו מהילדים יפגע מאחר ודרכם למקום הכינוס הייתה מנקודות שונות ברחבי הקיבוץ, אך הם הגיעו בשלום ונהנו מאוד".

"ביום ה- 21 למלחמה הגיעה הבשורה המרה. הסמל נדב ריימונד ז"ל, שבילדותו היה שכן ובן בית בביתי, נפל באירוע החדירה בנחל עוז. לא הצלחתי לעכל את הכאב והלוויה הייתה קשה במיוחד עבורי. בכיתי בתסכול ועצב. נדב היה אדם אמיתי, פיקח, חרוץ ואמיץ באופן נדיר, וזה לא הגיע למשפחתו וחבריו".

נדב ריימונד ז"ל

"הפרדה מנדב והתסכול מהמצב בו ילדי ישראל מפספסים את הקיץ ואת ילדותם, הולידו בי רצון לשליחות נוספת -  תמיכה במאמץ ההסברתי של המדינה. כמו האמניות תמי שניידובר ויעל חננאל גם לי ברור שאמנות יכולה לשרת את המטרה בצורה טובה וברורה".

"בחרתי במיצג בלונים. יצרתי פסל בגודל אמתי של מחבל חמאס לבוש מדים, האוחז בידו מטול RPG ועל חזהו קשור תינוק - דימוי הממחיש את תכסיסם של חיילי החמאס המנצלים את העובדה, שצבא ישראל ההומני חס על ילדים ואזרחים. עובדה זו אף סיכנה את חיילנו בלחימה".

תמונת היצירה

"פיסול בבלונים הוא תחום די חדש באמנות. המדיום באמנות זו מכיל בתוכו ערכים חיובים. ילדים בפרט ואנשים בכלל מגיבים בשמחה למראה בלונים ובאופן טבעי הבלונים הם ברי חלוף - יוצא מהם האוויר ולרוב הם מתפוצצים. בחרתי להתמקד בהיבט האחרון ולנצל אותו כאלמנט תומך ביצירה. המחבל שיצרתי הוא יצירה נפיצה מכל הבחינות. יצרתי יצירה זו בהשראת תמונה זו אותה מצאתי בגוגל":

תמונת המחבל

"השתמשתי בטכניקות מיוחדות בפיסול בבלונים כגון: שימוש בבלון ירוק בתוך בלון זהב על מנת ליצור גוון של מדי חמאס, גזירה והדבקה של בלונים ליצירת עיניים ופה על המסכה, ועוד. התוצאה מדברת בעד עצמה":

"ניסיתי להמשיך את הקו ההסברתי של הבלוג: slowandstupid.blogspot.co.il, שבחר להשוות תוצאות של חיפוש תמונות בגוגל של ילדי ישראל מול ילדי חמאס, והצעתי מבחן נוסף לחברי בחו"ל – מבחן הבלון. אם פסל הבלונים של איש חמאס שתינוק מוחזק לפניו כמגן אנושי הוא משהו שלא תסכים לתת לילדים שלך כמתנה - סימן שהערך החיובי של הבלונים דעך כתוצאה מהערך הנושא המיוצג בפסל. האמת, אפילו כשצילמתי את הפסל היה לי קשה ולא ידעתי מה לענות לבנותיי ששאלו – למה הוא מחזיק ככה את התינוק שלו?"

זיוי מסכם את המסע שלו למען ילדי הדרום ב 36 ישובים (מושבים, קיבוצים וערים, כולל גם את ילדי הדרום המתארחים במרכז), 41 מקלטים וכ- 1,640 ילדים: "שמח שהצלחתי להעניק לילדים אלה שקט שלא היה להם שנים, הזדמנות של צחוק ואושר במלחמה שנכפתה עלינו".

פרטים נוספים על זיוי קיווי ניתן למצוא :

בבלוג שניהל בזמן המלחמה (אותו בלוג באמצעותו גילנו את יצירתו זו)

באתר שלו

וגם בפייסבוק

אמנים נוספים שרוצים להצטרף לפרויקט מוזמנים להשאיר פרטים כאן.

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...