המלצה לטיול בסוף השבוע - בריכת הנופרים

05/05/2016 | מיכל גולן
חדשות


לכבוד חודש איכות הסביבה החלטתי לתת כבוד הולם לאתר שאני מטיילת בו לא מעט בכל עונות השנה - בהחלט טיול לסוף השבוע במרחק נגיעה.

בריכת הנופרים - טבע מרהיב במיטבו. לפני שש שנים חבר לקח אותנו לטיול. הוא סיפר שזה מקום מדהים וממש 10 דקות נסיעה מהבית. אני כחובבת טבע מושבעת יחד עם תינוק בן חצי שנה החלטתי שהצורך לירוק ומים חייב להתממש.

הגענו למקום קסום טובל בירוק, ריח משכר של מים וצמחייה. בריכת הנופרים הינה חלק מגן לאומי ירקון, במקום צמח מים מדהים "נופר צהוב" שנמצא בסכנת הכחדה, ובזכות עשייה מבורכת של רשות הטבע והגנים המשמרים אותו בבריכה ניתן לצפות במקום בכמות לא מבוטלת של הצמח היפיפה.

כשתגיעו לשפת הבריכה, ממש מעבר למעקה תוכלו לצפות בדג, לבנון הירקון, שעל פי רשות הטבע והגנים ניתן למצוא אותו רק בישראל.

קצת מידע על מה היה בעבר, ולצערי הרב קורה גם היום: חוסר אחריות של מטיילים וחוסר תשומת לב ראויה למקום הביא לזיהום המים והתמעטות מי הירקון, וכך דגי הלבנון היו ממש על סף הכחדה. רק בשבוע שעבר מטיילים גרמו לשרפה גדולה במקום.

רשות הטבע והגנים ביצעה כמה פעולות לאישוש הדגה במרחב זה, רבייתם והחזרתם הנחל ואל בריכת הנופרים. במקום ניתן לראות לאחר רדת החשיכה בעלי חיים נוספים כמו: נמיות, דורבנים, שועלים ותנים.

בריכת הנופרים היא לא רק מקום עבורנו המטיילים, אלא בית למגוון רחב של בעלי חיים. על מנת לשמור על צלילות המים וניתן לראות זאת בתמונות, חל איסור להיכנס לשם בשעות החשיכה, להבעיר אש כמובן להשליך פסולת במקום ולתוך מי הנחל, וכן חל איסור על כניסת רכבים למתחם.

חשוב לי לפרגן לפקח רשות הטבע והגנים אורי סולימני שעושה ימים כלילות על מנת לשמור על החי והצומח למעננו המטיילים, כדי שנוכל ליהנות מאויר טוב וריאה ירוקה שהיא פנינה אמיתית. 

אז איך מגיעים לשם ומתי ניתן לכנס לטייל בשמורה? הכניסה לבריכת הנופרים ללא עלות. במידה ומגיעים מאיזור ראש העין - עולים על כביש 483, יש שילוט למתקן מקורות, פניה קלה ימינה. למגיעים מכיוון פתח תקווה - מגיעים לכביש צומת גנים לכיוון קיבוץ גבעת השלושה, ממשיכים לכיוון ראש העין, מבצעים פניית פרסה בכביש המוביל לתל אפק ,כמה מטרים משם יש שילוט ימינה למתקן מקורות. שימו לב שהדרך חסומה, ניתן לחנות בדרך העפר ולהתחיל את המסלול ישירות משם.

שעות הפעילות בשמורה: שעון קיץ ימים א'-ה' 8:00-16:30.

בימי שישי ושבת האתר נסגר בשעה 15:30.

ניתן להיכנס גם לאתר של רשות הטבע והגנים בכתובת:

http://www.parks.org.il/ParksAndReserves/yarkon/Pages/default.aspx

סופ"ש מלא בטוב, טיולים וטבע!

(צילום תמונות: מיכל גולן)

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...