המחשב איטי? אולי יש לכם תוכנת ריגול על המחשב?

09/11/2014 | גיל נוילנדר
חדשות


פרסומות מעצבנות, תופעות מוזרות ומחשב איטי הן רק חלק מהתופעות שעלולות לצוץ במחשב שלכם אם הותקנה עליו תוכנת ריגול ללא ידיעתכם. אבל אם המונח "תוכנת ריגול" מעלה לכם תמונה של ג'יימס בונד - תחשבו שוב.

מוזר לחשוב על זה, אבל לא לפני הרבה זמן לא היה אינטרנט! לפני 20 שנה רק מעטים היו מחוברים אליו, ולפני 30 שנה הוא היה רק חלום – 30 שנה זה אולי פסיק קטן בספרי ההיסטוריה, ובכל זאת, בזמן הקצר הזה הצליח האינטרנט לחולל מהפכה תרבותית וכלכלית על כדור הארץ.

אותה מהפכה כלכלית ותרבותית לא נעלמה מעיניהם של המפרסמים, שעד שנות התשעים הסתמכו על העיתונות המודפסת על מנת להעביר את המסרים שלהם לקהל הרחב. אך מעבר למעבר לפרסום מעל דפי האינטרנט, זיהוי מפתחים רבים את הפוטנציאל של עולם המחשוב ויצרו תוכנות שמטרתן לזהות את תחומי העניין שלכם והרגלי הקנייה שלכם – וכך החל עולם הפרסום והשיווק לעקוב אחרינו וההרגלים שלנו באמצעות אותו מחשב אישי הקיים אצלנו בבית – והיום גם באמצעות הרשתות החברתיות ומכשירי הסמארטפונים שלנו.

כשאנחנו אומרים "תוכנת ריגול" (באנגלית Spyware) אנחנו מתכוונים כל תוכנה שמטרתה להציג לכם פרסומות או לנתב אתכם לסוגים מסוימים של תוכן בהתאם להרגלים ולהעדפות שלכם. לעיתים תוכנת הריגול תפנה אתכם לתוכן זדוני שכולל וירוסים או תוכנות ריגול אפילו גרועות יותר שיתעדו כל דבר שתקלידו על המקלדת שלכם - כולל סיסמאות, פרטי בנק ומספר כרטיס אשראי.

כאשר תוכנת ריגול מותקנת לכם על המחשב, היא בדרך כלל גורמת לצריכת משאבים גבוהה וכך מכבידה על המחשב וגורמת לו להיות איטי. אבל מה שבאמת נורא, בהקשר של תוכנות ריגול, הן ההשלכות הנוצרות על הפרטיות שלנו כיוון שאנחנו לא באמת יודעים איזה מידע נאסף מהמחשבים שלנו, מי מקבל אותו ואיך הוא משתמש במידע הזה.

 

סימנים שאולי יש לכם תוכנת ריגול על המחשב

הנה כמה מהתופעות השכיחות ביותר שעלולות לתת לכם את הרמז שאולי מותקנת לכם תוכנה לא רצויה על המחשב. חשוב לציין שכל אחת מתופעות האלו עלולות להופיע גם מסיבות אחרות, אך הן עדיין לא תופעות רצויות וכדאי לבדוק מה עומד מאחוריהן:

* פרסומות שנפתחות גם כשהדפדפן סגור.

* בעת גלישה לאתר מסוים, אתם מנותבים לאתר אחר שלא רציתם.

* סרגלי כלים או הרחבות לדפדפנים שלא התקנתם.

* עמוד הבית השתנה פתאום ללא הסכמתכם.

* פונקציות מסוימות במחשב או במקלדת לא עובדות (דוגמה מקש ה TAB לא עובד כשממלאים טופס מקוון).

* ריבוי של הודעות שגיאה מ Windows.

* מחשב נהיה איטי בפתיחת או שמירת קבצים, או מגיב לאט באופן יחסי.

* וכמובן –  האטה במהירות הגלישה.


איך תימנעו מתוכנות ריגול?

כמה כללים פשוטים יעזרו לכם להימנע מתוכנות ריגול:

1. אל תלחצו על קישורים בפרסומות קופצות – אותן פרסומות קופצות שאתם לעיתים נתקלים בהן הן בעצמן סוג של Spyware. לפעמים מדובר בפרסומת "לגיטימית" אך לפעמים הן מכילות קישורים זדוניים שעלולים להוביל אתכם להתקנה של כל מיני רכיבי ריגול על המחשב שלכם או לחשוף אתכם לצרות נוספות, ולכן מומלץ לא ללחוץ על הפרסומות האלו.

2. שימו לב לתקשורת של מערכת ההפעלה – עליכם להיות ערניים לתיבות דו-שיח לא צפויות של מערכת ההפעלה שלכם שמבקשו מכם לבצע התקנה או להריץ תוכנה כלשהי. במקרים כאלה יש לבדוק באיזו תוכנה מדובר ולא להתקין משהו שנראה לכם חשוד. לעיתים תקבלו בקשות לעדכן את מערכת ההפעלה או תוכנות אחרות שחשוב לעדכן, אבל חובה לקרוא ולהבין במה מדובר לפני שלוחצים על ה"כן" או ה"לא".

3. היזהרו מתוכנות חינמיות – במהלך הגלישה ברשת אתם עלולים להיתקל בעשרות הצעות להתקין תוספים, תוכנות, משחקים או סרגלי כלים בחינם. לעולם אל תתקינו שום דבר אם אתם לא יודעים מי או מה עומד מאחוריו. היזהרו במיוחד מסרגלי כלים – הם לא באמת נחוצים והם פרצת אבטחה משמעותית – גם אם מאחוריהם עומדת חברה מוכרת.

4. עדכנו את העדפות הגלישה שלכם -  על ידי הגדרה של נכונה של העדפות הגלישה שלכם, תוכלו להגביל דברים כמו חלונות קופצים וקבצי Cookies (קבצים המשמשים לאגירת מידע על ידי הדפדפן) ובכך להפחית את הסיכוי להיחשף לאיומים מלכתחילה.   

5. הקפידו על עדכונים – תוכנת אבטחה ומערכת הפעלה מעודכנות יכולות לעצור הרבה יותר איומים ממה שהייתם מאמינים – הרבה איומים מצליחים לחמוק מגילוי בגלל מערכת הפעלה או תוכנת הפעלה ישנה או לא מעודכנת.

 

לכתבות נוספות בנושא אבטחה, מחשבים ואינטרנט

גיל נוילנדר - מנכ"ל ESET ישראל

ESETאודות

חברת ESET הינה ספקית בינלאומית של תוכנת האנטי וירוס NOD32 וחבילת האבטחה ESET Smart Security לארגונים בגדלים שונים וצרכנים פרטיים. החברה מיוצגת ברחבי העולם כולו ביותר מ-180 מדינות וסניפיה המרכזיים ממוקמים היום באנגליה, ארגנטינה, סלובקיה וכמובן ארצות הברית. בישראל, מיוצגת ESET באופן בלעדי על ידי חברת קומסקיור, המפעילה בארץ מרכז פתרונות ותמיכה טכניים בשפה העברית.

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...