הלל גרנות: "חשוב מאוד שהצעירים ישתלבו בכל המערכות"

04/10/2015
חדשות

הוא עלה לארץ בגיל 10, חונך בפנימיית הדסים והפך עם השנים לדמות הבולטת ביותר בתחום החברות העירוניות בשלטון המקומי בישראל. כל מה שלא ידעתם על הלל גרנות – בראיון מיוחד לפורטל פ"ת לכבוד החג.

הלל גרנות, תושב שכונת אם המושבות בפ"ת, הוא דמות צנועה וייחודית. יחד עם העובדה שברזומה שלו תרומה גדולה לפתח-תקווה בפרט ולתחום המוניצפלי בכל רחבי הארץ, גרנות הוא לא "כוכב תקשורת", ואפילו בגוגל לא תמצאו עליו יותר מידי פרטים. אחד העם, שבשבילו השומר בקניון שווה התייחסות בדיוק כמו פוליטיקאי או טייקון זה או אחר.

"המוטו שלי אומר שצריך לתת לצעירים להתחיל את החיים בכבוד, ולמבוגרים לסיים את החיים בכבוד", אומר גרנות ברומזו על הקשיים הכלכליים שעומדים היום בפני הדור הצעיר, כמו גם הקשישים במסדרונות בתי החולים. "חשוב לעזור לכל הסקטורים. שלכל אחד יהיה בית, אוכל, חשמל. דברים בסיסיים", והוא מוסיף: "הייתי רוצה שהצעירים ישתלבו יותר בהנהגה של כל המערכות. זה לא קורה לצערי".

החברים חוגגים לגרנות יום הולדת לפני כחודש

גרנות נולד בארגנטינה, ובגיל צעיר מאוד עברה המשפחה לגור בצ'ילה. כשהיה בן 3 נפטר אביו מעקירת שן. בגיל 10 הוא עלה ביחד עם אחותו לארץ. האם הצטרפה בשלב מאוחר יותר. הוא "הופרד" מאחותו עם הנחיתה בארץ ונשלח לפנימיית הדסים, שם שהה עד לגיוס לצבא. "נשארנו משפחה, כל החניכים בפנימייה, עד היום. אנחנו נפגשים כולם ביחד לעיתים קרובות – בכל פעם שיש הזדמנות".

גרנות, שפותח כל בוקר בעשרה משחקי שחמט מול המחשב, מספר על פילוסופיית הניהול שלו: "מנהל צריך לחשוב. עדיף לחשוב שלוש שעות ולעבוד שלוש דקות מאשר להיפך". כך הוא גם מחנך את התלמידים שלו בקורסי מנכ"לים ודירקטורים שהוא מעביר עד היום.

היום גרנות ממונה על התחום המוניציפלי בתנועת אומ"ץ (אזרחים למען מנהל תקין וצדק חברתי ומשפטי), ועדיין נושא בתואר נשיא איגוד מנהלי החברות העירוניות בשלטון המקומי בישראל. אבל איך הכל התחיל? "התחתנתי בגיל צעיר. ביחד עם אישתי, מורה ציונית, עברנו לקריית גת כדי לעזור בהפרחת הפריפרייה. שם התחלתי בקריירה המוניציפלית. הייתי מנהל כח אדם בעירייה. ואז היה בעיריית פתח תקווה מכרז לתפקיד מנהל משאבי אנוש. זכיתי במכרז ועברנו לפ"ת. לאחר כשש שנים בתפקיד פניתי לראש העיר דאז, ישראל פיינברג, וביקשתי לצאת לחופשה כדי ללמוד כיצד מתנהל המגזר העיסקי, ולהטמיע את הנורמות שלו בעירייה לאחר מכן. ראש העיר לא הסכים והחלטתי לפרוש, תוך שאני מוותר כמובן על הזכויות הסוציאליות שלי".

"הגיע זמן הצעירים" (גרנות יושב ראשון משמאל)

גרנות התחיל לעבוד בחברת 'כלל' וללמוד איך לנהל דברים ביעילות כלכלית ראויה. בינתיים התחלף בפ"ת ראש העירייה. "פנה אליי דב תבורי וביקש שאהיה העוזר שלו. אמרתי לו שצריך להקים חברות כלכליות, שיהיו זרוע כלכלית ארוכה של העירייה. הוא התלהב מאוד מהרעיון, אבל משרד הפנים לא רצה להכיר בזה. בכל זאת מצאנו פיתרון: לקחנו חברה קיימת ושינינו את השם שלה ל'חברה לפיתוח פ"ת', שקיימת עד היום. אני ניהלתי אותה במשך 20 שנה. בחופשים שלי העברתי את הבשורה לכל המדינה ושכנעתי ראשי ערים בכל הארץ לעשות אותו דבר".

"תוך כדי כך הלבישו עליי את כל נושא החינוך הלא פורמלי והספורט בפ"ת", מספר גרנות, שכל ילדיו ונכדיו עוסקים גם הם בספורט והא רואה בכך חשיבות מרובה. "גם שם עשיתי מהפכה מבחינת ההתנהלות הכלכלית של האגף". בהמשך גרנות גם קיבל אחריות על תחום החנייה בעיר.

כשגיורא לב נכנס לתפקיד ראש העיר פ"ת, פנה אליו הלל גרנות, ואמר לו שצריך לפתח את איזורי התעשייה בעיר, והסביר את היתרונות שיש לפ"ת מבחינת המיקום וצירי התנועה. "רציתי שהצעירים יעבדו בפ"ת". על המהפכה שעברה פ"ת בתחום איזורי התעשייה אין צורך להרחיב. היום הפוליטיקאים רבים ביניהם למי מגיע הקרדיט...

יש לו הרבה מה לומר

לגרנות היה לפני מספר שנים רומן קצר עם הפוליטיקה, כשהיה ברשימת אחת ממפלגות הגימלאים לכנסת, שלא עברה את אחוז החסימה. "כנראה שהמצב של הגימלאים טוב", הוא אומר בחצי ציניות.

"אני נהנה מעשייה. העיקר שהכסף יחזור לציבור. הכי חשוב זה לעבוד מהר ובצורה יעילה. אצלי כולם שווים. המנהל הוא לא הכי חכם, וחשוב לקיים סיעור מוחות", מסכם גרנות את פילוסופיית הניהול שלו ומוסיף: "חשוב לקדם מכרזים מהר. כל אחד צריך לראות עצמו כפירמידה עם סמכות ואחריות. יחד עם זאת חשובה מאוד השקיפות. אני הייתי זה שהכניס את נושא הדוחות הרבעוניים גם במגזר העירוני".

גרנות, יקיר העיר פ"ת, תרם כמובן לתחום המוניציפאלי בכל רחבי הארץ: "הקמנו את איגוד החברות העירוניות, ועמדתי בראשו. היום אני הנשיא. אני ממליץ לפקידים בכירים בכל הרשויות לעבור קורס מנכ"לים ודירקטורים. זה חשוב מאוד", אומר גרנות שממשיך להכשיר את הדור הצעיר.

ואנחנו אומרים: איפה ישנם עוד אנשים כאלה?

שתף ב-

תגובות

כל הכבוד
גם אני לומדת ממנו מידי יום ואכן דלתו פתוחה תמיד לכל מי שרוצה ללמוד על העבודה בשירות מוניצפאלי בריאות ונחת נוית
כל הכבוד - 04/10/2015
שתף ב שתף ב
הלל גרנות
גם אני לומד ממנו איש חכם אמיץ ואופטימי רואה 20 צעדים קדימה הצעיד את העיר הזו להיות מובילה בכלכלה אורבנית רק חבל שפרנסיה מחזירים אותה שנות דורותיים לאחור. מאיר
ישר כח - 04/10/2015
שתף ב שתף ב
דברים שהלל שכח
דברים שהלל שכח אודות פיתוח עירוני בכלל ואודות מסירות אישית לעיר ולתפקיד, אחרים לא יספיקו ללמוד בקריירות שלמות. הלל מלווה ומוליך חברות עירוניות ואנשים במערכות המוניציפליות שנים רבות, עשייתו הציבורית לא יצאה לפנסיה מעולם. יכולתו המופלאה לראות את התמונה הרחבה הופכת אותו לנכס וראשי ערים ובכירים משחרים לפתחו כל העת. אבל יש לזכור הג'ינג'י חסר סבלנות לטיפשים ולמושחתים. יש לי זכות להיות תלמידתו ולהנות מהידע העצום שלו מרוחב ליבו ומשותפות איתו בפרויקטים ומשימות ואני מאחלת לכולם עוד הרבה שנות עשייה של הלל. נעמה
נעמה - 07/10/2015
שתף ב שתף ב
לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...