הוקרה למתנדבי עלם בפתח תקווה

21/06/2016
חדשות


50 מתנדבים של עמותת עלם לנוער בסיכון בפתח תקווה קיבלו אותות הוקרה בערב מרגש לכבודם. "בעלם הכרתי את המושג 'שליחות' במלוא מובן המילה", אמרה אחת המתנדבות.

באירוע נכחו ראש העיר איציק ברוורמן, מנכ"לית עלם גב' ענבל דור קרבל, מנהלת האגף לטיפול בפרט בעיריית פתח תקווה נורית טיבי, ורחל פרומצ'יק מנהלת הרשות העירונית למלחמה בסמים ואלכוהול.

זה היה ערב מרגש ועצמתי. 50 מתנדבים של עמותת עלם בפרויקטים שונים בעיר פתח תקווה קיבלו אותות הוקרה ושי על התנדבותם למען בני נוער בסיכון בעיר. עלם מפעילה בשיתוף עם עיריית פתח תקווה חמישה פרויקטים שמטרתם לספק מענה לצרכים שונים עבור בני הנוער בעיר - מרכז הנוער "מגדלור" שפועל בכל ימי השבוע בשעות אחה"צ ומהווה מקום מפגש, מידע וסיוע לבני נוער מתרבויות שונות, ומפעיל בין השאר סדנאות מוסיקה ככלי טיפולי לבני הנוער, פרויקט "דרך המלך" לליווי אישי ושיקום על ידי תעסוקה; ניידת לילה לאיתור וסיוע לבני נוער המשוטטים בלילות, "נעים בגנים" - סיירת הורים מתנדבים המקבלים הדרכה מקצועית מאנשי עלם, ופרויקט לנערות בסיכון גבוה.

את הערב הנחה אור פרץ, בוגר של מרכז הנוער "מגדלור" בעיר, אשר הגיע במיוחד מהצבא כדי לחלוק כבוד למתנדבים. בוגר אחר של עלם, ירון חנונא, סיפר לקהל עד כמה הנוכחות של עלם בחייו היתה משמעותית עבורו וסייעה לו להגשים את חלומו להיות שחקן. בהמשך להקת הנוער של המגדלור ביצעה כמה שירים מקוריים.

בין הדוברים בערב הייתה מתנדבת בניידת הלילה טהונה מהרט, בת 31, שעלתה מאתיופיה עם משפחתה בשנת 1988. טהונה היא בת דודתו של יוסף סלמסה ז"ל, שהפך לאחד מסמלי המאבק של בני העדה האתיופית: "לאחר שאבדנו בטרם עת ועל לא עוול בכפו את יקיר נפשנו, ראיתי לנכון לקום ולתקן את העוול שנגרם לנו המשפחה, הבנתי שאסור לנו לוותר ועלינו לדרוש את האמת והצדק. כחלק מכלל הפעילות החברתית שלי, הרגשתי צורך עז להתחבר ולפעול גם עם בני הנוער, מה שהביא אותי לפנות להתנדבות בניידת הלילה של עלם בפתח תקוה. הניידת פועלת בשעות הלילה ברחוב, במטרה ליצור קשר משמעותי עם בני הנוער ולהוות עבורם מבוגרים משמעותיים, ליצור איתם קשרים ולשוחח בגובה העיניים, בלי שיפוטיות, בלי ביקורתיות ובלי דעות קדומות. ב"עלם" הכרתי את המושג 'שליחות' במלוא מובן המילה  ככל שחולף הזמן, הקשר ביני לבין בני הנוער מתהדק ונוצר אמון הדדי. אני שמחה על הזכות להיות חלק ממשפחת "עלם". בימינו, זה לא מובן מאליו שיש עדיין אנשים המוכנים לוותר על זמן הפנאי שלהם ולהקדיש עצמם עבור האחרים, עבור השקופים של החברה הזו. כולי תקווה שהמאמצים שלנו המתנדבים יישאו פרי ונצליח להביא את הנערים הללו לחוף מבטחים, לעתיד טוב יותר".  

ננסי אלטלף ואיווה פיודורובסקי, מתנדבות במרכז הנוער מגדלור בעיר: "המגדלור זה משחקים, שיחות, בכי, צחוק, כריות עפות באוויר, ארוחה חמה שבושלה במשותף, וגם שטיפת הכלים שאחריה...דאגה מתמדת ואכפתיות. זה נער שבא ללמוד ולהתפתח ולהרגיש שייך, ובעצם גורם לנו להיות שייכות. הקשרים האישיים שנרקמים עם בני הנוער מזמינים המשך. למרות הזמן שצריך להקדיש, הנסיעות - אנחנו לא מוותרות על אף משמרת כי יודעות שבני הנוער מחכים לנו ובעיקר רוצות להיות חלק מהמקום הנפלא שנקרא 'מגדלור'".

איציק ברוורמן, ראש העיר: "החינוך עומד בראש סדר העדיפויות שלנו ובמסגרתו אנו לא מוותרים על אף תלמיד, בין אם הוא במסגרת בית ספרית ובין אם לאו. אני מאמין שיש לעזור לבני הנוער למצוא את דרכם ולספק להם את מגוון הכלים על מנת שיעשו את הבחירות הנבונות והנכונות להם. אני מודה לעלם, לצוותים המקצועיים שלנו ולכל המתנדבים ששותפים יחד אתנו לעשייה המאתגרת".

ענבל דור קרבל, מנכ"ילת עלם אמרה באירוע: "שיתוף הפעולה של עיריית פתח תקווה על אגפיה השונים ועלם קיים כבר מעל לעשור, כאשר הפעילות שלנו בעיר רק הולכת ומעמיקה. זהו אינו דבר מובן מאליו, ואני מברכת את העירייה ואת העומד בראשה על המקום והתקציבים שהם מפנים על מנת לסייע לבני נוער בסיכון במטרה לנתב את מסלול חייהם למקומות טובים יותר". דור קרבל הודתה למתנדבים על כך שהם מוכנים לעצור את מרוץ חייהם ולהגיע באופן קבוע מדי שבוע להתנדבות, לשמש כתובת אמיתית עבור בני הנוער שזקוקים להם.

נורית טיבי, מנהלת האגף לטיפול בפרט: "במהלך עבודתי המשותפת עם עמותת עלם למדתי להכיר את המתנדב החדש: צעיר או צעירה, לרוב תושבי פתח תקוה אך לא רק. השכלה אקדמית - לא תמיד ממקצועות הטיפול, נאבק על פרנסתו ומוצא זמן ומקום בחייו לנתינה לזולת מחוייב ומסור. מגיע להישגים מפתיעים ומשמעותיים עם בני הנוער לצידם של אנשי הטיפול. העבודה עם נוער בסיכון בערבים ולתוך הלילה מורכבת ומלאת קושי. בני הנוער לא נותנים את עצמם בקלות. נדרשת מלאכת חיזור מאומצת לפלס את הדרך לליבם ולרכוש את אמונם. מהמקומות מהם אתם באים אתם מסוגלים להציע מרחב של קשר שבני הנוער מזהים בו את האותנטיות והכנות. אתם מצליחים להעשיר את עולמם של בני הנוער לגוון ולרווח את עולם המטפלים. אנחנו לומדים להכיר בערך הקשרים שאתם יוצרים ולהבחין ביתרונות הרבים של נוכחותכם בשלל התוכניות בהם אתם משתלבים. היינו רוצים לשכפל את הד.נ.א שלכם ולהרחיב את שורות המתנדבים".

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...