הוספת ממ"ד לבית פרטי ולבניין - מה זה דורש?

30/06/2020
חדשות


המצב הביטחוני הרגיש במדינה מעלה את החשיבות בבניית מרחבים מוגנים, הן במבנים ציבוריים והן בבתים הפרטיים. תפקידם של המרחבים המוגנים והממ"דים הוא לספק הגנה מרבית לאוכלוסייה האזרחית והגנה על בני המשפחה בבית הפרטי, או הגנה על כל הדיירים במידה ומדובר בבניין מגורים.

מעבר לחשיבות הביטחונית בקיומם של הממ"דים, חשוב לדעת שהוספתם למבנים הפרטיים מעלה משמעותית את ערך הדירה. אז אם בכל מקרה חשבתם להרחיב את הבית ויש לכם צורך בחדר נוסף, כדאי לכם לתפוס שתי ציפורים במכה אחת ולהוסיף ממ"ד אשר ישמש לכם כחדר לכל דבר.

הדרישות מבעל הדירה בהוספת ממ"ד לבית

החוק במדינת ישראל מחייב בניית ממ"ד בכל בית חדש שנבנה, אך כאשר מדובר בהוספת ממ"ד לדירה קיימת ההתנהלות תהיה שונה. בנכס חדש אחריות בניית הממ"ד מוטלת על יזם הבניה או הקבלן, אך כאשר מדובר בהוספת ממ"ד לדירה האחריות מוטלת על בעל הנכס. הליך הוספת הממ"ד יחל בבירור מול הרשויות המקומיות לגבי זכותכם לתוספות בנייה בנכס שלכם, לאחר מכן עליכם להגיש בקשה להיתר שינוי המבנה והבנייה. בקשת ההיתר צריכה להיות מלווה בתוכנית אדריכלית של מהנדס ואדריכל. רק לאחר שקיבלתם את כל האישורים הנדרשים תוכלו לגשת למלאכת הבנייה. הדרישות מבעל הדירה בהוספת ממ"ד לדירה הן עמידה בתקנות והנחיות פיקוד העורף, חדר הממ"ד יהיה בנוי מבטון בתוך מרחב הדירה. על הממ"ד להכיל דלת הדף, חלון הדף, מערכות סינון אוויר ובנוסף יש לעמוד בתקנות הקשורות בגודל הממ"ד, עובי הקירות הפנימיים והחיצוניים ובנייתו. את הפירוט עבור כל התקנות לבניית ממ"ד ניתן למצוא באתר פיקוד העורף.   

מי יהיה זכאי להחזר עבור בניית הממ"ד?

המדינה מממנת את בנית הממ"ד עבור האזרחים ומספקת החזר כספי על הוספה של ממ"ד למבנה קיים אך ורק במקרים בהם מדובר בנכסים ישנים אשר קרובים לגבול הארץ, עד כ- 9 ק"מ. כאשר מדובר בנכס ישן הנמצא במרחק של יותר מ-9 ק"מ מהגבול, המדינה לא תשתתף בהוצאות בניית הממ"ד ועלויות הבנייה ישולמו על ידי בעל הנכס בלבד. עלות בניית הממ"ד עומדת על סכום של עשרות אלפי שקלים ומשתנה בהתאם לגודל הממ"ד ומיקומו. כאשר מדובר בבניין משותף וכל הדיירים מוסיפים ממ"ד לדירתם, העלות פר יחידה תרד משמעותית.

באילו מקרים ניתן להפוך חדר סטנדרטי לממ"ד?

כאשר אין אפשרות להוסיף ממ"ד לבית פרטי, יש לקבל אישור מפיקוד העורף על כך. במידה ולא מתבצעת הרחבה בבית שאין ברשותו חדר ממוגן, ניתן להפוך את אחד החדרים לחדר ממוגן ע"י עיבוי הקירות בעזרת יציקת בטון, החלפת הדלת והחלונות, הוספת פתחי אוורור, מערכות סינון אוויר ועמידה בתקנות נוספות בהתאם לדרישות פיקוד העורף.

תקנות לבניית ממ"ד

החוק מחייב את יזם הבנייה, או במקרה של דירה חדשה את קבלן הבנייה בבניית ממ"ד בכל בנייה חדשה של דירות ובנייני מגורים. באתר פיקוד העורף תוכלו לקבל את כל ההנחיות הטכניות המפורטות ואת התקנות לבניית הממ"ד.

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...