האתלט, המאמן ולוחם ההגנה - מרדכי מגלי ז"ל

01/08/2014 | ניסים קלדרון
חדשות

בפינת הנוסטלגיה של פורטל פ"תנטו, משחזר הפעם היסטוריון הפועל פ"ת, ניסים קלדרון, את סיפור חייו של האתלט הדגול מרדכי מגלי ז"ל.

ותיקי המושבה זוכרים אותו כלוחם ב"הגנה" וכמוטקה האחראי לכושר הגופני של הפועל פתח-תקוה בשנות הזוהר - תקופת האליפויות בשנות החמישים והשישים. הצעירים יותר זוכרים אותו כמאמן דורות של אלופי ישראל בענף האתלטיקה הקלה. אישית אני זוכר אותו כשכן משכונת 'נווה עוז', ששימש עבורי לסמל הצניעות והנתינה למען צעירי העיר פתח-תקוה. סיפור חייו המרתק של מרדכי מגלי ז"ל החל בשנת 1915, כשנולד להורים ברכה ויצחק מוגילבסקי ז"ל.

ראש הממשלה לוי אשכול מעניק תעודת הוקרה למגלי

במקביל להגנת היישוב שסבל מהתקפות מחבלים וחורשי מזימות של רוע לתושבי המושבה מלאבס, עבד כאורז בפרדסים סביב כפר-סבא, שם התגלה כאתלט ואלוף ישראל בריצה, וכן כמאמן שהחל דרכו בהפועל כפר-סבא, הפועל תל-אביב, הפועל פ"ת ונבחרת ישראל. תחת שרביט האימון המקצועי של מגלי, גדלו (ונוצרים בליבם משך שנים רבות את דמותו כאב הדואג לילדיו) רבים מאלופי ישראל בענף האתלטיקה הקלה, ביניהם דוד קושניר מגדולי הקופצים לרוחק, זורק הדיסקוס אורי גלין האגדי, זהר שהם "אדלשטיין" הודף כדור הברזל הוותיק, יורם "ארבטר" ארבל מטיל הכידון, ואלופות ישראל בריצה "הצעירות" דליה "קליינמן" ורון ,חנה "צדיק" שזיפי, אביבה בלס ומרים סידרנסקי.

מגלי ואתלטי הפועל פ"ת

כמו כן העביר מגלי את תורת אימוני הכושר הגופני במיומנות רבה לכדורגלני קבוצת הפועל פתח-תקוה בדור האליפויות, ורבים זוקפים חלק גדול לזכותו של מאמן הכושר מגלי את המורשת המפוארת של אותם שנים בהן רשמה הקבוצה 6 אליפויות וזכייה בגביע המדינה. על פועלו בהגנת המולדת ותרומתו לענף האתלטיקה הקלה הוענקו למאמן הדגול אותות הצטיינות והוקרה מראשי ממשלת ישראל דוד בן גוריון ולוי אשכול. מהסתדרות העובדים קיבל מגלי את תעודת "יקיר ההסתדרות".

מרדכי מגלי האתלט

מרדכי מגלי ז"ל היה נשוי לבלה מגלי לבית אולפינר. הוא נפטר בשנת 1991 והשאיר את תושבי העיר המומים, יחד עם ילדיו, בת כיתתי מחזור ד' בבית הספר העממי "נווה עוז" נהורה, ובן מחזור א' בכור המשפחה גיורא.

מרדכי מגלי ז"ל 1915-1991 - יהי זכרו ברוך !!!

למקומות, היכון, רוץ - מגלי המזניק

מגלי וזורק הדיסקוס אורי גלין

(התמונות באדיבות המוזיאון הביתי של ניסים קלדרון)

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...