האם ביצעתי עבירה פלילית?

31/07/2019
חדשות

אנו לא חושבים על כך ביום יום. חיים בשגרה ואז קורה המקרה. עשינו משהו שלא היינו אמורים לעשות. איך נדע אם מדובר על עבירה פלילית או לא? מה נוכל לעשות במקרה זה?

עבירה פלילית היא אחד המושגים המרתיעים ביותר לאדם מן השורה שרוב ימיו מתנהלים בין העבודה לבין מחוייבויות וסידורים לבין המשפחה והפנאי. הימים עוברים ונראים לרוב רגילים ונורמליים. זה מושג כל כך רחוק מאיתנו.

גם כשאנו עושים פעולה שאנו יודעים שהיא אינה חוקית, אין אנו חושבים כי מדובר על משהו כה חמור שידרוש, במקרה וניתפס, משפט פלילי. אנו מעריכים את חומרת המעשה, מוכנים לשלם את המחיר, אך, לחלוטין לא ערוכים לכך כשזה קורה ואנו עומדים מול ההגדרה שמה שעשינו נחשב עבירה פלילית.

מה נחשב כמקרה של עבירה פלילית?

ישנן עבירות שונות בתחומים שונים. מעבירות הנוגעות למשפחה ולמקום העבודה, עבירות הנוגעות לפן הרפואי והטיפולי ואפילו עבירות הנוגעות לתחבורה, חוזים וכסף. ישנן עבירות הנוגעות לפגיעה באחר ובאופן מערכתי יכולות לפגוע במארג החברתי שעליו מושתת הבטחון והאמון של חיים בחברה. אלו עבירות שנכנסו להגדרת עבירה פלילית.

מדובר בעצם על הגדרת ההתנהגות המתאימה והמקובלת בחברה לתפקוד תקין ובריא, ומתוכה נגזרו הכללים והתקנות להתנהגויות שאינן מקובלות ואסורות בחברה. העובר על אותם כללים שבקטגוריה זו ייחשב כעבריין פלילי ויישפט על פי הדין הפלילי.

התנהגויות כמו איומים, נהיגה בשכרות, הסתה על בסיס מגדר, גזענות ונטייה מינית ואף פגיעה פיזית באחר כמו הריגה, רצח או אונס, הן התנהגויות שפוגעות באדם אחר המשתייך לחברה. ניתן להבין, למה המחוקק מתייחס לנושא בחומרה רבה ומדוע יש רתיעה מלעשות עבירות מסוג זה.

מהי הענישה?

הענישה במקרים שמשתייכים לקטגוריית עבירה פלילית מיועדת מחד ליצור רתיעה בחברה כולה ומנגד לוודא שהאדם שביצע את העבירה ישלם את מחיר הפרת ההסכם החברתי שעליו הוא חתום. העונשים שנקבעו על ידי המחוקק הם טווחים של מאסר שמתוכם בוחר השופט את מידת הענישה בכל מקרה ספציפי, בין היתר, בהתאם לחומרת המעשה, הרקע של העובר על החוק, ונסיבות המקרה.

באופן מודע וברור הענישה היא מחמירה בעבירות אלו כמו למשל, טווח ענישה של 20 שנות מאסר במקרי אונס שידועים כחודרים למרקם האנושי של האדם הנפגע בפן הרגשי, הנפשי והפיזי כמו גם באופן בו יראו חיי האדם הנפגע בעתיד. ענישה על עבירת סמים יכולה להסתכם בנזיפה או קנס ויכולה אף להגיע ל-15 ואף ל- 20 שנות מאסר ככל שהפגיעה באחרים בחברה היא משמעותית יותר. 

ככלל בהיותנו כחלק מהחברה אנו מסכימים להכיל על עצמנו את הכללים של החברה בה אנו חיים. משמעות הדבר היא לכבד את האחר, להתחשב ולהימנע מלפגוע באחר, ולעשות כל שניתן כדי לשמוע על בטחון האחר בפעולות שאנו עושים. 

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...