דרמה ענקית בבית המשפט: ערעור העירייה התקבל

26/06/2018
חדשות


לקול מחיאות כפיים של תושבי פ"ת הפך בית המשפט המחוזי את ההחלטה הקודמת בנושא סגירת המפעלים בסגולה הסמוכים לאם המושבות.

הערעור שהגיש ראש העיר ברוורמן לסגירת המפעלים בסגולה, התקבל. השופט אברהם יעקב אמר בפסיקתו: "תפקידו של ראש העירייה לשמור על בריאות התושבים והתנהגותו בעניין זה הייתה יותר מסבירה". עוד אמר השופט: "״ר׳ לוין ממשרד הבריאות המציא חוות דעת לפיה באותם חומרים יש כדי לגרום למחלות קשות... מעבר לכך לא הוצגה כל ראיה המלמדת על כך שהאוויר בסביבה אכן טוהר ואינו מכיל עוד את החומרים המסוכנים. זה הבסיס עליו צריך ראש העירייה להחליט האם ליתן צו מנהלי או לא."

המאבק שמוביל ראש העיר פתח תקוה איציק ברוורמן לסגירת שני מפעלים שעוסקים באחסונם של חומרים מסוכנים באזור התעשייה סגולה, זכה לאחד ההישגים המשמעותיים ביותר עד כה. בית המשפט המחוזי בלוד הפך את החלטת בית משפט השלום שביטל צו סגירה שהוציא ראש עיריית פתח תקוה איציק ברוורמן לסגירת המפעלים. מדובר במפעלים טביב ואקוכם שמאפסנים חומרים המוגדרים "מסוכנים" וממוקמים באזור התעשייה סגולה, הסמוך לשכונת אם המושבות.

כידוע תושבי השכונה התלוננו על ריחות רעים ועל כאבי ראש, אך דוחות שפרסם המשרד להגנת הסביבה שללו את האפשרות שהגורם לריחות הינו מהמפעלים הללו, אולם ראש העיר ברוורמן והתושבים לא קיבלו את עמדת המשרד. ברוורמן שהחליט להסתמך על בדיקה שיצאה חיובית (כלומר, שיש חשש לזיהום אוויר) וקבעה כי מפעלים אלו מייצרים זיהום מעל המותר, הוציא מיד צו סגירה. עורכי הדין של המפעלים ערערו על ההחלטה בפני בית משפט השלום שקיבל את עמדתם והורה לראש העיר לבטל את הצו.

למרות פסיקת בית משפט השלום החליט ראש העיר ברוורמן לערער לבית המשפט המחוזי. בדיון שנערך היום הציגה העירייה בקשה לקבלת טענתה, שנדחתה בבית המשפט המקומי פ"ת, לפיה, ישנם נתונים המוכיחים מעל לכל ספק כי מפעלים אלו מהווים גורם מזהם סביבתי חמו ודין מפעלים אלו להסגר עד להוכחה חד משמעית לאי סיכון התושבים. בית המשפט קיבל באופן חד משמעי את עמדת העירייה.

למפעלים יש כמובן זכות ערעור גם על ההחלטה מהיום, ולפי שעה לא ידוע כיצד ינהגו.

השופט אברהם יעקב קבע בפסק הדין כי התנהלות ראש העיר והאחריות לתושביו, סבירה ואף מעבר לכך: "ההוכחות שהוצגו בפני מראות כי יש חשש כבד לתחלואה במחלת הסרטן, פגיעה בעוברים וכיוצא בזה מחלות קשות". עוד אמר השופט בפסיקתו כי ״ראש העיר במהלכיו הציג אחריות נאותה לתושביו ופעל במלא סמכותו על מנת להגן על התושבים".

השופט אברהם יעקב קבע כי עד שלא יוצגו הוכחות חותכות מטעם המוסד שבסמכותו הנושא הזה, קרי המשרד להגנת הסביבה, "אני מקבל את הערעור ואת הצו המנהלי לסגירת המפעלים", דברי השופט. ההתרגשות במהלך השמעת פסק הדין באולם הדיונים הייתה גדולה והתושבים אף מחאו כפיים.

ראש העיר ברוורמן הביע שביעות רצון מהחלטת השופט ואמר כי הצדק יצא לאור: "מדובר במאבק צודק וענייני על בריאות התושבים שלי ואני מקווה שההחלטה האמיצה של השופט תהווה דוגמא ומופת למערכת משפט ששמה בראש מעיניה את טובת הציבור. אני מתכוון עוד לקבל שורה של החלטות כדי להבטיח גם בעתיד את בריאות התושבים בפתח תקוה". 

לחדשות נוספות באם המושבות ונווה גן - לחצו כאן

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק פ"ת נטו

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...