דרכים למניעת פציעות ספורט

10/02/2020
בריאות ובטיחות


רבים מאתנו יודעים כי אל לנו להשלות עצמנו עם משפטים דוגמת "לי זה לא יקרה". ועם זאת, נדמה שבתחום הספורט, ספורטאים חובבים רבים, אינם מבינים את חומרת המצב כאשר הם אינם מקפידים על אורח חיים ספורטיבי מתון ומבוקר.

לא בכדי שספורטאים ואתלטיים מקצועיים מקפידים לשמר את בריאות גופם ומסייעים להתאוששות השרירים. לצד העובדה שפציעות ספורט יכולות להשבית כל פעילות למשך תקופה ארוכה, הרי שחלקן אף יכולות להיות בלתי הפיכות בחומרתן.

מהי פציעת ספורט?

פציעות ספורט מתרחשות בעת העיסוק בספורט או בכל פעילות גופנית אחרת, והן יכולות לנבוע מאימון יתר היוצר עומס על השרירים, טכניקה שאיננה נכונה וסרגל מאמצים שאיננו מבוקר כהלכה.

למרבה הצער, גם גופם של ספורטאים מקצועיים איננו חסין מפני פציעות אלו, ועל כן מרביתם נוהגים לשמר את גופם בעזרת מגוון רחב של טכניקות ואמצעים מניעתיים שונים. בין פציעות הספורט השונות ניתן למנות: קרעים בשרירים ובגידים, שברי מאמץ זעירים, מתיחת רצועות ועוד.

עכשיו כשהבנו שפציעות ספורט וספורט הולכים יד ביד, להלן מספר טיפים מובילים שיסייעו לכם להימנע מן הסיכון שבמצב רפואי זה.

חימום – לא רק המלצה

ספורטאים חובבים רבים מליצים כי "האם הלביאה עושה מתיחות לפני שהיא יוצאת לציד?". ובכן, מוטב שנכיר בעובדה כי בעלי החיים מתוכנתים לציד באופן אבולוציוני, בעוד שהאדם כבר מזה זמן לא מועט כלל, התנוון.

חימום הגוף הוא דרך בסיסית חשובה להכנת הגוף לקראת התרגילים שיבוצעו, ומטרתו היא לחמם את השרירים ואת רקמות החיבור, לשפר את טווח הגמישות, להאיץ את הפונקציונליות של הגוף ולהעלות את הדופק באופן הדרגתי ונכון.

חימום טוב הכולל ריצה קלה ומתיחות, מפחית באופן ניכר את הסבירות למתיחת שרירים או גידים ומאיץ את קצב התאוששות השריר לאחר האימון.

עיסוי רפואי עבור ספורטאים מקצועיים

מוטב שלא לראות בעיסוי ספורטאים כפינוק ותו לא. מדובר בטיפול ייחודי המיועד במיוחד לפגיעה ברקמות רכות דוגמת רקמות חיבור ושריר.

העיסוי מבוצע בדרך כלל על-ידי מעסה שהוסמך לכך בהכשרה מיוחדת, והוא פופולרי בקרב כל תחומי הספורט. הוא מיושם על אזורים המועדים לפורענות דוגמת מרפקים, אמות, ברכיים וכפות הרגליים.

לצד היתרונות הרבים של עיסוי כמשרה רוגע על ספורטאים אשר נמצאים בלחץ מתמיד לאור התחרותיות הגבוהה, טכניקה זו מסייעת לקצר את זמן התאוששות השריר, מגבירה את האלסטיות ומפחיתה את הסיכוי להתפתחות דלקות.

שמירה על טכניקה נכונה

טכניקה שגויה לא רק תפחית את הסיכויים להשגת התוצאות הרצויות. טכניקה שמתבצעת באופן שאיננו נכון, יכולה להסתיים בפציעה קשה אשר תשבית לחלוטין את שגרת האימונים, ואף תוביל לשינוי מוחלט באורח החיים.

דוגמה נפוצה לטכניקה שאיננה נכונה היא הרמת משקולת כאשר מלוא הכובד מוטל על הגב התחתון. במקרים שכאלו עלולה להיווצר פריצת דיסק, פציעה הידועה בחומרתה וביכולתה להשבית גם את הספורטאי המיומן ביותר.

ציוד המותאם לסוג האימון

דוגמה נפוצה לציוד אשר יכול לסייע רבות לספורטאים, הוא רכישת נעלי ריצה איכותיות אשר בולמות את הזעזועים ומחזיקות את הרגל באופן נכון. דוגמה נוספת היא מייצבים עבור הגב עבור מתאמנים אשר מקפידים על הרמת משקלים כבדים או הנפת כדורי ברזל.

יהיה זה נכון לקבוע כי אין זו דרכו הטבעית של הטבע למנוע את היתכנותה של פציעת ספורט, ועם זאת, חשוב שגם נדע לרתום לטובתנו את כברת הדרך הרבה שעשתה הטכנולוגיה המודרנית ביכולתה למנוע או לכל הפחות להפחית משמעותית את היתכנותן של פציעות ספורט.

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...