דיור מוגן - להישאר עצמאיים ולחיות בנחת ובבטחה

09/09/2018
איכות חיים


העלייה המתמשכת והמובהקת של תוחלת החיים חידדה את הצורך במציאת פתרונות שיבטיחו איכות חיים גם בגיל השלישי – פרק זמן שהולך ומתארך והופך משמעותי מאוד. אחד הפתרונות היעילים ביותר הוא דיור מוגן, וכדאי להכיר את היתרונות העיקריים של מסגרת זו.

מה זה דיור מוגן?

הדיור המוגן הוא מסגרת שמתאימה לבני ובנות הגיל השלישי שיכולים לתפקד באופן עצמאי ולא זקוקים לעזרה, אבל מעדיפים מסיבה כזו או אחרת לא להתגורר בדירתם אלא במסגרת שמתאימה יותר לפרק החיים הנוכחי שלהם.

בהתאם בית דיור מוגן כולל גם יחידות דיור מגוונות שבהן חיים הדיירים – בדרך כלל ישנן דירות חדר, דירות 2 חדרים ודירות 3 חדרים – וגם חללים משותפים: לובי גדול שבו נערכות פעילויות משותפות לכל הדיירים, אולם מופעים, מרפאה, שירותי כביסה ועוד.

רמת ביטחון מרבית

אחד הקשיים העיקריים שאיתם מתמודדים בני ובנות הגיל השלישי הוא חוסר הביטחון. חוסר הביטחון נובע משני מקורות: ראשית, החשש מפני פגיעה מצד גורם זר שיחדור לביתם וינצל את העובדה שהם כבר לא בשיאם; ושנית, החשש שמא הגיל המבוגר יבוא לידי ביטוי באירוע בריאותי, נפילה או כל דבר אחר שעלול לסכן את שלומם. מסגרת דיור מוגן מספקת מענה אפקטיבי לשני החששות – מקומות אלה מאובטחים היטב על-ידי חברות אבטחה מקצועית כך שאין סכנת פריצה או גניבה, ובנוסף ישנו במקום נוכחות קבועה של אנשים בעלי ידע רפואי ובמידת הצורך מוענקים שירותים רפואיים שונים. גם לעובדה שהקשישים לא חיים לבד יש חלק ברמת הביטחון המרבית שהם חשים, ולשיפור הניכר באיכות החיים בזכות רמת ביטחון זו.

דגש חשוב נוסף בהקשר זה הוא שאם אדם נכנס למסגרת דיור מוגן, זכויותיו תקפות גם בהמשך הדרך ואם ישנה הרעה במצבו הבריאותי שמחייבת שכירת שירותיו של עובד זר סיעודי, הוא רשאי לעשות זאת.

תחזוקה נוחה

ככל שאנחנו מתבגרים ומזדקנים, תחזוקת הבית הופכת לנטל קשה יותר ויותר. במסגרות הדיור המוגן רוב הנטל מוסר מבני ובנות הגיל השלישי – כך שקטן הסיכון לתאונות ביתיות.

חברה נעימה ומעצימה

יתרון חשוב נוסף של מסגרות הדיור המוגן, שניתן למצוא אותן כמובן בכל רחבי הארץ, הוא שהקשישים אינם לבד. הדבר תקף במיוחד למי שאיבדו את בני/בנות זוגם ונותרו לבדם בדירה – שהרי לילדים ולנכדים, גם אם הם חיים בקרבת מקום, ישנה מציאות יומיומית עמוסת פעילויות מכל הסוגים ולא תמיד יש את היכולת לשלב ביקורים אצל ההורים/סבא/סבתא. בנוסף ישנו קושי הולך וגובר להתנייד, כך שגם מפגשים עם חברים הופכים שכיחים פחות ופחות – בעוד במסגרת הדיור המוגן החיים המשותפים באותו בניין עם בני ובנות אותו גיל מייצרים שלל אינטראקציות מהנות שאין צורך להתאמץ עבורן. בנוסף ישנן במסגרת דיור מוגן פעילויות יזומות כגון חוגים, הופעות ועוד, וגם לאלה כמובן תרומה ניכרת לאיכות החיים ולהנאה מהם.

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...