גי'פ או משפחתית: איזה רכב עדיף?

15/03/2017
איכות חיים


רכבי פנאי-שטח משתלטים על כבישי הארץ ונדמה כאילו הם משאירים מאחור את האופציה המשפחתית. עם זאת, השוואה לעומק בין הקטגוריות מעלה ממצאים מפתיעים. רוצים לדעת מה עדיף לכם? הנה המדריך המלא.

בחירת רכב פרטי עבור המשפחה היא סוגיה מרכזית שצפויה להשפיע ישירות על איכות החיים. רכב שמתאים לצרכי המשפחה יעזור לה לחסוך בהוצאות, לצאת לטיולים ולשפר את תחושת הבטיחות והביטחון. לעומת זאת, רכב שלא עולה בקנה אחד עם הצרכים הקיימים והעתידיים עלול לגרום עוגמת נפש ותחושת תסכול.

כולם עוברים לג'יפים

המגמה השולטת בענף הרכב בישראל בשנים האחרונות היא מעבר לרכבי פנאי-שטח. הציבור הרחב מתייחסים אליהם בכינוי "ג'יפ" או "ג'יפון", למרות שהערך המוסף שלהם לא נובע מהביצועים בשטח אלא דווקא מהתנאים על הכביש הסלול. זו קטגוריה של רכבים שמתאפיינת במרווח פנים גדול, נפח מנוע של 2 ליטר לפחות ותא נוסעים מרווח. רכבי פנאי-שטח גם יקרים יותר מרכבים אחרים וניתן להשיג אותם בדגמים של כל היצרניות המובילות.

ההשפעה העיקרית של הפופולאריות של רכבי הפנאי-שטח היא מטבע הדברים על היצע הרכבים המשפחתיים. אם בעבר בחירת רכב משפחתי היה האופציה הראשונה של הישראלי הממוצע, הרי שנדמה שכיום הוא קצת נזנח מאוחר. השאלה המתבקשת היא האם הג'יפ אכן עדיף על המשפחתית ובמה זה בא לידי ביטוי.

מחיר, שמירת ערך וצריכת דלק

אין צורך להיכנס למונחים מקצועיים כדי לסמן כמה הבדלים בולטים בין הג'יפ לבין הרכב המשפחתי הרגיל. ראשית, המחיר של רכבי פנאי-שטח גבוה בעשרות אחוזים בהשוואה למכוניות משפחתיות מסורתיות. ג'יפ חדש לא עולה פחות מכמה מאות אלפי שקלים, לעומת משפחתית שאותה ניתן להשיג מהיבואן במחיר ממוצע של עשרות אלפי שקלים בלבד.

שנית, רכבי פנאי שטח כמו ג'יפים, ג'יפונים, קרוסאוברים או רכבי SUV מצוידים כאמור בנפח מנוע גדול. המשמעות המיידית היא צריכת דלק גבוהה והוצאות חודשיות של מאות שקלים עבור המשפחה הממוצעת. ההבדל בצריכת דלק חייב להדליק נורה אדומה אצל בני המשפחה טרם הקניה והוא משמעותי בנסיעות ארוכות.

כמו כן, ג'יפים מסוגלים לשמור על ערכם לאורך זמן כי הביקוש עבורם גבוה. זה נתון שכמעט ולא קיים ברכבים המשפחתיים המסורתיים, למעט דגמים ספציפיים. הבעיה היא שסביר להניח שבעתיד המצב ישתנה. תמיד יהיו משפחות שצריכות רכב פרטי וחסכוני שעונה על הצרכים שלהם, אבל עם בוא המשבר הכלכלי הראשון צפויים דווקא הג'יפים לספוג את המכה הכלכלית הקשה ביותר.

אי אפשר לקבוע בצורה חד משמעית איזה רכב עדיף, כי הכל תלוי בצרכים האישיים שלכם. אם אתם יוצאים לעיתים קרובות לטיולי שטח, הג'יפ ייתן מענה על הציפיות ויחזיר את ההשקעה. לעומת זאת, בנסיעות עירוניות וקצרות בתוך העיר סביר להניח שיהיה משתלם יותר להחזיק מכונית משפחתית רגילה. 

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...