גידול של 52% בפסולת הביתית מחג הפסח

27/04/2016
חדשות מקומיות


הזבל שאנחנו מייצרים הולך וגדל משנה לשנה ומחג לחג. עובדי הניקיון מרגישים את זה וימשיכו להרגיש גם לאחר החג.

איגוד ערים דן לתברואה, המפעיל את פארק המיחזור חירייה, צפה כי גם השנה, בדומה לשנים קודמות, תהיה עלייה בכמויות הפסולת הביתית המועברות אל פארק המיחזור חירייה, לפני ואחרי ליל הסדר תשע"ו.

יו"ר איגוד ערים דן לתברואה ומ"מ ראש עיריית תל אביב-יפו, עו"ד דורון ספיר: "בשונה מהפסולת היומיומית המגיעה אל האתר, הכוללת קשת רחבה של פסולת, ניתן לראות כי לאחר החג עיקר הפסולת כוללת שאריות מארוחות החג. עם ישראל אוהב לארח ולבשל כיד המלך, ובהתאמה הוא נאלץ לזרוק את רובו ועל כן מבזבז כסף רב".

בבדיקה שביצע איגוד ערים דן לתברואה, עלה כי ביום ראשון 24.4.16 הגיעה אל פארק המיחזור חירייה 4,655 טון פסולת ביתית- עלייה של למעלה מ-52% בהשוואה ליום רגיל (בממוצע). כמו כן, בהשוואה לכמויות הפסולת שהגיעו אל פארק המיחזור חירייה, ביום העבודה הראשון שלאחר ליל הסדר בשנה שעברה (4,167 טון) - נרשמה עלייה של 12% בכמויות הפסולת.

בהתאמה לגידול, גם בשבוע שלפני החג חלה עלייה של למעלה מ-18%, בכמויות הפסולת אשר הגיעו אל פארק המיחזור. לשם השוואה, ביום רגיל מגיע אל פארק המיחזור חירייה 3,068 טון פסולת ביתית (יום ממוצע בחודש פברואר 2016). בשבוע שעד ליל הסדר, נכנסו אל פארק המיחזור חירייה 3,633 טון במוצע ליום פסולת ביתית. לכן, איגוד ערים דן לתברואה החליט לתגבר את מערך משאיות שינוע האשפה ולהאריך את שעות פעילותם, וכך גם נעשה בכל הרשויות. 

"מלבד צריכת מוצרי מזון, המהווים פסולת רטובה, יש בנקודות זמן אלה עלייה גם בפסולת יבשה, כתוצאה מניקיונות הבית המסורתיים עד ערב החג", מוסיף עו"ד דורון ספיר, "כמו כן,  בשנים האחרונות נרשמת עלייה הדרגתית בשימוש בכלים חד פעמיים, אשר הפכו פריט נפוץ על רבים משולחנות החג. חשוב לציין כי כלי פלסטיק, מהודרים ככל שיהיו, אינם ניתנים למיחזור ומהווים מפגע סביבתי משמעותי".

נתוני העבר מראים, כי בימים שלפני חג הפסח נרשמת לרוב עלייה של כ-10% בכמויות הפסולת המעוברות אל פארק המיחזור חירייה. כמו כן, ביום העבודה הראשון שאחרי ליל הסדר, נרשם בשנים האחרונות, גידול של כ-20% בכמויות הפסולת המופנות אל פארק  המחזור.

צילום: מעין דיסקין

נתוני הפסולת

כמות פסולת שנמדדה בתאריך 24.4.16 (היום ראשון לאחר החג): 4,655 טון.

כמות פסולת שנמדדה בתאריך 5.4.15 (היום ראשון לאחר החג, בשנה שעברה): 4,167 טון.

כמות פסולת שנמדדה בשבוע שלפני החג השנה (15.4.16-22.4.16): 29,066 טון.

כמות פסולת שנמדדה בשבוע שלפני החג בשנה שעברה (27.3.15-3.4.15): 28,224 טון.

כמות פסולת שנמדדה ביום ממוצע, בחודש פברואר, השנה: 3,068 טון פסולת ליום.

כמות פסולת שנמדדה ביום ממוצע, בחודש פברואר, שנה שעברה: 3,028 טון פסולת ליום.

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...