במד"א עוזרים גם באיתור קרובים

27/01/2015
חדשות

לצד המשימות היומיומית של הצלת החיים, פועלת במד"א גם יחידה מיוחדת של איתור קרובים הפועלת ברחבי העולם.  היחידה מטפלת בכל שנה בכ-1,000 פניות, רובן של צאצאים לניצולי שואה, והצליחה לחבר בין מאות קרובי משפחה במהלך השנים.

מד"א מוכר לכולם כארגון ההצלה הלאומי של מדינת ישראל, אולם לצד משימות הצלת החיים הרבות שעומדות בפני הארגון הוא מפעיל גם יחידה מיוחדת לאיתור קרובים, האחראית על מספר רב של איחודים מרגשים של ניצולי שואה ובני משפחתם עם קרוביהם בישראל וברחבי העולם.

השבוע מצויין יום הזיכרון הבינלאומי לשואה, ובימים אלה נרשם איחוד מרגש נוסף כאשר בזכות עבודתה של היחידה גילו זוג אחים מירושלים, ילדים לניצולי שואה כי דודם ההולנדי שחשבו שנהרג בשואה, השאיר אחריו צאצאים. המידע החדש והמפתיע הוביל למפגש מרגש בין זוג האחים לבת דודתם ההולנדית.

היחידה המהווה חלק מהפעילות ההומניטרית של הארגון וקיימת מסוף שנות ה-40, ואולם בשנים האחרונות עבר תחום האיתור שדרוג משמעותי, אשר בא לידי ביטוי בגיוס והכשרה של מתנדבים לעיסוק בתחום ופיתוח טכנולוגיות המסייעות לפונים ולצוות.

הפעילות של היחידה כוללת: שיתוף פעולה הדוק עם הצלב האדום העולמי וגורמים אחרים הפועלים בתחום, עבודה שוטפת מול משרד הפנים וארכיון מוזיאון "יד ושם" וקידום שיתופי פעולה עם עובדים סוציאליים בעלי אופי בינלאומי באיתור הקרובים.

השירות של מד"א פתוח לכל אדם המבקש לאתר קרוב שנעדר וניתן לפנות ליחידה טלפונית או באמצעות הגעה למשרדי מגן דוד אדום ומילוי הטפסים הרלוונטיים לאיתור הקרובים.

סוזן אדל, המתנדבת ביחידה: "רוב הפניות המגיעות ליחידה הן של משפחות לניצולי שואה המחפשות לאתר את שורשיהן בחו"ל. ברגע שמתקבלת הפנייה אני פועלת בכל דרך אפשרית מול כל הגורמים וכל מאגרי המידע על מנת לאתר קרובים ברחבי העולם. ברוב המקרים אנו מאתרים מסמכים המוכיחים היכן היו המשפחות הללו במלחמה, היכן הם נספו ומה עבר עליהם, וזה מידע חשוב מאוד עבור המשפחות לסגירת המעגל. הסיפוק מהעבודה הזו הוא אדיר. התחושה שאנחנו מצליחים לעזור למישהו לאחר כל כך הרבה שנים היא תחושה נפלאה".

מנכ"ל מד"א אלי בין: "היחידה לאיתור קרובים של מד"א הצליחה לאחד ולהפגיש בני משפחה בעשרות מקרים במהלך השנים ולקבל מידע על עוד אלפי מקרים שהגיעו לפתחנו, ותרמה רבות למשפחות אשר האמינו כי המידע כבר לא ימצא לעולם. העבודה המאומצת של אנשי היחידה ראויה להערכה רבה ואין לי ספק כי בזכות עבודתם הקשה נזכה לחוות עוד איחודים מרגשים".

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...