בית הספר יד לבנים פ"ת בראייה היסטורית

15/10/2014
חדשות

סרטה של תמי שניידובר המתובל בסיפורים אנושיים על רגעים היסטוריים באם המושבות, מתמקד בתקופת טרום הקמתו של ביה"ס בשנות ה-40 ומתייחס גם להוויה של שנות ה- 60-70 בארץ כולה.

הסרט - "בית הספר יד לבנים פ"ת בנקודה היסטורית", גם משודר במשך כל החודש בערוץ 98 ע"י מדיה תקשורת. מומלץ לצפות - לחובבי הנוסטלגיה וגם לאלו שלא (לצפייה לחצו על הקישור משמאל).

אורית מאיר (ויגדור) ממחזור ג' ותמי שניידובר (פינקלשטיין) ממחזור ח' משחזרות: 

הרעיון לסרט עלה כחלק מהתוכנית שהייתה אמורה להתקיים בערב מיוחד לכבוד 50 שנה להיווסדו של בית סיפרנו.

את הרעיון לערב המיוחד הגה דוד אליעזר ממחזור ה' אשר פתח דף פייסבוק לבוגרי ביה"ס ולאחר עבודת חקר מאומצת, כינס את נציגי המחזורים בביתו, עזר להם באיתור חברים ובארגון מפגשים שכבתיים. לעזרתו נרתמו בן כיתתו ברטי ונטורה ושמעון רייר ממחזור א' הידועים בפ"ת בפעילותם ההתנדבותית למען הקהילה.

בית ספרנו התחיל כבי"ס צומח עם כיתה אחת – מחזור ג' (לא א') כשהניצנים לבית ספר אינטגרטיבי התחילו כבר אז. לאורך שנותיו הראשונות של ביה"ס, המורים והתלמידים התגוררו ברובם באותן שכונות והאווירה הייתה משפחתית מאוד.

בי"ס יד לבנים שמר על קשר הדוק עם בית יד לבנים. באחת הפעילויות איתרו תלמידי המחזורים הראשונים את חדר ההנצחה בהנחיתה של המורה אלישבע זינגר, והשרות הבולאי הנפיק מציורים אלה בולים.

לא פלא שבקשתו הראשונה של אחד הפצועים הקשים במלחמת יום כיפור (בוגר מחזור ג') הייתה להיפגש עם המחנכת שלו מהיסודי - המורה שרה אל רם. הראיון שודר לרדיו ישירות מבית החולים ושרה שהאזינה במקרה לתוכנית היגיעה מיד. מאז שמרו השניים ומשפחותיהם על קשר הדוק עד לפטירתה ז"ל (שמו של הפצוע לא מצוין עפ"י בקשתו).

מלחמת יום כיפור הייתה המלחמה הראשונה בה השתתפו בוגרי ביה"ס. במלחמה זו נהרג אחד הבוגרים: איתן מקמל ז"ל ממחזור ד', אח לרוויטל, תלמידתה של המחנכת דליה קורח שבעלה ז"ל נהרג באותה מלחמה. לצערנו גם במלחמה האחרונה, "צוק איתן", נהרג אחד הבוגרים: אבי גרינצויג ז"ל, אשר נהרג תוך כדי פינוי חבריו הפצועים אותם הצליח להציל. במלחמה זו נהרג גם בנו ז"ל של הפצוע הקשה מיום כיפור.

בזכות הצוות החינוכי בניהולו של אלימלך כנר זכה ביה"ס להישגים רבים והפך לשם דבר בפ"ת ובמשרד החינוך. גם כיום בניהולו של יוסי גל ארליך ביה"ס ממשיך להוביל בהישגיו ובצביונו הקהילתי, ומשמש מקום חם למפגשי בוגרים בחדר החוויה של ביה"ס. כיום בוגריו של ביה"ס מייצגים אותו בכבוד ובדרך ארץ: משרתים את הציבור בתפקידים משמעותיים כמתנדבים בקהילה, כחלק מצוות ביה"ס, רפואה, ממשלה, שרותי הביטחון ועוד. אחד מהם הוא מפקד מחוז ת"א ניצב בנצי סאו ממחזור ח'.

לאחרונה פעל בי"ס בשיתוף עם בוגריו במיזם חברתי למען הקהילה בשם "תהיה בנאדם". מיזם הפועל עם אזרחי העתיד לעידוד קשר חיובי עם בבעלי חיים, המפתח רגישות סובלנות, אחריות ונתינה, שהם הבסיס לחברה אנושית ונאורה שנעים לחיות בה ומיגור תופעת ההתעללות בבע"ח, המובילה לתוקפנות גם כלפי האדם והסביבה. במיזם השתתפו גם תלמידי תיכון טכנולוגי נעמת בשיתוף עם תכנית עוצמה.

אורית ותמי מספרות שהמפגש שלשמו נוצר הסרט לא התקיים עד היום בשל מגבלות לוגיסטיות. "נשמח לכל עזרא שתאפשר לנו הבוגרים להיפגש". ניתן לצור קשר עם היוזמים באמצעות דף הפייסבוק בשם: יד לבנים יסודי.   

שתף ב-

תגובות

אני בבית ספר הזה
היום אני בבית הספר יד לבנים שהוצג כאן בכיתה ה'1
עינבל עדית נייר - 22/02/2018
שתף ב שתף ב
אחד מבוגרי בית הספר
הגעתי לבית ספר יד לבנים לכיתה א, בשנת 1963 ילד קטן, ומפוחד. שמנה שנים למדתי בבית הספר. הוא היקנה לי ערכים לכל החיים. כמו אהבת האדם ואהבת העם והמולדת. כל שנה יצאנו לטיול שהיקנה לנו אהבת הארץ והמקומות היפים שבה. אני גאה להיות בוגר בית הספר ולהיות נמנה על אחד מבוגריו. דוד אליעזר בוגר מחזר ה.
דוד אליעזר - 13/04/2018
שתף ב שתף ב
לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...