בורא פרי הגפן

14/07/2016 | זיו מנור
חדשות


"יין ישמח לבב אנוש" נאמר במקורות. יין הוא אומנם משקה שנהוג לזהות עם העם הצרפתי, אך אצלנו היהודים, כבר בגיל 8 ימים התינוקות הזכרים טועמים יין.

היין מלווה אותנו בקידוש של יום שישי, בחגים ובכל שמחה. ביהדות היין הוא מקור לשמחה ולהנאה. הגפן אף נמנית על שבעת המינים והסמל של משרד התיירות הוא שני אנשים נושאים אשכול ענבים. ככל הנראה בדרך להכין ממנו יין.

בשנים האחרונות תרבות היין בישראל התפתחה מאוד ונחשפנו לזנים ולמותגים רבים וחדשים. אז מה אנחנו באמת יודעים על המשקה שמזוהה עמנו משחר האנושות?

אספנו עבורכם כמה עובדות מעניינות, שירחיבו את דעתכם בנושא.

כמה עובדות מעניינות על יין

על מנת לייצר בקבוק יין אחד, יש לסחוט 625 ענבים.

בעולם ישנם 9000 זני ענבים.

בבקבוק שמפניה אחד יש 49 מיליון בועות.

טיפות היין הנשארות על הדופן הפנימי של כוס היין לאחר גלגול היין בכוס, נקראות :דמעות היין או רגליים.

דיוניסוס הוא אל היין במיתולוגיה היוונית.

לוקסמבורג היא המדינה בה צריכת היין הגבוהה ביותר בעולם.

בישראל מייצרים מידי שנה 30 מיליון ליטר יין.

חולץ הפקקים הראשון בעולם הומצא  במאה ה-19

שרדונה הוא זן הענבים הלבן הנחשב לטוב ביותר.

פינו נואר וקברנה סוביניון הינם זני הענבים האדומים הנחשבים לטובים ביותר.

יקבי ברקן - אסמבלאז' עלמון 2015

צבעו של היין זהבהב בהיר. ארומה נעימה של פירות קיץ לבנים כגון אפרסקים, נקטרינות ואגסים. נגיעות עץ עדינות משוות ליין מורכבות נוספת. אליהן מצטרפות ארומות מתקתקות של דבש, חרובים ונגיעות הדרים.היין בעל גוף בינוני-מלא ומציג אופי פירותי להפליא. פירות טרופיים, הדרים ומשמשים מלווים בארומות עץ מעודנות מקנים ליין מורכבות ואיזון. היין בעל חמיצות מרעננת וסיומת מאוזנת וארוכה.

יקבי ברקן - סוביניון בלאן - מסדרת "ספיישל רזרב"

צבע קש צהבהב בהיר. ארומה של גויאבה, תפוחים אדומים ואגסים משולבות באלמנט מינרלי המוסיף מורכבות ועניין. היין מציג אופי הדרי של אשכוליות רעננות ופירות טרופיים בשלים המשתלבים עם טעמי תפוחים ירוקים ואננס. חמיצות טובה ומאוזנת מתמשכת לסיומת פירותית וארוכה המשאירה טעם של עוד.

יקבי ברקן - ויונייה – מסדרת "ספיישל רזרב"

צבע היין זהוב מבריק, ארומה מתפרצת של פירות בשלים אופייניים לזן כגון משמשים, אפרסקים, ואף בננות עטופות בעץ אלון איכותי וארומת חביות המקנה ליין אופי מעושן קל.  בטעימה היין מציג אופי פירותי ומתקתק, בתמיכת חומציות מעודנת. אפרסקים, משמשים, אשכוליות אדומות וארומות עץ מעודנות משוות ליין עומק וגוף מלא. סיומת ארוכה ופירותית מסכמת את פרץ הפירות המתוקים ומשאירה טעם של עוד.

C Blanc du Castel2015 – יקב קסטל

יין לבן בסגנון בורגון, המופק מ-100% ענבי שרדונה.

היין תוסס ולאחר מכן מתיישן במשך כשנה על משקעיו, בחביות עץ אלון צרפתיות. היין מאופיין בבוקה עשיר וחמאתי וחומציות מרעננת, טעמו מלא ועגול, עם קורטוב של פרי הדר, פרי טרופי צהוב ושקדים קלויים. זהו יין מאוזן היטב ובעל סיומת ארוכה ונעימה. היין מגיע לשיאו כ-4 שנים לאחר שנת הבציר.

היין תוסס בחביות ( 1/3עץ חדש) וגדל בהן כשנהבשיטת Sur Lie (גדילה יחד עם השמרים והמשקעים הטבעיים). שימוש במספר סוגי שמרים מוסיף למורכבות היין. במהלך החודשים הראשונים מתבצע בטונאז' ולאחר כשנה מתחילת התהליך, מחברים את הבלנד ומכינים לביקבוק .ליין יכולת התיישנות והוא ממשיך להתפתח בבקבוק.

באדיבות זיו מנור - סדנאות יין ואלכוהול.

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...