בדיקת מהימנות לעובדים

07/11/2019
קריירה ודרושים


בתי עסק וארגונים גדולים חשופים תמיד לפגיעות מסוגים מסוימים ביותר, ספציפית למעילות והונאות שונות המגיעות מגורמים בתוך הארגון. ככל שהארגון גדול יותר ומחזיק מצבת עובדים גדולה יותר, ככל שעוברים במוסדות הארגון יותר ויותר אנשים מדי יום וככל שלאותו ארגון משאבים שונים בעלי ערך (כסף, רכוש, מידע וכו'), כך רמת החשיפה שלו למעילות והונאות פוטנציאליות הולכת ועולה. בעוד ישנן דרכים שונות להתמודד עם איומים אלו, אחת הדרכים הנפוצות והמתבקשות ביותר לצורך מניעה וחשיפת מעילה בכספים או הונאה בתוך הארגון היא עריכת בדיקות מהימנות לעובדים.

לפירוט מלא של דרכים למניעת מעילה כנסו לאתר או המשיכו לקרוא.

משאלון כללי ועד בדיקות פוליגרף ומעקב של חוקר פרטי - בדיקות מהימנות לעובדים

קיימים גופים מקצועיים שונים המבצעים בדיקות מהימנות לעובדים על פי דרישת הארגון בו הם מועסקים, ופנייה למשרד חקירות המתמחה גם בסוג זה של בדיקות היא פעולה בה נוקטות הנהלות של ארגונים רבים.

בדיקת מהימנות לעובדים יכולה להיות מסוגים רבים ושונים, כתלות כמובן בעומק הבדיקה הנדרש והמבוקש על ידי הלקוח, רמת החשדות באותם עובדים, הגישה הניתנת לאותם עובדים לחומר ומידע רגיש וכו'. בעוד בדיקת מהימנות בסיסית עשויה להסתכם בשאלות מעמיק ובראיון אישי (במקרה בו אין חשד רב במיוחד ומדבר בעיקר בפרוצדורה שגרתית על פי הפרוטוקול), בדיקות מהימנות מעמיקות ומקיפות יותר עשויות לכלול למשל עריכת פוליגרף לעובד, ביצוע מחקר מעמיק אודות העבר של אותו עובד או אודות חייו הפרטיים ואף שכירה של בלש פרטי אשר יעקוב אחר אותם עובדים ויברר האם הם מהווים איום מסוג זה או אחר לארגון בו הם מועסקים.

כמובן שרמת בדיקת המהימנות והעומק אליו יורדים בבדיקה של כל עובד תלויים בגורמים רבים ושונים אשר את חלקם ציינו לעיל, אך במקרים רבים פונה הארגון עצמו אל משרד חקירות פרטיות מבעוד מועד, על מנת שיבצעו את כלל בדיקות המהימנות. משרד חקירות המתמחה בין השאר גם בבדיקות מהימנות לעובדים מחזיק בציוד האבטחה והתחקור המתאים (החל ממצלמות אבטחה במקומות אסטרטגיים ועד לבדיקת פוליגרף) ומעסיק חוקרים מנוסים וממולחים אשר יידעו בדיוק מה לבדוק והיכן, מה אמור לעורר חשד ומה לא.

למנוע מעילות והונאות מבעוד מועד

בעוד בדיקות מהימנות לעובדים נערכות פעמים רבות ממגוון שיקולים שונים ונפרדים, אחת הסיבות העיקריות כאמור היא הרצון למנוע הונאות ומעילות בכספים בארגון. לאורך שנים רבות הוכחה שיטה זו כאחת השיטות האפקטיביות ביותר להתמודדות עם מעילות והונאות – במקום חשיפת מעילה קיימת נוקטים ארגונים רבים בטקטיקות שונות הבאות להוריד למינימום את הסיכויים לכך שאותה מעילה בכלל תצא אל הפועל. מניעת מעילה מבעוד מועד במקום חשיפתה...

כמובן שגם במקרים בהם עולה חשד כי כבר מתקיימת מעילה כלשהי בארגון, בדיקות המהימנות הנערכות לעובדים בתחילת תקופת עבודתם מסייעות פעמים רבות להתמודדות יעילה יותר עם הבעיה. המידע הנאסף אודות אותו עובד יכול לשש על מנת להכווין את החוקרים המחפשים אחר המעילה והאחראיים לה, או להוריד את הסבירות בנוגע לחשדות בעובדים מסוימים. חשיפת מעילה הופכת הרבה יותר אפשרית וסבירה ברגע שלארגון עצמו, או משרד החקירות/החוקר הפרטי המועסקים על ידיו, יש פרופיל שלם של מידע רב ומפורט אודות כל אחד מהעובדים ומהחשודים הפוטנציאליים. זה מתווסף כמובן לשלל כלים נוספים בהם משתמשים החוקרים במקרה של חשד למעילה בארגון, החל ממצלמות אבטחה ועד לשכירת מומחי אבטחת סייבר.

לסיכום, בדיקות מהימנות לעובדים בעסקים עשויות לסייע לארגון במגוון דרכים שונות, החל מהורדת הסיכוי להעסקת עובדים אשר אינם מתאימים באמת ועד לאפשרות למנוע מבעוד מועד מעילות בכספי הארגון, או למצוא את האחראיים למעילה שכזו במקרה והיא כבר מתרחשת.

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...