אלבום התהילה של גברי "גברון" לוי

30/07/2015 | ניסים קלדרון
חדשות

זוכרים את הימים שבבתי הקולנוע הנוסטלגיים בפתח תקווה (היכל, הדר, סטודיו, גן אור ואורון) הוקרנו הסרטים "האורז המר", "זורבה היווני", "גונבי האופניים", "טרזן" ו"חלף עם הרוח", ובמקלטי הרדיו שקנו ההורים בחנות מכשירי החשמל "אוקון" ברחוב חובבי ציון נשמעו השירים מפיהם של זמרי הדור: יפה ירקוני , שושנה דמארי, ישראל יצחקי ושמשון בר נוי?

באותם ימים גדל לו הנער גברי לוי, ובחברות אמיתית עם שכניו מרחוב ארלוזורוב - נחום סטלמך ז"ל, נחום "נחצ'ה" קליבנוב ז"ל ובנימין נבנהויז ז"ל. כבן למשפחת פועלים - אב המשפחה היה נהג בחברת ההובלות "נתיב" ומנהל במחלקת הנוער של הפועל פתח תקווה, האחים אוהדי הקבוצה, במיוחד האח הצעיר ירחמיאל (הידוע כיום כאבא של השחקן והדוגמן יהודה לוי) - עשה דרכו מנהיג המשפחה למקום בו החל את צעדיו הראשונים ככדורסלן ומנהיג.

ותיקי האוהדים זוכרים ולעולם לא ישכחו את מאבקי קבוצת הכדורסל והנשמה שנתנו על המגרש שהיה צמוד למגרש האליפויות ברחוב אברבנל. שחקני הקבוצה היו  יורם אוברקוביץ' ז"ל, צביקה זליקוביץ', אלי קושניר, רענן כץ, עוזי כהן וגברי לוי -  אלו היו משחקי ליגה סוערים ומשחקי גביע "סימבול" שהועברו למגרש החגיגי ב-"יד לבנים". משם עברו לבית הפועל שקרם עור וגידים, ועל כולם ניצח בגאווה רכז הקבוצה גברי לוי. במקביל התמכר הנער יפה התואר לאהבתו הגדולה - ריקודי העם.

שם, מתוך להקות המחול, הפך הנער מפתח תקווה לדמות מספר אחת של הלהקות בישראל וברחבי העולם. תחילה כרקדן בלהקת הריקודים "עלומים" בהדרכתו של יהונתן כרמון, שיחד יצאו לסיבוב הופעות ברחבי העולם. לאחר שנשא בשנת 1959 את הרקדנית המעולה לאה לאשה, עברו הזוג הצעיר לגור בארה"ב, שם ייסד את להקת "הצברים" וביחד הופיעו בתוכנית הטלוויזיה הפופולארית בארה"ב בהנחיית אד סאליבן. אד ארח אמני צמרת מישראל, ביניהם את הזמר בועז שרעבי. במשך 14 שנה כבש הכוריאוגרף והרקדן גברי לוי ולהקתו את ליבם של יהודי ארה"ב, עד שחזר בשנת 1973 לנהל את להקת המחול של צה"ל.

אך גולת הכותרת וההצלחה הגדולה הייתה נחלתו של גברי לוי כמייסד להקת "שלום 1976" שייצגה וממשיכה לייצג בכבוד את מדינת ישראל ברחבי העולם כשלצידו נמצא לאורך כל הדרך מנהל הלהקה -  שלמה "רוזה" רוזמרין והרקדנית המזוהה יותר מכל, לאה לוי. רשימת תרומותיו של גברי לוי לתרבות הישראלית ולענף הכדורגל היא ארוכה, החל מניהול להקות מחול רבות בישראל, דרך תרומתו ככוריאוגרף  בהצגות בתיאטרון "הבימה", מופע האירווזיון שנערך בירושלים, שופט בתוכנית הטלויזיה "רוקדים עם כוכבים", במאי בטקסי ה"מכבייה" וכינוס הפועל שנערכו באצטדיון רמת גן. על פועלו זכה גברי בפרסי "כינור דוד"  ו-"ורד הכסף".

בצד הספורטיבי, זכורה לדור הצעיר ש"לא ידע את יוסף", כהונתו כיו"ר הפועל פ"ת, ובשנים 1996-2003 כשמילא בהצלחה את תפקיד יו"ר ההתאחדות לכדורגל בישראל.

"פ"ת נטו" מאחל לרעיה לאה ולילד "גברון" שנולד בתאריך 24.12.1937 עוד הרבה שנים של יצירה והרבה נחת מהילדים והנכדים. אמן ואמן!

(התמונות מאלבום התמונות באדיבות המשפחה היקרה)

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...