אטמי אוזניים, למה הם משמשים?

11/02/2021
בריאות ובטיחות


אטמי אוזניים, כשמם הם, מטרתם לספק אטימה לאוזניים מפני שלל דברים היכולים להפריע ואף להזיק לנו. ישנם סוגים שונים של אטמי אוזניים, אותם אפשר להתאים אישית לצורכים, לפי גודל האוזן, מטרת השימוש ואפילו צבע חינני. כאן נדבר על השימושים השונים של אטמי אוזניים, על הצורך בהם ועל הסוגים הקיימם בשוק.

(פריפיק ברשיון)

למה צריך אטמי אוזניים?

אטמי אוזניים משמשים אותנו ביום יום בהרבה תחומים שונים. למשל מוזיקאים המכוונים את כלי הנגינה קרוב למגבר, או מתופפים שמנגנים חזק מאוד, עשויים למצוא שימוש רב באטמי אוזניים בזמן הפעילות. אטמי אוזניים גם מגנים עלינו מפני מים. ילדים רבים וגם לא מעט מבוגרים סובלים ממים באוזניים העשויים לגרום לחוסר איזון בשיווי משקל וגם לאי נעימויות ודלקות אוזניים, ואטמי האוזניים מונעים מן המים לחדור אל האוזן. כך אפשר להנות מפעילות בים ובבריכה, מבלי לחשוש ממים באוזניים. שימושים נוספים ומוכרים יותר הם כמובן בזמן שינה ליד בני זוג נוחרים או דברנים, ובכלל, השימוש של אטמי אוזניים כחוסמי רעש במצבים בהם צריך שקט – כמו שינה ולמידה.

איך להתאים אטמי אוזניים?

מונח חשוב שכדאי להכיר כשבוחרים אטמי אוזניים הוא "הנחתת רעש". פירוש המונח הוא כמות הרעש אשר האטם חוסם. כלומר, אם הנחתת הרעש של אטמי אוזניים היא 30 דציבלים, ואתם חשופים ל-100 דציבלים, תשמעו רק 70, מה שמוציא אתכם מסכנה לירידה בשמיעה וצפצופים באוזניים.
בכדי לדעת אילו אטמי מתאימים לכם יש לשאול את עצמכם לאיזו מטרה אתם רוצים להשתמש באטמי אוזניים. השימוש מגדיר את סוג האטמים שתצטרכו. נפרט את המצבים השכיחים ביותר של השימוש באטמים, ואיזו סוג אטמים הכי מתאים למצבים אלו.
שינה – בזמן שינה, הדבר החשוב ביותר הוא נוחות האטמים, כיוון שהרעש בלילה מסתכם ברעש יחסית זניח מבחינת דציבלים, כמו נחירות או מכוניות מחוץ לבית. לכן, האטמים המומלצים לשינה הם אטמים ספוגיים, אשר תופסים את צורת האוזן שלכם ומספקים נוחות מקסימלית. משתמשים מדווחים שאפשר אף לישון על הצד ברב המקרים ולא להרגיש בהם, ונרדמים איתם בקלות ובשקט.
הופעות חיות ומוסיקאים – במקום צפוף עם רעשים רבים, או בזמן קירבה למגבר כשמתנגנת מוסיקה, הסוג המומלץ הוא אטמי סיליקון, כדי לשמוע עדיין את המוסיקה כך שעדיין יהיה אפשר להנות ממנה, אך בו בזמן להפחית משמעותית את הדציבלים שלה.
אטמים לזמן טיסה – אטמים לטיסה הם שונים משאר האטמים, כיוון שהשימוש בהם לא נועד להפחתת רעש, אלא למניעת כניסה של לחץ אוויר בזמן טיסה וכן הפחתה משמעותית של תסמינים שונים בסינוסים והאוזניים שאנשים סובלים מהם בזמן טיסות. האטמים המומלצים לזמן טיסה הם, ובכן, אטמי טיסה.

לסיכום, אטמי אוזניים עשויים לשפר משמעותית את איכות החיים שלכם בתחומים רבים ומגוונים. בין אם זה הנאה מפעילות בים או בבריכה, להופעות ונגינה, לשעות שינה רבות ועמוקות יותר (ואם מדובר בבני זוג נוחרים אף לזוגיות שלווה יותר) וללמידה פרודוקטיבית ומוצלחת. בחירת אטמי האוזניים היא קריטית ועליה להיות בסנכרון עם השימוש, אבל הכי הכי חשוב – בחרו באטמים שיהיו נוחים לכם. אחרת אף מטרה לא תוכל להיות מושגת במלואה בזכותם.

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...