אחרי 13 שנה - דרבי הגביע בפ"ת חוזר

26/01/2015
חדשות

מחר בשעה 19:00 יעלו מכבי פ"ת והפועל פ"ת לדרבי הגביע הראשון באיצטדיון המושבה והעשירי בתולדות משחקי הגביע. תהיה זו ההעפלה השביעית של הפועל או הרביעית של מכבי?

תשע פעמים הוגרלו למשחק ביניהן מכבי והפועל במסגרת גביע המדינה בכדורגל. אם נתעלם מהדרבי הקטן בשנה שעברה בין הפועל פ"ת להפועל מחנה יהודה, יהיה זה מחר הדרבי הפתח-תקוואי הראשון בגביע לאחר 13 שנה, וכל קבוצה תרצה להיזכר כזו שניצחה את דרבי הגביע הראשון במושבה (או 'ראש הזהב' כפי שמכנים אותו אוהדי הפועל).

אומנם שתי הקבוצות טרודות מעל הראש (במיוחד הפועל) בצרות של הליגה, וגם הקהל לא צפוי להגיע בהמוניו הפעם, כמו במפגש הדרבי בליגה לפני כחודש, אך עדיין מדובר במשחק חשוב ויוקרתי לשתי הקבוצות, ואולי אחת מהן תזכור לטובה את העונה הזו דווקא בזכות מפעל הגביע.

הפועל חוגגים את הזכיה בשנת 1992 (באדיבות ניסים קלדרון)

בסה"כ הגביע הוא לא הצד החזק של המלאבסיות: מאז קום המדינה הפועל עם שתי זכיות בלבד, ומכבי עם אחת. מתוך תשע הפעמים שהוגרלו זו נגד זו (הראשונה בשנת 1944) הייתה זו הפועל שהעפילה לשלב הבא שש פעמים, מול שלוש בלבד של מכבי. בסקירה הפעם נתעכב על ארבעת המפגשים שהתקיימו (ב'אורווה' כמובן) בשלושים השנה האחרונות:

בשנת 1987 בשלב שמינית הגמר "הצליחו" שתי הקבוצות לסיים שני מפגשים בני 120 דקות בתוצאה 0:0. טוב שההתאחדות לא קבעה משחק חוזר שלישי, והקבוצות ניגשו לבעיטות הכרעה מ-11 מטרים. איל בגלייבטר (ביום חתונתו!) החטיא למכבי, וכך גם יעקב אז'ובל. איתן בודניוק ניגש לבעיטה המכרעת, הכניע את עופר פביאן וקבע: הפועל ברבע הגמר, שם הפסידה לזאהי ארמלי ומכבי חיפה, כשאת הגביע הנכסף הניפה באותה עונה מכבי ת"א.

שנה לאחר מכן, באפריל 1988, נפגשו שוב שתי הקבוצות באותו שלב, למשחק שייזכר בספרי ההיסטוריה כהשפלה (ויש האומרים חוסר ספורטיביות). הקבוצה של המאמן הצעיר אברהם גרנט, שעתידה הייתה לשלוט בכדורגל הישראלי בשנים שלאחר מכן, ירדה למחצית בפיגור 1:0 משער בפנדל של רפי כהן. בדקה ה-63 דורון רבינזון, שחצה את הקווים באותה עונה, כבש את שער השיוויון, וטל בניה ממכבי הורחק לקראת תום הזמן החוקי. בהארכה לא התקשתה הפועל מול עשרת שחקני מכבי, וכבר בחצי הראשון שלה מני בסון כבש צמד והכריע את המשחק. בחצי השני של ההארכה, לא היה לשחקני מכבי אויר והם נותרו כולם בחצי המגרש שלהם, כשהפועל מעבירה את כל 15 הדקות במסירות בחצי שלה – מחזה שלא זכור כמותו עד היום. ברבע הגמר הודחה הפועל בפנדלים מול שמשון, ומכבי ת"א זכתה בגביע בפעם השניה ברציפות.

מכבי רוצים לנקום על ההפסד בליגה

דווקא לאחר עזיבתו של גרנט (ולאחר אותו הפסד בגמר של 91), הפועל זכתה בגביע היחיד שלה בעת החדשה – בשנת 1992, כשעל הקוים עומד זאב זלצר, במשחק גמר בלתי נשכח מול מכבי ת"א. בשנת 1994 נפגשו שוב הקבוצות מפ"ת לדרבי בגביע, הפעם בשלב רבע הגמר, והפעם הייתה זו רגלה של מכבי על העליונה, כשגברה 2:0 על הפועל מצמד של אבי פיטוסי. זה לא עזר בהמשך לרן בן שמעון הבלם, שראה שוב את מכבי ת"א זוכה בגביע, ושוב כמו ב-88, כשהיא גוברת בגמר על הפועל ת"א.

בשנת 2001 הצליחה מכבי פ"ת להגיע עד לשלב הגמר, בו נוצחה ע"י...מכבי ת"א כמובן. הדרבי הפתח-תקוואי האחרון בגביע היה כאמור לפני 13 שנה, בשנת 2002, בשלב רבע הגמר. אז רן בן שמעון היה דווקא בלמה של הפועל, שניצחה 1:0 משער של מוטי קקון במחצית השנייה. בחצי הגמר הובסו הכחולים של אלי גוטמן, לעיני 40,000 צופים באיצטדיון ר"ג, 5:1 ע"י מכבי ת"א, שהניפה את הגביע - הפעם לאחר ניצחון בפנדלים על מכבי חיפה.

אז מה למדנו מכל זה? שכשיש דרבי פתח-תקוואי בגביע - מכבי ת"א מניפה אותו, כשהיא מנצחת בגמר את מכבי חיפה או הפועל ת"א. רוב הסיכויים שזה יקרה גם השנה, אבל עד אז, מלאבסית אחת תוכל לחגוג מחר בלילה את ההעפלה לרבע הגמר. אתם מוכנים להמר מי זו תהיה?

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...