אוטובוס האמנות הראשון בישראל

27/06/2017
חדשות


לראשונה בישראל יושק הקיץ מיצג אמנות נודד שעוצב על-ידי האמן הבריטי הידוע צ'רלס אייברי. האוטובוס יאסוף הורים וילדים לפעילות של "המרוץ למוזיאון" במוזיאון פתח תקוה לאמנות.

בשבוע הבא (יום רביעי, 5/7/2107) לרגל פתיחת חופשת הקיץ יושק אוטובוס האמנות הראשון בישראל: ה- ArtBus בעיצובו של האמן הבריטי צ'רלס אייברי, ביוזמת מוזיאון פתח תקוה לאמנות. האוטובוס מהווה את תחילתו של מסע דמיוני ואמנותי שנפתח באוטובוס האמנות ונמשך במוזיאון פתח-תקוה לאמנות, בפעילות אמנותית וחווייתית המיועדת להורים וילדים כאחד. 

אוטובוס האמנות נולד כמיזם שמטרתו לקרב בין הורים וילדים, ולאפשר למשפחות לבלות זמן איכות, תוך חשיפה לתערוכות מרתקות והנאה מפעילות חווייתית מגוונת. הפעילות תכלול מסלול הרפתקאות בתערוכות המוצגות במוזיאון, המצאת משחקים, יצירת  דגל משפחתי וסדנאות אמנות מיוחדות. היוזמה לפרויקט החלה במטרה לייצר חוויה משפחתית וקהילתית משותפת, על רקע מחקרים בארץ ובעולם המצביעים על מיעוט הזמן שהורים מבלים עם ילדיהם. מטרה נוספת, היא להנגיש את האמנות לכל אחד במרחב הציבורי ולאפשר לציבור הרחב ליהנות מאמנות שמגיעה לכולם.

האוטובוס יפעל החל מ- 5/7/2017 כמיצג אמנות קבוע של המוזיאון וייתן שירותי הסעה ייחודיים לפעילות האמנותית – "המרוץ למוזיאון" ממוקדי איסוף מרכזיים בשכונות ברחבי העיר פתח-תקוה למוזיאון פתח-תקוה לאמנות ובחזרה - במחיר סמלי של 5 ש"ח. בהמשך, תורחב הפעילות לאיסוף משכונות בכל רחבי הארץ למוזיאון פתח תקוה.

לטובת הפרויקט, ובהזמנה מיוחדת של מוזיאון פתח תקוה לאמנות יצר האמן צ'רלס אייברי אוטובוס אמנות מיוחד, שהמעטפת שלו מהווה  יצירת אמנות ניידת להסעת  משפחות למוזיאון.

העיצוב הייחודי של האוטובוס נשען על עבודתו של אייברי, "אונומטופיאה", ומושתת על דגם גיאומטרי של נקודות בצבע כחול אולטרה-מרין ומראות על רקע לבן, שיעטוף ויכסה את האוטובוס כולו כמראה מנצנצת בתנועה. הדגם הוא המשך ישיר של רישומים ואובייקטים של אייברי, שמספקים לצופים רמזים לצייד דמיוני המשוטט בעולם מיתולוגי – עולם של חלומות, אינטואיציה ודמיון ששואב השראה מחיי היום יום לצד אלמנטים מהביוגרפיה האישית של האמן, שבו נשזרות התייחסויות לתולדות האמנות ולסיפורים מיתולוגיים.

לצורך הפרויקט אייברי יצר סיפור המשך לעבודותיו הקודמות - בו הצייד מתחיל את מסעו באי הדמיוני, ממשיך אותו על האוטובוס הילדים ומשפחותיהם ומסיים את המסע במוזיאון פתח תקוה לאמנות.

דרורית גור-אריה, המנהלת והאוצרת של מוזיאון פתח-תקוה לאמנות אמרה כי "יוזמת ה- ArtBus בניצוחו של האמן הבריטי צ'רלס אייברי מביאה איתה רוח רעננה לעיר, ולנוף האמנות בישראל. אני מאמינה כי הפעילות הייחודית שמחברת דרך מסע מופלא בין ההורים לילדים תעורר הדים ותביא קהלים חדשים למוזיאון".

ראש עיריית פתח-תקוה, איציק ברוורמן אמר בנושא: "אנו שמחים להביא לעיר ולמדינת ישראל את אחד מהפרויקטים האמנותיים המסקרנים שהגיעו לכאן שמחבר את הילדים וההורים לפעילות משמעותית, ערכית וחינוכית במוזיאון פתח-תקוה לאמנות, מהמובילים בארץ. בנוסף, זו הזדמנות עבורנו לארח בעיר את אחד מהאמנים הבריטים המובילים בתחומם ולהכניס למרחב הציבורי את האמנות היצירתית והמרתקת שלו."

איתי שונשיין, סגן ראש העיר וראש מנהל התרבות: "השקת פרויקט הArtBus בשיתוף פעולה עם מתנסים ברחבי העיר הוא ביטוי לחזון שהוגדר בתחילת כהונתי על הנגשת התרבות בעיר לכלל האוכלוסיות והגילאים. אנו נמשיך לפעול להרחבת שיתופי הפעולה עם גורמים בינלאומיים ומקומיים לצורך הטמעת תפיסות אלה לגבי תחום התרבות בעיר".

פרויקט זה התאפשר תודות לתמיכתם הנדיבה של קרן Outset לאמנות עכשווית, BFAMI ותרומת תושב חוץ באמצעות חשבון נאמנות אצל עו"ד אהרון שפרבר.

(התמונות באדיבות לשכת דובר העירייה)

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק פ"ת נטו

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...