אהבה מסוכנת

29/05/2014 | גיל נוילנדר
חדשות

רותי חשבה שהיא סוף סוף מצאה את אהבת חייה, אך ערנות של חברה טובה הצילה אותה - ובגדול.

לאחר שנים של התכתבויות, דייטים והכרויות, רותי חשבה שסוף סוף מצאה את הגבר של חייה. אמיר היה מושלם מבחינתה; הוא היה בגיל המתאים, על פי התמונה ששלח לה הוא נראה טוב למדי ואפילו היה להם טעם דומה במוזיקה.

הם הכירו באחד מאתרי ההיכרויות הגדולים והמוכרים והתכתבו כבר קרוב לחצי שנה, כמעט מדי יום. היא פחדה לשאול מתי יעשו את הצעד הבא וייפגשו, אבכל שכבר אזרה אומץ ושאלה הוא ענה לה שהוא מתאושש מפרידה טראומטית וזה עדיין קשה לו.

יום אחד, פתחה רותי את תיבת המסרים הנכנסים שלה באותו אתר היכרויות והופתעה לגלות שם הודעה לא שגרתית מאמיר. "הי רותי, זה אני" הוא כתב. "נכון שסיפרתי לך שאני טס לחו"ל מהעבודה? אז אתמול, שהייתי בדרכי למלון התנפלו עליי שני שודדים וגנבו לי את הארנק, הטלפון ואת הדרכון. אני תקוע ללא כסף וחייב עזרה כדי לחזור לארץ", ויחד עם זה צרף הוראות איך היא תוכל להעביר את הכסף.

רותי מייד נלחצה וחשבה איך היא מייד מארגנת את הכסף ושולחת אותו לאמיר. כמו תמיד ברגעי לחץ היא התקשרה לנועה, חברה שלה עוד מהיסודי, שיודעת איך רותי כבר מייחלת ליום שתפגוש את אמיר פנים אל פנים.

"הוא עובד עליך" אמרה לה נועה. רותי הייתה מופתעת מהתגובה והביטחון שהפגינה נועה. "קראתי על זה פעם, הם מדברים איתך חצי שנה כדי לרכוש את אמונך ואחר כך מגיעה איזו בקשה מוזרה. תחשבי על זה, אם הוא באמת היה נתקע בחו"ל בלי כסף הוא לא היה מתקשר לקרוב משפחה שלו? למה אלייך? אפילו לא נפגשתם".

אבל רותי עדיין לא השתכנעה. זה לא יכול להיות, בשיחות שלהם הוא היה תמיד כזה עדין ונחמד. האם היא הייתה כל כך תמימה? ואז הבזיק במוחה רעיון, היא ניגשה אל המחשב והשתמשה במנוע החיפוש של גוגל כדי לנסות ולאתר את תמונתו של אמיר במקומות נוספים. תוצאות החיפוש  הדהימו אותה – הן הראו שאותה תמונה בדיוק הייתה בשימוש בחמישה אתרי היכרויות שונים וכל פעם בשם אחר. אז היא כבר הבינה סופית שהיא נפלה בפח של רמאי.

הישארו בטוחים באתרי ההיכרויות

הנוכלים באתרי ההיכרויות מנסים לרכוש את אמונכם בכך שהם ינסו לנהל אתכם מערכת יחסים ארוכת טווח – אבל מקוונת בלבד. במהלך מערכת יחסים ארוכה כזו אתם עלולים למסור יותר מידע ממה שרציתם, לכן שימו לב לפרטים האישיים שאתם נותנים, במיוחד אל תמסרו את כתובת המגורים שלכם. ומצד שני היזהרו מפתיחות רבה מדיי מהצד השני – זו עלולה להיות טכניקה שבעזרתה הם מבקשים להוציא מכם עוד מידע.

עצה נוספת היא לנסות ולהצליב מידע ממקורות נוספים כמו רשתות חברתיות ומנועי החיפוש. במקרה של רותי, היא גילתה שאותו אמיר הוא מתחזה לאחר שחיפשה את התמונה אותה הוא שלח לה בגוגל, וגילתה את אותה התמונה בדיוק באתרי הכרויות אחרים.

חשוב מאוד להיות סבלניים באתרי הכרויות. אם קיבלתם הודעות מלאות הצהרות אהבה מאדם שאינכם מכירים ועוד לפני שדיברתם התחילו לחשוד, ולעולם אל תקבלו מהם כל מיני קבצים חשודים.

אבל כמו במקרה של רותי, הקש האחרון הוא בקשה לכסף. לעולם אל תקנו את הסיפור הזה של "נתקעתי בחו"ל בלי כסף". אם קיבלתם כזו הודעה הסיכוי שמדובר בהונאה הוא לא 99.9% אלא 100%, ויותר אנשים נופלים בפח הזה מדי חודש ממה שהייתם יכולים לשער.

הסיפור מבוסס על מקרה אמיתי – השמות והמקומות האמיתיים שונו.

גיל נוילנדר - מנכ"ל ESET ישראל

ESETאודות

חברת ESET הינה ספקית בינלאומית של תוכנת האנטי וירוס NOD32 וחבילת האבטחה ESET Smart Security לארגונים בגדלים שונים וצרכנים פרטיים. החברה מיוצגת ברחבי העולם כולו ביותר מ-180 מדינות וסניפיה המרכזיים ממוקמים היום באנגליה, ארגנטינה, סלובקיה וכמובן ארצות הברית. בישראל, מיוצגת ESET באופן בלעדי על ידי חברת קומסקיור, המפעילה בארץ מרכז פתרונות ותמיכה טכניים בשפה העברית.

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...