אברהם גרנט - מכאן הכל התחיל

08/11/2014 | ניסים קלדרון
חדשות

הידיעה החמה של השבוע: "אברהם גרנט כבר לא מועמד לאמן את כל המועדונים הגדולים בעולם. אברהם גרנט שנולד בתאריך 6.2.1955 מונה בגיל 59 למאמן נבחרת הכוכבים של גאנה".

גרנט, שאת ילדותו העביר על מגרש המשחקים בבית הספר פיק"א בפ"ת, הסמוך לביתו ברחוב אלוף שדה - פינת רחוב בילו, לא היה מעולם כדורגלן מקצועי. הוא החל במזל המלווה אותו שנים רבות, בקריירת האימון בשנת 1973, כשעמד על גדר מגרש הכדורגל של הפועל פתח-תקוה ברחוב אברבנאל (הידוע כמגרש האליפויות) וצפה באימון שנערך במקום. כאשר חלק מסגל האימון גויס למילואים עקב מלחמת יום הכיפורים, גרנט למזלו היה במקום הנכון ובזמן הנכון. כתוצאה מחוסר מאמנים הזמין אותו הכדורגלן ומאמן העבר אלקנה שמן (הידוע כשבוי מחטיפת מטוס אל על לאלג'יר) לעזור לו להעביר את האימון בבית הספר לכדורגל. אט אט השתלב גרנט במערכת והתקדם עד שקיבל לאמן את קבוצת הנוער שבהדרכתו זכתה לראשונה בתולדותיה באליפות הליגה בשנת 1978, זכייה שנחשבה להישג גדול.

מכאן הכל החל - גרנט כמאמן נערים

ב-1986 התמנה גרנט במפתיע על ידי חיים צימר למאמן קבוצת הבוגרים של הפועל פ"ת, כשהחליף את גיורא שפיגל שהעלה את הקבוצה ליגה שנתיים קודם לכן. גרנט העלה לקבוצה הבוגרת שחקנים צעירים רבים מקבוצת הנוער, ביניהם בני קוזושווילי, אלון חזן, מני בסון, דני ניראון וגבע מרכוס, וכן השוער בן ה-18 מהפועל אילת רפי כהן. מדיניות זו הולידה את הביטוי "תינוקות גרנט"‏ והחלה את מסורת טיפוח הצעירים שהמועדון ידוע בה מאז. רובם הפכו לימים לסמלים של הקבוצה. הקבוצה הציגה כדורגל התקפי ותוסס והייתה היריבה העיקרית של מכבי חיפה ושלמה שרף בצמרת הגבוהה של הליגה. עם הקבוצה הבוגרת סיים גרנט בשלוש עונות במקום השני בליגה וזכה בשני גביעי טוטו.

נערי הפועל פ"ת עם המאמן והנער גרנט

גרנט זכור בקבוצה כמי שבנה אותה מחדש מן היסודות, שיקם את תדמיתה והחזיר אותה לצמרת הכדורגל הישראלי לאחר תקופה של כ-25 שנה. בעונתו האחרונה בפתח-תקוה, 1990/1991, היה גרנט קרוב מאוד לזכות באליפות ובגביע, אותם הפסיד למכבי חיפה בתוך פרק זמן של שלושה ימים, עקב שערוריית שיפוט שרשומה בספרי ההיסטוריה של הכדורגל הישראלי כ"שוד הדאבל הגדול". רק בעונה שלאחר מכן נקצרו פירות עבודתו של גרנט באופן רשמי, אז זכתה הקבוצה בהדרכתו של זאב זלצר בגביע המדינה השני שלה והפכה לנציגתה הראשונה של ישראל בגביע אירופה למחזיקות גביע, כשהיא מנצחת בגמר את מכבי תל אביב של גרנט ועמנואל "מליקו" אופיר ז"ל 3:1.

מאז זרמו מים רבים בירקון, גרנט ה"דיפלומט" והמקושר החל לאמן קבוצות צמרת בחו"ל (לא בחולון). בשיאו הגיע לגמר גביע אירופה לאלופות כמאמן קבוצת צ'לסי הלונדונית, שנוצחה לאחר קרב בעיטות מ-11 מטר נגד מנצ'סטר יונייטד, בגמר שנערך במוסקבה. את ה"עצבים" מאותו הפסד, הוציא גרנט בביקוריו בפ"ת - במשחקי ימי שישי עם החברים במגרש בקיבוץ "עינת". מערכת "פ"ת נטו" מאחלת לאברהם גרנט הצלחה בגאנה וממליצה לו לשמור על עצמו מפני מחלת האבולה, בה נגועה יבשת אפריקה, ובביקור הבא בישראל לעבור את הבדיקות המחייבות כבר בשדה התעופה בן גוריון.

(התמונות באדיבות המוזיאון של ניסים קלדרון)

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...