אביב הגיע - פסח בא

01/04/2015 | ניסים קלדרון
חדשות

פתח תקווה יחד עם בני ישראל ששבו מגלות לארץ ישראל מסיימים בשעות אלה את ההכנות האחרונות לקבלת חג החרות העומד בפתח. כמידי שנה וכמסורת של אלפי שנים, מצחצחים את הדירה ונפטרים מ"אוסף" חפצים מיותרים שהצטברו משך השנה בפינות מסתור בחדרי הבית. את החפצים, ביניהם רהיטים, דברי הלבשה ולצערי גם ספרים ואלבומים, מוציאים לעבר מדרכות העיר, שם חוגגים נהגי "האלטע זאכן" המקדימים את נהגי מחלקת התברואה ומעמיסים את האוספים הישנים שהושלכו לרחובות, משפצים אותם ומוכרים את האוסף הנדיר שאגרו, כיד שנייה וכרהיטים עתיקים בשווקי הכפרים הערבים הסובבים את מחוז השרון, ובשוק הפשפשים ביפו.

שמעתי בעבר מחבר שנדהם לראות אצל חברו חובב העתיקות בסלון ביתו ריהוט ישן של פינת אוכל, אותו השליך לרחוב לקראת חג הפסח, ולדבריו נמכר לו במחיר גבוה בשוק "ג'לג'וליה". הדירה מצוחצחת? הקניות וההכנות לקבלת המשפחה מדירים שינה מעיני המארחים שהתנדבו בשמחה לבשר: "הפעם אתם עושים את ליל הסדר אצלנו" (ללא התנגדות מצד אף אחד מהאורחים העושים לפעמים דרך ארוכה כדי לחגוג את החג כהלכתו). הלכה מסורתית, המסמלת את שחרור עם ישראל מעבדות של מאות שנים לחרות ועם חופשי בארץ ישראל.

פסח כהלכתו במשפחת פישר

היו גם ימים אחרים, ימים שהפרוטה לא הייתה בכיסי התושבים. הרהיטים ודברי ההלבשה היו עוברים מאבא לילד ומשם לנכד. ימים שבהם את קצוות הנעליים היו חותכים כדי שהנעל לא תלחץ לנער המתבגר. הרהיטים הוחלפו פעם בדור. אלו היו ימים, שלפי המנהג מתוך שולחן ערוך הידוע כ- "קמחא דפסחא", בפתח תקווה הייתה נערכת ליד בית הכנסת הגדול ברחוב חובבי ציון (מול חנות החשמל של "אוקון" וחנות האופנה של "ציגלר") מגבית עבור קניית חיטה להכנת מצות למשפחות העניות בקהילה.

קמחא דפסחא בפתח-תקוה

מנהג "קמחא דפסחא" השתכלל משך הדורות, והגיע השנה לשיאו. אלפי בני נוער החליפו את חובשי המגבעת ולובשי השטריימל, ובפעולות התנדבות ראויות לציון החלו להתרים בכול "כול-בו" ו"סופרמרקט" ברחבי העיר, בדאגה ל "עניי עירך קודמים". כאשר הגדילו לעשות חברי "החוג הכחול ע"ש שלומי וורצל ז"ל", שהמשיכו גם השנה להתרים ולהעניק באהבה שי מכובד לילדי הפועל פ"ת, כדי שיחגגו את החג בשמחה רבה עם משפחתם. עכשיו כל שנותר לנו זה לפתוח את הדלת ולהמתין בסבלנות לבואו של אליהו הנביא. אולי הוא יקדים את בואו של המשיח ויעזור לנו לסיים את ההכנות האחרונות לכניסת החג. 

צוות "פ"ת נטו" מאחל לכם חג חרות כשר ושמח. אמן ואמן!

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...