אבטחה מפני האקרים - האם אתם מעודכנים?

13/05/2015 | גיל נוילנדר
חדשות

האקרים יכולים בקלות לעקוף את מנגנוני האבטחה שלכם דרך תוכנות לא מעודכנות שמותקנות על המחשב שלכם. מה צריך לעדכן ואיך תעשו את זה בצורה פשוטה ומהירה?

כל רשימת המלצות לגלישה בטוחה ברשת כוללת את אותם הסעיפים שמזהירים את הגולשים להימנע מהתקנת תוכנות מפוקפקות, לעולם לא לפתוח קבצים מצורפים משולחים אנונימיים או ללחוץ על קישורים המבטיחים הבטחות דמיוניות. אך אותן רשימות של המלצות כוללות המלצה נוספת – ולא פחות חשובה – זו הממליצה לגולשים לעדכן את התוכנות שמותקנות להם על המחשב.

אל תטעו לחשוב שבגלל שהתוכנה שלכם מגיעה מחברה אמינה ובעלת מוניטין בינלאומי, לא יכולות להתגלות בה פרצות אבטחה. למעשה, פרצות אבטחה בתוכנות כמו מערכות ההפעלה של מיקרוסופט ואפל, דפדפן הכרום של גוגל ועוד הן לא דבר נדיר כלל, ודווקא התוכנות של החברות הגדולות הן אלו שמנוצלות לעיתים קרובות ביותר על ידי פושעי הרשת.

עוד דבר אחד חשוב – עדכון תוכנות זה דבר פשוט למדי שכל אחד יכול, וצריך, להיות מסוגל לעשות. במדריך הזה ננסה לרכז את התוכנות החשובות והקריטיות ביותר לעדכון, ונתחיל בחלק החשוב ביותר – מערכת ההפעלה שלכם:

מערכת ההפעלה

התוכנה הראשונה שעליכם לעדכן, או לוודא שהיא מעודכנת, היא מערכת ההפעלה שלכם. פרצות במערכת ההפעלה יכולות לאפשר להאקרים לעשות עם המחשב שלכם יכולות לאפשר להאקרים להשתלט על המחשב שלכם מרחוק ולעשות בו, כמעט, כל מה שהם רוצים. ראוי לציין שמשתמשים שאינם טורחים לעדכן את מערכת ההפעלה שלהם, או שמשתמשים בגרסה פרוצה שאינה מקבלת עדכונים, חשופים לאיומים שעלולים לחדור למחשב שלהם דרך פרצות אבטחה ידועות שכבר פורסם עבורם עדכון.

מומלץ להשתמש בגרסה חוקית ועדכנית של מערכת הפעלה. ב"חוקית" הכוונה למערכת הפעלה שרכשתם עבורה רישיון, וב"עדכנית" הכוונה למערכת הפעלה שעדיין מקבלת עדכונים. למשל, בשנה שעבר הפסיקה מיקרוסופט את התמיכה במערכת ההפעלה XP, כך שאם אתם עדיין משתמשים בה, אתם עלולים להיות חשופים לפרצות אבטחה.

בנוסף, לאחר שווידאתם שמערכת ההפעלה שלכם היא חוקית ועדכנית,  מומלץ להגדיר ביצוע עדכונים באופן אוטומטי על מנת לוודא שלא תשכחו או תפספסו אף עדכון. אופן הגדרת העדכון האוטומטי משתנה בין החברה המפתחת את מערכת ההפעלה (מיקרוסופט/ אפל) ולפעמים גם בין גרסה לגרסה (חלונות 7 או 8 של מיקרוסופט או מווריקס, יוסמיטי וכו' של אפל).

אם אתם בעלי מערכת ההפעלה חלונות של מיקרוסופט לחצו כאן, ואם אתם ממעריצי אפל לחצו כאן.

ג'אווה

תוכנה נוספת שחשוב מאוד לעדכן היא תוכנת הג'אווה. תוכנת הג'אווה בדרך כלל מגיעה מותקנת מראש על המחשב. רוב הפעולה שלה נעשית ברקע וללא התערבות המשתמש – כך שרוב הסיכויים שהיא מותקנת גם על המחשב שלכם.

בקצרה, ג'אווה היא שפת תכנות המאפשרת למפתחים ומתכנתים ליצור תוכנות מחשב ואפליקציות בצורה כזו שהם יפעלו על כל סוג של מערכת הפעלה. השימוש בג'אווה הוא נרחב ביותר והרבה מאוד תוכנות, אפליקציות ואתרים צריכים שתתוקן על המחשב שלכם תוכנת ג'אווה על מנת לפעול, או להציג תוכן, כראוי.

העובדה שתוכנת הג'אווה מותקנת כמעט על כל המחשבים בעולם, בתוספת היסטוריה בעייתית של פרצות אבטחה, הפכו את תוכנת הג'אווה לפופולארית למדי בקרב פושעי הסייבר. אבל החדשות הטובות הן שניתן להימנע ממתקפות סייבר שמנצלות פרצות בג'אווה די בקלות על ידי שימוש במדריך המעודכן שלנו להימנעות מפרצות ג'אווה.

דפדפנים

דפדפני אינטרנט – כמו כרום, פיירפוקס, אקספלורר וכו' – גם עלולים לשמש האקרים כדי לפרוץ לכם למחשב. לרוב, ברירת המחדל של הדפדפנים המודרניים היא לבצע את העדכונים אוטומטית, אך עלול להיווצר מצב עם מחשבים שאינם מחוברים תמיד לאינטרנט או בדפדפנים שמותקנים לכם על המחשב שבהם אתם משתמשים לעיתים רחוקות בלבד, שהדפדפן לא יהיה מעודכן.

כרום

הדפדפן הפופולארי ביותר בעולם הוא הדפדפן כרום של גוגל, לכן הוא גם מושך אליו הכי הרבה התקפות סייבר. דפדפן כרום מתעדכן אוטומטית כל פעם שאתם מפעילים אותו. תוכלו לוודא שהוא מעודכן על ידי כניסה למסך ה"אודות גוגל כרום". כדי לעשות זאת פתחו את דפדפן הכרום שלכם, לחצו על סימן התפריט בפינה הימנית העליונה ואז לחצו על About Google Chrome. אם מסיבה כלשהי הדפדפן שלכם לא מעודכן, אתם תתבקשו לבצע עדכון בו במקום.

פיירפוקס

עוד דפדפן פופולארי בישראל הוא הדפדפן פיירפוקס. גם בפיירפוקס הגדרות ברירת המחדל מאפשרות התקנת עדכונים אוטומטית, אך בניגוד לכרום כאן ניתן לשנות את זה. כדי לוודא שאתם מקבלים עדכונים אוטומטית כנסו לתפריט ההגדרות של הדפדפן, ובתפריט שיפתח כנסו ל"אפשרויות" (Options). לאחר מכן יפתח לכם חלון ההגדרות של הדפדפן, שם אתם צריכים לנווט ללשונית ההגדרות המתקדמות ומתחתיה ללשונית העדכונים. לנוחיותכם, הכנו לכם צילומי מסך להמחשה:

אינטרנט אקספלורר

למרות שרבים נוטים לזלזל ביכולותיו של דפדפן האינטרנט של מיקרוסופט, אקספלורר הוא עדיין אחד מדפדפני האינטרנט הנפוצים ביותר. גם דפדפן זה מתעדכן אוטומטית וכדי לוודא את זה כנסו לעמוד ההגדרות על ידי לחיצה על אייקון גלגל השיניים בפינה הימנית העליונה של המסך, ולאחר מכן כנסו לעמוד האודות על ידי לחיצה על האופציה About Internet Explorer בתפריט שייפתח.

עדכוני אדובי

אדובי היא חברת תוכנה אמריקאית שבין היתר מפתחת גם תוכנות לקריאת מסמכי PDF ותוכנות פלאש. אם אחת מהתוכנות של אדובי מותקנת לכם על המחשב (לרוב הגולשים מותקנת התוכנה Adobe Reader החינמית לקריאת מסמכים) אתם תקבלו התראה לעדכון התוכנה. מומלץ לא להתעלם מהתראות אלו ולבצע את העדכון.

שימו לב, בעת התקנת העדכונים של חלק מהתוכנות של אדובי, ממליצים לכם להתקין כל מיני תוכנות נוספות או סרגלי כלים כאלה ואחרים. בעת התקנת העדכונים יש לוודא שאין תיבות סימון מסומנות מראש עם כל מיני מוצרים שאינכם רוצים או צריכים.

אנטי וירוס

עדכוני תוכנת האנטי וירוס שלכם כוללים עדכוני חתימות וכן עדכוני מוצר שמשפרים אותו או מתקנים באגים שנמצאו. למרות שלא מדובר בפרצת אבטחה כמו עם שאר המוצרים שעליהם דיברנו במאמר זה, תוכנת אנטי וירוס לא מעודכנת עלולה לחשוף אתכם לאיומים מיותרים.

בין אם אתם משתמשים ב ESET או לא, תוכנת האנטי וירוס שלכם מתעדכנת אוטומטית כל עוד הרישיון שלכם בתוקף, אך אם מסיבה כלשהי המחשב שלכם לא היה מחובר לאינטרנט תקופה ארוכה, ייתכן שהאנטי וירוס שלכם לא יהיה מעודכן למרות שהרישיון שלכם עדיין בתוקף. כדי לבדוק זאת פתחו את תוכנת האנטי וירוס ובחרו בלשונית ה Update. לאחר מכן לחצו על כפתור ה Update Now על מנת לוודא שאתם מעודכנים.

תוכנות נוספות

למעשה כל תוכנה שמותקנת לכם על המחשב עלולה לכלול פרצה כלשהי, שתאפשר להאקרים לפרוץ לכם למחשב. האקרים מכוונים את ההתקפות שלהם על מסות גדולות של מחשבים ולא על מחשבים בודדים ולכן, ככל שהתוכנה תהיה יותר פופולארית ובעלת תפוצה גדולה יותר, כך יש סיכוי גדול יותר שהאקרים ינסו לפרוץ דרכה למחשב שלכם.

ליתר בטחון מומלץ לעבור על התוכנות שמותקנות לכם על המחשב ולסנן תוכנות שאינן בשימוש - זה גם יפנה קצת מקום בזיכרון המחשב וגם ימנע פרצת אבטחה פוטנציאלית. לאחר מכן עברו על התוכנות שהחלטתם להשאיר ובדקו אם קיימים עדכוני תוכנה שניתן להתקין או שדרגו לגרסה חדשה יותר, אם קיימת.

 

אודות ESET

חברתESET  היא חלוצת האנטי וירוס וחברת אבטחת המידע החמישית בגודלה בעולם ובעלת קצב הגדילה המהיר ביותר (Gartner). פתרונות האנטי וירוס שלנו מגנים על יותר מ 100 מיליון משתמשים ביותר מ 200 מדינות – מלקוחות פרטיים ועד ארגוני ענק - מפני האקרים, איומי סייבר והתקפות אינטרנט. המוצרים שלנו מאופיינים ביכולות זיהוי לפי דפוסי התנהגות וביעילות חסרת תקדים בצריכת משאבי המחשב, יחד עם שירות תמיכה מקצועי ויעיל בעברית.

למאמרים נוספים בנושא אבטחה, מחשבים ואינטרנט

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...