תרפיה באומנות ככלי טיפולי המיושם במוסד אילנית פרדס חנה

01/01/2018
בריאות ובטיחות


האמנות האנושית הופיעה מוקדם מאוד בשלבי ההתפתחות החברתית והאישיותית – ציורים שונים במערות שנמצאו מהתקופה הפרה-היסטורית מעידה על כך שביטוי עצמי באלמנטים יצירתיים היוו מאז ומתמיד צורך קיומי שלנו. לא פלא, אם כן, שכיום האמנות יכולה להפוך לחלון לנפש האדם, ובעיקר כאשר מדובר באדם פגוע נפש. כיום יש מגמה מובהקת לשיקום באמצעים מגוונים שמטרתם לשפר את היכולות הרגשיות והתקשורתיות של המטופלים, לסייע להתמודד עם טראומות שונות ולעזור להתגבר על קשיים שונים.

הדרכים השונות שבהן ריפוי באמנות מסייע לפגועי נפש

ריפוי באמנות נעשה באמצעיים חזותיים שונים – פלסטלינה, צבעים, צילום, פיסול, מוזיקה או שירה. למעשה, אחד הגורמים החשובים בריפוי באמנות זה שמירה על ראש פתוח בכל הקשור לבחירה של המטופל עצמו. המטרה של הטיפול היא לתת לאדם ביטוי עצמי דרך היצירה, עד כמה שהוא מסוגל לעסוק בה. בחירה בצבעים מסוימים, התנועות שבעזרתן הצבעים נמרחים, התגובות של המטופל – כל אלה מהווים חלק בלתי נפרד מתהליך ההתמודדות עם קשיים נפשיים, שחרור רגשות עצורים ויצירת חוויות חיוביות ומפרות ונעשה בהם שימוש מושכל במסגרת ארגז הכלים הטיפולי של מוסד אילנית פרדס חנה.

שילוב של תרפיה באמנות עם הליכים טיפוליים נוספים

תרפיה באמנות מהווה חלק אינטגרלי ממגוון רחב של שיטות טיפוליות שמטרתן לשפר את התפקוד של פגועי נפש. במוסד אילנית פועלים באופן הוליסטי ומעניקים את המכלול הרחב של טיפולים, יחס אישי לכל מטופל ומטופל. הצוות יוצא מנקודת הנחה שלכל אדם יש משהו שעושה לו טוב ומשהו שהוא יכול לעשות על מנת למצוא את מקומו בחברה. תרפיה באמנות מהווה חלק מהניסיונות לשפר את התחושה של המטופלים, לפתור טראומות, לשפר יכולות תקשורתיות וגם לחשוף את הכישורים הקיימים באדם, כגון קואורדינציה טובה, הבדלה בין צבעים וצורות וכו'. כל יכולת שכזו יכולה לסייע לאדם. חיזוק של כישורים אלה יכול לפצות על בעיות רבות וליצור אפשרות להתקיים כחלק מהקהילה.

השיפור האפשרי במצבם של פגועי נפש לאור מכלול הטיפולים הכללי

מלבד הטיפול באמנות, קיימות שיטות נוספות שמטרתן לאזן את המטופלים, להביא אותם למצב שבו הם מרגישים נינוחים עם עצמם והסביבה. התאמה של מכלול הטיפולים המתאים זו משימה לא פשוטה שדורשת יחס אישי ביותר לכל אדם, אך התוצאות בדרך כלל חיוביות ביותר, וזו הסיבה לכך שבעשורים האחרונים נעשה יותר ויותר על מנת להעביר את המטופלים מהמחלקות הסגורות למוסדות פתוחים ומבינים יותר, שם נותנים למטופלים את האפשרות להשתפר ולתפקד בצורה המיטבית ביותר עבורם. בין הטיפולים הנפוצים: טיפול בתנועה, ריפוי בעיסוק, תרפיה בעזרת בעלי חיים, טיפול במוזיקה ועוד. במוסד אילנית מועסקים מומחים בכל סוגי טיפולים אלה, במטרה להעניק את המכלול המלא ביותר לכל מטופל ומטופל.

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...