עיצוב תעשייתי - כשפנטזיה ומציאות נפגשים

27/11/2016
איכות חיים

אם תביטו לרגע סביבכם תגלו לא מעט מהעולם המופלא והאינסופי של תחום העיצוב התעשייתי. הרי מאחורי כל פריט או חפץ שבו אנו משתמשים עומד תכנון דקדקני שכולל תהליכי עיצוב תעשייתי מעמיקים. מדובר בתחום ייחודי הכולל שילוב הרמוני ובלתי פוסק בין הטכני לרוחני ובין האנליטי ליצירתי, כל זאת על מנת ליצור עבורנו את המוצרים הטובים ביותר. אז בואו נכיר את התחום הזה קצת יותר לעומק.

אז מה זה בדיוק עיצוב תעשייתי?

תחום העיצוב התעשייתי, בגרסאות כאלו ואחרות, מוכר משלהי המאה ה-19 והצליח להביא לעולם ולחיי היום יום של כולנו מיליוני מוצרים שהחיים לא היו נראים אותו הדבר בלעדיהם. הוא נמצא בצעצועי הלגו הפשוטים מצד אחד, ומצד שני – בתעשיות הרכב והטכנולוגיה הדיגיטאלית המתקדמת. למעשה, ניתן להגדיר עיצוב תעשייתי כתחום עיסוק מקצועי אשר בליבו מוצרים שונים המיוצרים ומשווקים באופן סדרתי (כלומר, לתעשייה, לכלל, ולא לאנשים בודדים). כאמור, אחד המרכיבים הייחודיים לתחום זה טמון בתהליך הסבוך הנרקם החל מהעלאת הרעיון הראשונית ועד לייצור המוצר הסופי. תהליך זה כולל מחקר מקיף, פיתוח ותכנון, אפיון צורני, בקרת ייצור, חדשנות רעיונית, תהליכי שיווק ומכירה, חשיבה קונספטואלית ועוד. במרבית המקרים, אורך התהליך שנים ארוכות עד ליצירת המוצר המוגמר.

 

עיצוב תעשייתי – עיצוב מוצר: מה ההבדל בעצם?!

רבים נוטים להתבלבל בין שני המושגים, המציינים אומנם תהליכים דומים ואף משיקים, אך עדיין קיימים ביניהם הבדלים בולטים. בעוד עיצוב תעשייתי מתייחס לתהליך הכולל של יצירת מוצר חדש מאין, כולל כלל האלמנטים הכרוכים בכך עד להפצתו לציבור או לתעשייה, הרי שעיצוב מוצר מתייחס אך ורק לפן העיצובי גרידא של המוצר, דהיינו למראהו. השיקולים במהלך התהליכים שונים לחלוטין, הכספים המושקעים מנותבים אחרת בכל אחד מן התהליכים ודרכי החשיבה אחרות. במילים האחרות, עיצוב מוצר הוא החלק החיצוני, הפיסי, מתוך תהליך הייצור המתקיים בעיצוב תעשייתי ואשר כולל אספקטים רבים נוספים.

עיצוב תעשייתי – תחום החולש על עולמות רבים

קשה להצביע על תחום אחד בו תהליכי העיצוב התעשייתי לא חוללו שינוי של ממש, אך מספר "עולמות" עברו מהפכה של 180 מעלות בזכות ההתפתחות המהירה והתמידית של התחום. די אם נזכיר את התעשייה הביטחונית אשר בזכות תהליכי עיצוב תעשייתי מתקדמים ביותר, מעניקה בימינו הגנה טובה יותר לחיילנו (אפודי מגן קרמיים, קסדות מתקדמות), מודיעין נרחב ואפקטיבי (מכשירי מיפוי מתקדמים, כלי טיס בלתי מאוישים) ויכולת התמצאות ולחימה מעולים בתנאים משתנים (מצלמות ראש, אמצעי לראיית לילה מתקדמים); או תחום הנגישות לבעלי צרכים מיוחדים, שפתח עולמות רבים שהיו סגורים בפני אוכלוסייה זו במשך שנים (אמצעי הליכה וכיסאות גלגלים מתקדמים, אמצעים טכנולוגיים ליצירת תקשורת עם אנשים משותקים וכו'); כל נושא התקשורת והטכנולוגיה, שאין צורך להרחיב במילים בכדי להבין את ההבדלים התהומיים שנוצרו בעקבות התקדמות העיצוב התעשייתי בתחום; ובשלל תחומים נוספים בחיי היום יום שלנו, החל מפנאי והנאה, דרך תעסוקה ופרנסה ועד בריאות ואריכות ימים. 

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...