עזרה לבני נוער עם קושי נפשי בפתח תקווה

07/03/2018
חדשות


לראשונה בארץ, החברה הארצית למתנ"סים בשיתוף עם משרד הבריאות מובילים תכנית חדשה של 'עמיתים לנוער' ונותנים מענה לבני נוער היוצאים ממוסדות ומתהליך רפואי נפשי, כדי לשנות את מצבם.

לא פשוט להיות בגיל ההתבגרות. זה עוד פחות פשוט להיות בן נוער עם קושי נפשי. על אף שמעל 10% מבני הנוער בישראל מתמודדים עם קשיים נפשיים, המענים השיקומיים לקבוצת גיל זו אינם מוסדרים בחוק. זאת ועוד, עד לא מזמן לא היה בנמצא מערך שיקומי שנתן מענה להשתלבות חברתית בקהילה הכה חשובה עבור קבוצת גיל זו. התוצאה עבור מתבגרים עם מגבלה נפשית: בידוד חברתי והחרפת הקושי.

החזון של תכנית "עמיתים לנוער" הוא לאפשר לבני נוער בגילאים 12-18 (כיתות ז'-יב') שחוו משבר נפשי או מתמודדים עם קושי נפשי, לחזור להיות חלק מחברת בני גילם ולהרגיש שייכים ואהובים במקום בו הם חיים.

רשת המרכזים הקהילתיים פתח תקוה חרטה על דגלה להיות ספינת הדגל עבור התוכנית החדשה שתופעל לראשונה בארץ באמצעותה. התוכנית מתמקדת בבניית רשת חברתית וחיזוק מיומנויות חברתיות, לצד השתלבות בקהילה והתמודדות עם הסטיגמה תוך בניית מענה אישי לכל נער/ה.

התוכנית פועלת מתוך המרכזים הקהילתיים ומאפשרת השתלבות בפעילות פנאי וחברה משמעותית בחוגים ופעילויות חברתיות כגון: תנועת נוער ובפעילות קהילתית, התנדבות ועוד.

החלמה ממחלה נפשית היא אפשרית כאשר גם האדם וגם הקהילה יהיו שותפים לתהליך ההתמודדות הנפשית. ברשת מרכזים קהילתיים פתח תקוה מאמינים שלכל אדם יש את הזכות לעשות שינוי עבור עצמו ואת היכולת לחולל שינוי בחיים של מישהו אחר. לכן הרשת פועלת להנגשה ויצירת הזדמנויות לחיים מעורבים בקהילה . יופעלו מגוון תכניות שמטרתן המשותפת היא לפעול ליצירת קשרים בין האדם לבין הקהילה, כך שכל אדם יוכל להרגיש בה משמעותי, מחויב ושייך.

ראש העיר איציק ברוורמן ויו"ר הנהלת המרכזים הקהילתיים: "אנו רואים חשיבות רבה בהשתלבותם בקהילה של בני הנוער באמצעות חוגים ופעילויות פנאי, מעורבות חברתית והתנדבות הפתוחים לקהל הרחב. אנו מודים לשותפנו בתוכנית "עמיתים בקהילה" - החברה למתנ"סים הארצית ומשרד הבריאות, ומייחלים להצלחה רבה עבור בני הנוער המשולבים בתוכנית הייחודית".

בנוסף, התוכנית מפעילה פרויקטים וקבוצות משולבות של מתמודדים ואנשים מהקהילה הרחבה, מינהלת מערך הסברה של מסבירנים המתמודדים בעצמם עם מגבלה נפשית ומעבירים מגוון סדנאות והרצאות בנושא זכויות והנגשת שירות בבריאות הנפש.

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...