סיכום ערב יום הקדיש הכללי באולם שרת

01/01/2018
דת ומסורת


ביום חמישי האחרון י' בטבת התקיימה עצרת יום הקדיש הכללי באולם שרת בפתח תקווה.

האירוע נערך בהשתתפות ניצולי שואה ותושבי העיר ובמעמד ראש העיר איציק ברוורמן, מ"מ ראש העיר עו"ד איציק דעי, סגן ראש העיר וראש מנהל התרבות עו"ד איתי שונשיין, חבר מועצת העיר ויו"ר המרכז העירוני משה פלדמר.

את העצרת הנחתה מיכל אשר, מנהלת המרכז העירוני שציינה את מהות היום ולאחר מכן הזמינה לתפילת "אל מלא רחמים" את מר אהרון שכטר ניצול שואה, שריד אחרון למשפחתו והדליק את נר הזיכרון הראשון. אחריו עלו דוד ארליך, אריה האוזר, שרה נולמן, אסתר אלמוג ורות הראל אשר הדליקו את ששת נרות הזיכרון. רות הראל ביקשה להקריא את השיר "תחת זיו כוכבי שמיים" אשר נכתב על ידי המשורר אברהם סוצקבר שהיה אחד הניצולים היחידים של גטו וילנה, ובזכותו ניצלו גם אוצרות התרבות של הגטו. הוא כתב את שירו הידוע "תחת זיו כוכבי שמיים", שהפך להמנון היהודים בגטו וילנה בראשית 1943. כאשר הסתתר ביערות כפרטיזן, השתמש סוצקבר בנוצת תרנגולת ומיץ מן הדובדבנים וכך כתב בהיעדר דיו ועט. אברהם סוצקבר עלה לארץ עם אשתו פרידה. בארץ ישראל קיבלו את פניו בראש ובראשונה בתור משורר שהיה "שם", ותיאוריו על מה שעבר עליו בשנות השואה הותירו רושם עמוק בלבם של סופרים, עיתונאים ובקהל הרחב כולו. מעטים היו משוררי היידיש ששרדו את המלחמה והחליטו להגיע לארץ ישראל.

לאחר מכן, ראש העיר איציק ברוורמן נשא דברים ואמר: "במהלך השנה יש שלושה אירועי זיכרון לשואה ויום הקדיש לאלו שמקום קבורתם לא נודע הינו אחד מהם ולא רק שזוהי זכותנו, אלא זו גם חובתנו לזכור את מי שאינם עוד בחיים". סגן ראש העיר וראש מנהל התרבות עו"ד איתי שונשיין סיפר בדבריו כי משפחתה של אשתו אף הם ניצולי שואה ויש להם סיפור הישרדות מדהים, וכי חשוב לספר ולהנחיל את זיכרון השואה לעולמי עד. משה פלדמר חבר מועצת העיר ויו"ר המרכז העירוני לתיעוד, לחקר ולהנצחת השואה אמר: "אנו רואים חשיבות מרובה להמשיך ולשמר את זיכרון השואה לדורות הבאים בעצרת עירונית המתקיימת מידי שנה בעשרה בטבת יום הקדיש הכללי לאילו אשר מועד פטירתם לא נודע. באירועים אילו בהם משתתפים דור השורדים לצד בני הדור השני והשלישי, אנו מציינים ,לצד הזיכרון לאילו שאינם, גם את העובדה שעם ישראל חי וקיים כעם ריבוני ועצמאי בארצו".

בחלק האומנותי של הערב הופיע הזמר והיוצר ישי ריבו שריגש את הקהל עם שיריו העוצמתיים ואף זכה למחיאות כפיים. העצרת בהפקת מיכל אשר מנהלת המרכז העירוני לתיעוד לחקר ולהנצחת השואה באגף התרבות בניהולו של אריה ימיני.

צילום: גידי לויתן

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...