נפגעת בצבא, אלו הן זכויותיך

14/05/2019
חדשות


חיילים, אנשי קבע ומשרתים בשירותי הביטחון השונים, שנפגעו במהלך השירות והוכרו כנכים באופן רשמי, זכאים למגוון זכויות, הקלות והטבות שונות, בהתאם לאחוזי נכות משרד הביטחון. זאת מתוקף מספר חוקים, לרבות חוק הנכים (תגמולים ושיקום). הזכויות עוסקות בתשלום מיסים, מימון לימודים, הנחות שונות, פטורים, תג חניה לנכה – ועוד.

תביעה להכרה

בראש ובראשונה יש להגיש תביעה לאגף השיקום של משרד הביטחון.

אם התביעה נגד משרד הביטחון מתקבלת בהצלחה על ידי קצין התגמולים, תזכו לקבל אחוזי נכות משרד הביטחון, אותם תקבע וועדה רפואית. על פי דרגת הנכות ועל פי מצבכם תזכו לפיצוי כספי ולהטבות שונות.

תעודת נכה צה"ל

מי שהוגדרו להם 10% או יותר אחוזי נכות משרד הביטחון, זכאים לקבל תעודת נכה. התעודה עצמה היא אמצעי להוכיח את הזכאות שלכם על מנת לקבל הטבות, הנחות והקלות באתרים ובמקומות שונים בארץ, ולפעמים גם כניסה ללא עלות.

פיצוי כספי

מי שהוגדרו להם אחוזי נכות שנעים בין 11%-20% זכאים בפיצוי כספי חד פעמי. מי שהוגדרו להם אחוזי נכות של מעל ל-20% זכאים לפיצוי כספי חודשי קבוע. הפיצוי הכספי נקבע כמובן באופן אישי ובהתאם לגובה אחוזי הנכות. ניתן בנוסף גם מענק הבראה שנתי למי שקיבלו 30% או יותר אחוזי נכות משרד הביטחון.

הטבות דיור

הטבות הקשורות בדיור, כגון הלוואות, הנחות ומענקים, אשר ניתנות בין היתר במקרים של רכישת דירה ראשונה, שיפוצים בדירה או החלפת דירה.

הטבות לימודים

נכי שירותי הביטחון השונים זכאים לסיוע במימון שכר הלימוד שלהם וסיוע במימון הוצאות המחיה בזמן הלימודים. גם קבלת סיוע במימון לימודים על תיכוניים לילדים שלהם נכללת בזכויות.

הטבות בתשלום מיסים

נכי שירותי הביטחון עשויים להיות זכאים לנקודות זיכוי ממס הכנסה או אף לפטור ממס הכנסה. ניתן לציין בנוסף גם הנחה בתשלומי ארנונה, הנחה במס רכישה ופטור מתשלום אגרת רישום משכנתא.

הטבות רכב, תחבורה ונהיגה

נכי צה"ל ושירותי הביטחון שקיבלו 30% אחוזי נכות או יותר זכאים לקבל תג חניה לנכה, באמצעותו הם יכולים להחנות את רכבם בחניות המיועדות לנכים, ולעיתים אף במקומות שבהם החניה איננה מותרת. בנוסף לכך, נכי צה"ל זכאים לקבל הנחה בתשלום אגרת רישוי לרכב, הנחה ברכבת, באוטובוסים ובאמצעי תחבורה ציבורית נוספים. חלק מהנכים זכאי גם לקבל אזור חניה מוקצה ומסומן באופן אישי בסמוך לביתם.

תרבות ופנאי

נכים זכאים לקבל הנחות רבות במקומות תרבות, בידור ופנאי. ביניהם ניתן לציין הנחה בעלות כרטיסי כניסה למוזיאונים ואתרים רבים ברחבי הארץ. הנחה ניתנת גם בעת רכישת כרטיסים לסרטים בבתי הקולנוע או להצגות ומופעים שונים, לכן מומלץ לשאול ולברר לפני שמשלמים. הם זכאים בנוסף גם להטבות שונות באתר ארגון נכי צה"ל.

הטבות נוספות

נכי צה"ל ושירותי הביטחון זכאים להטבות נוספות מסוגים שונים, כמו למשל הנחה בתשלום חשבון החשמל, חשבון המים והפחתה בעמלות השונות בבנקים. תמיד חשוב לוודא מה מגיע לכם, ולוודא שאתם אכן מקבלים את כל אשר אתם זכאים לו על פי חוק.

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...