מעשה בחמישה קופים

19/12/2014 | יהודה בנך
חדשות

בניסוי שערכו מדענים, הוכנסו 5 קופים לתוך כלוב שבמרכזו סולם ועליו אשכול בננות. הקופים הנלהבים ניסו להגיע לבננות כדי לטעום מהן. בכל פעם שקוף ניסה לטפס על הסולם כדי לקטוף מהבננות, כל שאר הקופים חטפו מקלחת של מים קרים.

לאחר זמן מה הבינו הקופים את העיקרון ובכל פעם שאחד הקופים ניסה להתקרב אל האשכול, שאר הקופים החטיפו לו מכות כדי למנוע את המקלחת הלא נעימה, כך שאף אחד מהקופים לא העז יותר להתקרב לאשכול למרות הפיתוי העז.

בשלב זה הוחלף אחד הקופים בקוף חדש. הקוף שהבחין בבננות ניסה מיד להגיע אליהן. שאר הקופים זינקו עליו והחטיפו לו מכות ומנעו ממנו גישה לאשכול הבננות. התהליך חזר מספר פעמים עד שהקוף הפנים את המסר ולא ניסה יותר להתקרב לאשכול.

ועכשיו הוחלף עוד קוף בקוף חדש והתהליך חזר על עצמו. הקוף ניסה להגיע לאשכול ושאר הקופים התנפלו עליו במכות ומנעו ממנו גישה לאשכול. למרבה הפלא גם הקוף שלא היה לו מושג לגבי המקלחת הקרה, גם השתתף בהכאת הקוף החדש.

וכך הוחלף גם הקוף השלישי, הרביעי והחמישי עד שלא נשאר עוד קוף אחד שהיה עד לתהליך המקורי עם המקלחת של המים הקרים. למרות זאת אף קוף לא העז להתקרב לאשכול המפתה של הבננות מהפחד שהאחרים יכו אותו.

מצחיק עד כמה יכולים להיות טיפשים הקופים שמאמצים להם מנהג משונה מבלי להבין שהוא כבר לא רלוונטי...

רק רגע...ואיך זה אצלנו בני האדם החכמים?

כמה פעמים אנחנו מאמצים מנהג רווח מבלי שאנחנו בודקים את תקפותו? ואנחנו פועלים על אוטומט שהקו המנחה הוא "ככה זה!".

 

למאמרים נוספים של יהודה בנך בנושא תודעה חופשית

יהודה בנך - כלכלן, מאמן אישי ועסקי מוסמך, דאן 2 קארטה, מתרגל מדיטציה ונון-דואליטי.

Master NLP Practitioner, HypnoCoach Pracrtitioner

הדף העיסקי של יהודה בנך בפורטל פ"תנטו

האתר של יהודה בנך

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...