מי האחראי על הבטיחות בבניה באתר?

09/07/2019
נדל"ן ותחבורה


בטיחות הבניה באתר בניה הוא עניין חשוב וקריטי, ואף על פי כן יזמים וקבלנים רבים אינם טורחים כלל למנות גורם אחראי שיהיה אחראי לנושא הבטיחות. יחד עם זאת, מבחינת החוק תמיד יש אחראי על הבטיחות, גם אם לא מונה כזה על ידי המנהל בשטח. למעשה, על פי החוק ישנם מספר אחראים על הבטיחות באתר ואחראים אלה מתחילים ביזם של הפרויקט כולו, דרך הקבלן הראשי, דרך קבלני המשנה, דרך מנהלי העבודה ועד מנהל הצוות.

הבטיחות בעיני החוק

כאמור, מבחינת המחוקק, זה לא ממש משנה אם הגורם המנהל בפרויקט בניה טרח למנות אחראי בטיחות או לא טרח לעשות כן. מבחינת המחוקק כל אדם שיש לו עמדת ניהול, שרשאי לקבל החלטות בנושא הבטיחות, הוא אדם שיש לו אחריות על נושא הבטיחות, בין אם מדובר באחריות ישירה ובין באחריות משתמעת. המשמעות היא שאם התרחשה תאונת עבודה במקום העבודה, במסגרת חקירת התאונה ייחקרו כל אותם בעלי סמכות אחראים, שיש להם את הסמכות והיכולת לקבל החלטות ולשלוט ברמת הבטיחות בפרויקט.

מינוי אחראי על הדרכות עבודה בגובה

גם בעיני החוק, אבל קודם כל לטובת העובדים בשטח והמנהלים חייבים לעבור הדרכות עבודה בגובה, מומלץ לפנות לחברת המתמחה במתן הדרכות עבודה בגובה והמאושרת על ידי משרד הבטיחות ומשרד הכלכלה ישנה חשיבות רבה למינוי של אחראי בטיחות בפרויקט. אחראי בטיחות הוא איש שיש לו את הפניות המחשבתית והמקצועית לעסוק בנושא הבטיחות ולהבטיח שכל התנאים הנדרשים למקסימום בטיחות באתר הבנייה, אכן מתמלאים. בנוסף לכך, אם וכאשר תיגרם בעיית בטיחות שבעקבותיה תתרחש תאונת עבודה, הרי שעצם מינוי אחראי הבטיחות מצביע על הרצינות בה רואים האחראים לפרויקט את כל נושא הבטיחות ולפטור אותם, לפחות על פניו ובכפוף לעוד מספר תנאים, מטענה להתנהלות רשלנית.

אתר חברת עידן בגובה - https://govaguide.co.il/ מתמחה במתן הדרכות עבודה בגובה והדרכות בטיחות .

יחד עם זאת, בכל הקשור לבטיחות באתר בניה, נכון לאמץ את הפתגם כל המרבה הרי זה משובח, ולמנות לא אחראי בטיחות אחד ולא שניים, אלא רבים. ככלל, באתר בניה ניתן למנות אחראי בטיחות ראשי שיהיה אחראי על כל נושא הבטיחות בפרויקט, והוא יהיה הגורם המקצועי שיוריד הוראות כלפי מטה ויקבל דיווחים כלפי מעלה בכל נושא הבטיחות. בנוסף, ניתן למנות אחראי בטיחות ברמת הצוות ואפילו אחראי בטיחות ברמת אזור בתוך אתר הבניה. כך למשל, אם ישנו בניין שבו עובדים במקביל בכמה קומות, ניתן למנות אחראי בטיחות לכל קומה.

ככל שיהיו יותר אחראי בטיחות, קודם כל ניתן להבטיח שהמודעות לנושא הבטיחות היא גבוהה יותר ולכן הסיכוי להתרחשות תאונה היא נמוכה יותר. שנית ניתן להבטיח שתשומת הלב לנושא הבטיחות היא גבוהה יותר, שיותר אנשים באתר חושבים על הנושא ובוחנים אותו ויותר אנשים באתר יכולים לעצור פעולות שנושאות בהן סיכון בטיחותי.

על כן, כאשר אתם רוצים להגביר את רמת הבטיחות באתר בנייה למקסימום, כדאי למנות אחראי בטיחות ראשי ועוד שורה של אחראי בטיחות ברמה מקומית ונקודתית יותר.

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...