מחבקים את הדרום בטיול שנתי

14/08/2014 | ניסים קלדרון
חדשות

דווקא בימים אלה - ימים של לחימה בכוחות הרשע, המסתתרים כפחדנים מאחורי ילדים ברצועה הדרומית המקוללת עזה, עולים המחשבות והגעגועים לאותם ימי התום, ימים בהם עטפנו כילדים תמימים את דרום ארצנו האהובה בחיבוק גדול, משך כל שנת הלימודים, שבסיומה ציפתה לנו ההפתעה שהגיע מפיו של המחנך הדגול עודד ירקוני ז"ל - האב הרוחני של הארכיון לתולדות פ"ת. ירקוני בישר לתלמידו ד"ר יוסי לנג ז"ל, לימים מנהל הארכיון הפתח תקוואי, ולשאר ילדי הכיתה: "השנה יוצאים לטיול שנתי ליד מרדכי, לעין גדי ולמצדה. איזו התרגשות אחזה בילדי כיתה ח' מבית הספר הממלכתי בנווה עוז. ההכנות שהחלו לטיול השנתי הורגשו במיוחד ב"צרכנייה" שמשכנה היה מול הקיוסק של "אוסטר". שם "סחבנו" מהמדפים קונסרבים ואת משחת הנעליים, כדי לצבוע בלילה את המורה והמלווים.

תלמידי נווה עוז על הטנק ביד מרדכי

יום הטיול השנתי, חלומו של כל ילד, הגיע ברגע שעלינו למשאית של "גרשון הנהג", והחלה השירה הצפצפנית: "הנהג שלנו חברמן, הוא ייקח אותנו לתימן". גרשון הנהג חשב אחרת ולקח אותנו ליד מרדכי, למצדה ולעין גדי. שם גם למדנו שארצנו היא קטנטונת, אך מלאה במעשי גבורה. ומפיו של המחנך עודד ירקוני ז"ל למדנו "שקיבוץ יד מרדכי שוכן במישור הדרומי, נוסד בדצמבר 1943 ונושא את שמו של מרדכי אנילביץ' - מנהיג המרד בגטו וורשה, שלחם ונהרג במהלך המרד".

עודד ירקוני ז"ל ותלמידיו, ביניהם יוסי לנג ז"ל (יושב משמאל)

בהמשך הטיול, שהיה בהשגחת ההורים המלווים שדאגו למשמעת מים, עלינו בשביל הנחש לראש המבצר העתיק "המצדה", המתנשא לגובה של 450 מטר מעל פני ים המלח, ו-63 מטרים מעל פני הים. שם השכלנו ולמדנו שהמצדה הפך למיתוס לשאיפה וחתירה עד ל"מוות או חרות". לאחר לינה במרומי המצדה והשלמת "מבצע צבע", בו משחנו את פניהם של הרדומים במשחת נעליים, התעוררנו לשחר של יום חדש ונסיעה מרעננת לשמורת עין גדי ומימיו המרעננים.

המצדה בידינו

את הדרך חזרה ל"שכונה" עשינו בשירה וריקודים בליווי צמוד של גרשון הנהג, ומלאי חוויות בלתי נשכחות. לכן מומלץ למחנכי הדור החדש לתכנן את הטיול השנתי בסיום שנת הלימודים 2015  כטיול מחבק לדרום, ולעטוף באהבה את תושבי עוטף עזה.

הכתבה מוקדשת למחנכי ותלמידי מחזור ד' בנווה עוז שהלכו לעולמם. יהי זכרם ברוך!!!

רותי ברנד ז"ל בעין גדי

(התמונות באדיבות המוזיאון של ניסים קלדרון)

שתף ב-

תגובות

תגובה לתמונות ולכתבה
ניסים שלום רב לך הרבה תודות על התמונות ששלחת לי. יפה מצידך. שלוש התמונות מהטיול לא היו לי. תמונת סוף השנה מכתה ז' אשר שלחת אלי יותר ברורה מזאת שאצלי. יפה שהוספת שמות. באירוע לזכר יוסי ז"ל שלושה צלמים צילמו אותנו מספר פעמים האם אתה יכול להשיג תמונות נוספות מלבד אלה ששלחת? אשמח לקבל. בברכת שנה טובה בריאה ועם הרבה שמחה בלב שולה
לניסים קלדרון - 11/09/2014
שתף ב שתף ב
התרגשות וגעגועיםם
היי אח שלה, היי נסימיקו. התרגשות גדולה הייתה לי לקרוא את דבריך. כמו שירה מתנגנת. ואני מחפשת את הימים.. את הורי ז"ל תמיד מתנדבים, תמיד בוועד ההורים.. ואותו את אחי הבכור חנניה מיכאל פוקס ז"ל. לא זיהיתי אותו, אולי מרוב דמעות? אבל זוכרת את כולכם. את עודד שהיה מנהל בית הספר שלי גם. ואת המחזור שלכם (את המחנכים והמורים שלכם) ואתם שהייתם בני בית בביתנו. ואני הקטנה, רצה אחריכם, ואתם לא התנגדתם. בכלל כל זיכרונות הילדות, השכונה, לא יחזרו לא רק כי גדלנו כי הייתה זו שכונה מיוחדת, עם בית הספר שהיווה את מרכז החיים. תודה על פנקס הזיכרונות. ושמור לי תמונה או שתיים לפחות...
חוה ברק - 12/07/2016
שתף ב שתף ב
לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...