מה זה בית חכם?

23/05/2019
סביבה וקיימות


בשנים האחרונות נכנסו מספר ביטויים אותם, עד לא מזמן, לא הכרנו. אחד מהביטויים הללו הוא "בית חכם". ננסה שלא לגלוש להסברים טכניים מפורטים מידי (או למודרניזציה מתקדמת מידי), אולם, בכמה מילים, ננסה להסביר מהו בית חכם, מה העיקרון שעומד מאחוריו וכיצד גם אתם תוכלו להתקדם לאט לאט להפיכתו של הבית שלכם לחכם יותר. הדברים אותם אתם עומדים לקרוא כאן, אולי עשויים להישמע לכם עתידניים במקצת, אולם, אנחנו מבטיחים לכם כי בכל הנוגע לטכנולוגיה ולהתקדמות, המציאות עולה על כל דמיון, וגם בכל הנוגע למה שעדיין לא קיים כרגע, לא יעבור זמן רב עד שיהפוך לחלק מהמציאות היומיומית, השגורה והרגילה שלנו!

מהו בית חכם?

ההגדרה היבשה טוענת כי בית חכם הוא מבנה שבו מתקיימת מערכת שליטה ממוחשבת במערכות הבניין השונות. שזה מקסים, בתור הגדרה, אבל עדיין, לא עוזר לכם להבין באמת מהו בית חכם ומדוע הוא כל כך חכם. אז הפעם, במילים שלנו: תארו לעצמכם מצב בו אתם נוסעים בדרך הביתה, ומתענים למחשבה על כך שאולי ברכב שלכם נעים וממוזג לכם, אבל היות והבית שלכם ריק כרגע, אין לכם ממי לבקש להדליק את מיזוג האוויר לפני שאתם מגיעים הביתה, להדליק את הדוד שיהיו לכם מים רותחים כשתגיעו, או אפילו להדליק את התנור בו נמצאת ארוחת הערב שלכם ולבשל אותה, כך שכשתגיעו, היא תחכה לכם חמה וטרייה... עקרונית, חלק מהטכנולוגיות הללו קיימות, והבתים המודרניים מתקדמים אליהן במהירות. חלק גדול מהבתים והבניינים הנבנים כיום כבר מצוידים בלא מעט מהתכונות ההופכות אותם, מלכתחילה, לבתים / בניינים חכמים.

כיצד ניתן להפוך בית "טיפש" (בית בן הדור הישן) לבית חכם יותר?

שילובם של רכיבים חכמים כמו מפסק חכם גם בבתים ישנים יותר הוא אתגר שאינו בלתי עביר, מכיוון שחלק גדול מבעלי הדירות והבתים הישנים יותר כבר עושים זאת דרך מתגים, מפסקים ואביזרים שונים, שכבר כיום מאפשרים להם שליטה מרוחקת בפונקציות מסוימות שבעבר, היינו צריכים להפעיל אותם פיזית ולהיות בקרבתן. אחת מהדוגמאות הנפוצות ביותר הן מצלמות הבקרה, המנטרות את הבית מבחוץ ומבפנים ומאפשרות התחברות ישירה ואף שליטה בהן באמצעות אפליקציה בטלפון החכם (כן, שוב "חכם"!) שלנו. כך שככל הנראה, לא יעבור זמן רב עד שהבתים שלנו יהפכו לחכמים לגמרי, ינהלו את עצמם לבד, וכל מה שיוותר לנו לעשות, הוא לחפש ולמצוא את החידוש הטכנולוגי הבא, אשר ישתלב במארג הבית החכם שלנו. החידושים זורמים בזה אחר זה, כך שברור למדי כי העתיד כבר כאן, אז הבה נתחיל וליהנות ממנו!

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...