כך לא משמרים מבנה היסטורי

04/11/2015 | ניסים קלדרון
חדשות

בדרך לניחום אבלים בבית משפחת דגמי ברחוב פינסקר בפתח תקווה, נתקלתי באחד המבנים ההיסטוריים שעליהם גדלו ותיקי המושבה - הצצה לתוך המבנה המוזנח גרמה לי להזיל דמעה.

אני שואל את עצמי: "האם מה שלמדנו וחונכנו משך שנים - שבלי עבר אין עתיד, זאת רק סיסמא?" סיפורים אין סוף שמענו כילדים על הבית ברחוב פינסקר 8 בפתח תקווה, ששימש כבית המלון הנוסטלגי "הרצליה" ולימים מלון "ציון". שם בחדרי המלון מצאו להם גבירי העיר את מה שידוע היום כ"סטוץ", ובאותם ימים כפגישת אהבה.

הבית בפינסקר 8

במקביל לעובדי האדמה שניהלו את אותם רומנים על הגורן, המלון שהיה בבעלות אפרים הלפרין ונוהל ע"י שבתאי רבינוביץ', נבנה בשנות העשרים והיה מקור לגאווה. כיום המקום מוזנח ועזוב, המזרון מלא פשפשים שעל הרצפה, הכיסאות השבורים והעכברושים -  כל אלה הפכו אותו למקום מסתור לנרקומנים ומפגע בריאותי.

השילוט

יסלחו לי שומרי המבנים ההיסטוריים בפ"ת, אך ע"י שילוט בלבד לא שומרים על העבר ועל המבנים ההיסטוריים של המושבה היקרה לכולנו. הגיע הזמן לתקצב ולשפץ את המקומות הקדושים לתושבי פ"ת.

במחשבה שנייה, תנו תקציב ואני אישית מוכן בהתנדבות ותרומת אוספים יקרים להפוך את המקום למוזיאון היסטורי של הספורט בפ"ת, מקום שיהפוך לגאווה לתושבי העיר.

ההזנחה

תגובת עיריית פ"ת:

"ניסים שלום. אכן רחוב פינסקר סבל מהזנחה במשך שנים רבות, אבל אנו שמחים לבשר כי בתוכנית הכוללת את שיפוץ מרכז העיר, ניתן דגש מיוחד לרחוב פינסקר ולבתים בו. אמנם התכנית רק בראשיתה, אבל התוצאה תהיה מכבדת ומרהיבה. תודה על הערתך".

אנחנו בפורטל פ"ת נמשיך לעקוב אחר התפתחות הפרשה, כמו גם אחר מקומות נוספים בעיר הראויים לשימור.

(התמונות באדיבות היסטוריון הפועל פ"ת ניסים קלדרון)

פעם שיחקו כאן שחמט, היום זהו מסתור לנרקומנים (התמונה מהמלון בשנת 1925)

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...