יום עיון בנושא מניעת התעללות והזנחת קשישים

28/11/2016
חדשות


ביום שלישי ה-22.11 התקיים באולם שרת יום עיון בנושא מניעת התעללות והזנחת קשישים על ידי האגף לשירותים חברתיים, המחלקה לטיפול באזרח הוותיק.

אלימות במשפחה הינה תופעה חברתית חמורה הפוגעת בכל שכבות האוכלוסייה. בשנים האחרונות עלתה המודעות לתופעת האלימות כנגד קשישים. האלימות במשפחה מקבלת תפנית ועוצמות ייחודיות בגיל הזקנה על רקע שינויים הקשורים לגיל, כגון פרישה מעבודה, ירידה בתפקוד, תלות במטפל עיקרי ועוד.

לפני כשנה הוקמה במחלקה לטיפול באזרח הוותיק, היחידה למניעת התעללות והזנחת קשישים, אשר מטרתה לצמצם את תופעת ההתעללות, זאת באמצעות העלאת המודעות לנושא ומתן מענה טיפולי לקשישים ולבני משפחותיהם.

במסגרת עבודת המחלקה והיחידה, התקיים כאמור יום עיון לאנשי מקצוע - לעובדי האגף לשירותים חברתיים ולשותפי התפקיד של המחלקה, המטפלים באוכלוסיית הקשישים בעיר - קופות חולים, בתי חולים, הביטוח הלאומי, חברות סיעוד, העמותה למען הקשיש, מוקד אנוש, בתי אבות ועוד.

עו"ס מירנה האובנשטוק - ראש צוות המחלקה (צילום: לשכת דובר העירייה)

במסגרת יום העיון נחשפו המשתתפים לתופעת ההתעמרות בקשישים וכן לעבודת המחלקה והיחידה בנושא. צוות המחלקה הציג תיאור מקרה של קשישה הסובלת מהתעמרות מצד בנה, באמצעות מונולוגים מרגשים הממחישים את מורכבות ההתערבות בנושא כאוב זה. בנוסף, הובאו ניתוחים מקצועיים של הסוגיות השונות הקשורות לעולם הזקנה ולתופעת ההתעמרות. הועברה הרצאה ע"י זיו רז, פסיכותרפיסט, שהתמקדה באבחון ובהתערבות עם פוגעים בקשישים, וכן הקהל התוודע לסיפורה האישי והמרגש של קשישה נפגעת אלימות, באמצעות הצגת יחיד של השחקנית רחל רוזנו.

אשר שוקר ראש אגף הרווחה הדגיש את חשיבות ההשתלמות והתייחסות לגיל הזהב ואמר: "נמשיך לפתח את השירותים הניתנים לציבור, בשלב זה זו ההדרכה לצוות ובהמשך נחזק את הקשר והדרכה עם הציבור הרחב".

בסיומו של יום העיון התקבלו מהמשתתפים משובים מרגשים ביותר על החוויה הייחודית והמעצימה שהם חוו. הם ציינו כי התחברו לתכנים השונים באופן אישי, מהמקום הפרטי של הקשר שלהם עם זקנים במשפחתם. אנשי המקצוע בתחום הזקנה קיבלו מידע וכלים להתמודדות עם התופעה.

יום עיון זה מהווה חלק ממכלול פעולות חשובות ומשמעותיות שנעשות במחלקה למען קשישים החשופים לתופעה קשה זו, המתמקדות באופן שוטף בהסברה ובטיפול רגשי.

שתף ב-

תגובות

לצורך הוספת תגובה התחבר לאתר באמצעות
הוסף תגובה
...Loading...